3.5. – Vláda zařadila kaňonovité labské údolí mezi evropsky chráněná území, Louky u Přelouče nikoli. Na seznam Natura 2000 chce tyto dvě lokality doplnit Evropská komise. Česko dosud vzdorovalo kvůli dopravním projektům, v případě labského údolí jde o plánovaný jez v Děčíně. Kabinet rozhodnutí několikrát odložil. Ministr životního prostředí Richard Brabec řekl, že nyní bude vláda čekat, jak se Brusel k jejímu kroku postaví.
Infrastruktura
2.5. – Česko a Sasko se dohodly na společném vybudování zcela nové vysokorychlostní železnice z Prahy přes Ústí do Drážďan. Hotova by mohla být v roce 2030. Trať spojí Českou republiku a Německo tunelem pod Krušnými horami. Sloužit bude osobní i nákladní dopravě, cestu z Prahy do Drážďan zkrátí z dnešních více než dvou hodin na hodinu. Zároveň se tak zvýší kapacita pro nákladní dopravu, sníží hluková zátěž a dopravní zatížení v labském údolí.
2.5. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje obnovu železniční trati přes České středohoří. Trať mezi Lovosicemi a Řetenicemi poničil velký sesuv před třemi lety, který zavalil i dvousetmetrový úsek dálnice D8. Mluvčí SŽDC Marek Illiaš řekl, že práce na stavbě trati by mohly skončit v listopadu 2019. „V současnosti máme tendr na zhotovitele záměru projektu a přípravné dokumentace," uvedl Illiaš. Předmětem díla bude nejen rekonstrukce úseku po sesuvu, ale také zabezpečení a oprava dvanácti přejezdů. To by mohlo zvýšit rychlost vlaků na trase. „Celkové náklady zatím nedokážeme odhadnout," uvedl mluvčí.
29.4. – Německo dostalo od Evropské komise dva měsíce na úpravu svých pravidel o mýtném na silnicích, která fakticky zvýhodňují německé řidiče. Komise to oznámila v pravidelném přehledu prohřešků členských zemí vůči unijní legislativě.
27.4. – V Českém středohoří začali stavbaři odstraňovat sesuv zeminy z dálnice D8. Svah zavalil asi 200 metrů dlouhý hotový úsek D8 v roce 2013. Nákladní auta už dnes odvážela hlínu ze zasypaného tělesa dálnice. Řidiči se po novém dvanáctikilometrovém úseku projedou podle plánu letos v prosinci. Uvedl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.
26.4. – Návrh zákona na rozšíření mýtného pro nákladní vozy na přibližně 40 tisíc kilometrů spolkových silnic od roku 2018 je připraven a nyní čeká na připomínky zájmových svazů. Spolkové ministerstvo dopravy odhaduje, že mýto přinese navíc příjmy kolem dvou miliard € ročně. Konkrétnější odhady nejsou prozatím k dispozici, protože studie o výnosech z mýta pro období 2018 až 2022 ještě není hotová.
26.4. – Kvůli problémům s uznáváním posudků na dopad staveb na životní prostředí (proces EIA) nebude nutné přesouvat evropské dotace z dopravního stavitelství do jiných oborů. Ministerstvo dopravy má pro tyto peníze jiné smysluplné využití. Na Žofínském fóru to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Podle něj ministerstva životního prostředí a dopravy stále vyjednávají s Evropskou komisí o uznání výjimek pro problémové stavby.
26.4. – Středočeští krajští zastupitelé schválili podobu propojení silnic chomutovské D7 a teplické D8. Stavba má začít v září 2020 a bude stát přes 4,5 miliardy korun. Tuto variantu projednal kraj se zástupci obcí i majiteli pozemků. Silnice uleví některým obcím poblíž Prahy zatíženým dopravou a také bude zároveň sloužit jako obchvat Kralup nad Vltavou.
Společnost SkyToll předložila koncem března Ministerstvu dopravy České republiky konkrétní cenovou nabídku na převzetí provozu elektronického mýtného systému od 1. ledna 2017. Před dvěma týdny to oznámili zástupci společnosti.
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) prověří možnost vést modernizované železniční spojení mezi Dejvicemi a Veleslavínem v podzemí. Variantu dvou ražených tunelů pro každou kolej bude ale ještě nutné důkladně posoudit, zatím jde jen o teoretickou možnost. Minulý týden to řekl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Správa železnic modernizaci tratě na Kladno s odbočkou na pražské letiště původně plánovala v uvedeném úseku vést po povrchu, proti zvýšení kapacity stávající tratě na povrchu se ale dlouhodobě staví radnice Prahy 6.