Česká republika v posledních letech významnou měrou podporuje výstavbu dopravní infrastruktury. O vyjádření, jak hodlá financovat její rozvoj v následujících letech, ale také o pohled na další témata související s dopravou, jsme požádali ministra dopravy Martina Kupku.
Infrastruktura
1.5. – Železniční spojení Praha – Mladá Boleslav – Liberec – Frýdlant v Čechách – Zgorzelec – Görlitz zařadil Evropský parlament do sítě hlavních evropských železnic TEN-T. Zvýšila se tím šance, že se trať po desetiletích dočká modernizace a elektrifikace a na projekt bude možné čerpat i evropské dotace. Trať do Liberce se prakticky dostává na podobnou úroveň důležitosti jako ostatní koridory v republice, řekl k rozhodnutí liberecký hejtman Martin Půta.
30.4. – Od soboty přibyly v obou směrech na naší nejvytíženější dálnici D1 desítky kilometrů se značkami zakazujícími předjíždění vozidlům s hmotností nad 3,5 tuny. Cílový stav bude znamenat, že mezi Prahou a Brnem zůstane pouhých 30 km, kde tři pruhy v jednom směru umožní nákladním vozidlům předjíždění. Uvedl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix.
29.4. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo instalovat značky se zákazem předjíždění kamionů na dálnici D1. Jde o druhou etapu, která se týká úseků dálnice mezi 21. a 90. kilometrem a mezi 112. a 141. kilometrem. Od června by měl zákaz předjíždění kamionů na D1 platit na určených místech v rozsahu od 21. kilometru do 230. kilometru. Řekl to mluvčí ŘSD Jan Rýdl.
27.4. – Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na svém pátečním jednání schválil pravidla pro poskytování příspěvků například na výstavbu a rekonstrukce městské nebo obecní dopravní infrastruktury pro rok 2024 případně 2025. V rozpočtu fondu pro rok 2024 je pro financování bezpečných chodníků, přechodů či cyklostezek vyčleněno více než 1,6 mld. Kč.
26.4. - Správa železnic neustále zlepšuje prostředí na nádražích po celé České republice, v uplynulém období dokončila výstavbu nových nebo rekonstrukci stávajících budov hned v několika stanicích. Zatímco v Chodově a Aši slouží cestujícím zcela nové objekty, v Bílině, Benešově nad Ploučnicí a Světlé nad Sázavou mají k dispozici zrekonstruované prostory, které splňují všechny současné požadavky včetně bezbariérového přístupu. Práce na všech místech probíhaly od roku 2022, celkové náklady na tyto rekonstrukce dosahují téměř 380 milionů korun.
25.4. - Evropský parlament včera na plénu přijal revizi takzvaných transevropských dopravních sítí (TEN-T). To je pro Českou republiku zcela zásadní. Nová verze TEN-T totiž zahrnuje celou řadu strategických dopravních staveb v ČR, na něž tak můžeme v budoucnu čerpat finanční prostředky z unijních fondů, mimo jiné na budování vysokorychlostní železniční sítě.
24.4. - Správa železnic (SCŽ) má připravenou v různé fázi rozpracovanosti řadu projektů, ale pokud by příští rok měla dostat znovu méně peněz, zbudou pouze na investice na páteřních železničních tratích. Na brněnské konferenci o očekávaném vývoji kolejové dopravy v Česku a ve světě to dnes řekl ředitel odboru strategie Jiří Pavel. Zatímco loni železničáři hospodařili s 64 miliardami korun, letos je to 58 miliard Kč. Kolik to bude příští rok, není zatím jisté.
23.4. - Správa železnic hledá zhotovitele rekonstrukce nádražní budovy ve stanici Plzeň-Jižní Předměstí. Víc než stoletý památkově chráněný objekt čeká celková obnova, zlepší se i prostředí ve veřejně přístupných prostorech, které budou bezbariérové. Předpokládaná hodnota zakázky je 85 milionů korun. Stavební práce by měly začít ještě letos.
23.4. - Vláda chce hledat způsoby, jak získat z Evropské unie víc peněz na výstavbu dopravní infrastruktury. Týkalo by se to zejména přeshraničních staveb, řekli dnes po jednání vládního výboru pro strategické investice premiér Petr Fiala a ministr dopravy Martin Kupka. Do investic do dopravní infrastruktury chtějí také zapojit penzijní fondy. Prostředky státního rozpočtu podle nich nebudou investiční potřebě země stačit.