Letecká doprava

​Boeing loni dodal 380 letadel, proti roku 2018 o polovinu méně

15.1. – Americký výrobce letecké techniky Boeing loni dodal pouze 380 letadel, o 53 procent méně než v roce 2018. Nejnižší počet dodávek za posledních 11 let zapříčinily problémy s řadou 737 MAX, jejíž výrobu společnost od ledna zastavila. Po dvou tragických haváriích s 346 oběťmi na životech nesmějí tato letadla od loňského jara do vzduchu. Firmu Boeing tak po osmi letech předstihl její evropský konkurent Airbus.

​​Největší evropskou aerolinkou je opět Ryanair, překonal Lufthansu

14.1. – Irská nízkonákladová aerolinka Ryanair loni opět po čase překonala německou Lufthansu a stala se evropskou leteckou jedničkou, pokud jde o počet pasažérů. Přepravila jich spolu se svými dceřinými společnostmi 152,4 milionu – Lufthansa a její dcery jen 145,2 milionu. Informovala o tom agentura DPA, která připomněla, že stejný kousek se Ryanairu povedl už v roce 2016.

​​Odvolaný šéf Boeingu Dennis Muilenburg odejde s více než 60 miliony USD

13.1. – Odvolaný šéf firmy Boeing Dennis Muilenburg, který přišel o funkci kvůli svému přístupu ke krizi kolem strojů 737 MAX, si odnese přes 60 milionů USD (1,4 miliardy Kč) formou výsluh a firemních akcií.

Češi létají stále více, prodej letenek loni vzrostl o sedm procent

13.1. – Češi v loňském roce opět více létali, prodej letenek vzrostl oproti předchozímu roku o více než sedm procent. Největší zájem byl o letenky u nízkonákladových společností. K nejoblíbenějším patřily spoje do Paříže, Londýna či Amsterdamu, roste však zájem i o exotické destinace. Vyplývá to z informací prodejců letenek. Podle nich ovšem letos mohou letenky zdražit, což může ovlivnit i zájem o létání.

​Letiště v Brně loni odbavilo 543 633 osob, o 43 000 více

10.1. Brněnské letiště loni odbavilo 543 633 pasažérů, což je meziročně o 43 000 více. Jde o druhý nejvyšší počet cestujících v historii. Více jich bylo jen v roce 2011, a to téměř 558 000. Podle mediálního zástupce Letiště Brno Jakuba Splavce je důvodem rostoucí ekonomická síla Čechů, dobrá bezpečnostní situace ve vyhledávaných destinacích pro dovolené a také nové pravidelné linky.

USA zakázaly lety nad Irákem a Íránem, některé firmy mění trasy

8.1. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zakázal americkým leteckým společnostem přelety nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Učinil tak poté, co Írán v noci na dnešek raketami zaútočil na základny s americkými a dalšími koaličními vojáky. Změnit trasy svých letů nad oblastí Blízkého východu kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem se rozhodly také některé komerční letecké společnosti.

Pardubickému letišti meziročně klesly počty pasažérů

7.1. – Pardubické civilní letiště loni odbavilo 102 045 cestujících, což je skoro o třetinu méně než předloni. V roce 2018 mělo 147 000 pasažérů. Do zhoršených výsledků se mimo jiné promítly zrušené lety do Londýna, uvedla společnost East Bohemian Airport (EBA), která letiště provozuje.

Boeing zvažuje, že se kvůli problémům s letouny 737 MAX víc zadluží

7.1. – Americký výrobce letadel Boeing zvažuje, že se víc zadluží, aby měl více hotovosti na řešení problémů s letouny řady 737 MAX. Společnost uvažuje o odložení některých kapitálových výdajů, zmrazení akvizic a snížení výdajů na výzkum a vývoj. V neděli Boeing a americký Federální úřad pro letectví (FAA) potvrdily, že nyní zjišťují, zda by v letounech řady 737 MAX nemohla zkratovat kabeláž. Při dvou tragických haváriích těchto letadel, způsobených chybným software, zemřelo v říjnu 2018 a březnu 2019 celkem 346 lidí.

Stávka ve Francii už překonala rekord z přelomu let 1986 a 1987

3.1. - Rekordních 30 dní už trvá stávka francouzských železničářů a zaměstnanců pařížského dopravního podniku, kteří protestují proti plánované reformě důchodového systému. Včera překonala zatím nejdelší podobnou stávku, která na přelomu let 1986 a 1987 trvala 28 dní. Protest působí stále komplikace v dopravě, proti konci prosince loňského roku se ale situace podle listu Le Figaro mírně zlepšila.

Airbus se loni stal největším výrobcem letadel

2.1. - Evropská společnost Airbus loni podle předběžných údajů dodala na trh rekordních 863 letadel, čímž mírně překonala vlastní cíl, byť v průběhu roku snížený. Stala se tak největším výrobcem letadel na světě, když poprvé od roku 2011 překonala amerického konkurenta, kterým je Boeing. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters.

spinner