19.1. - Letecká společnost Lufthansa se uchází o menšinový podíl v ITA Airways, což je nástupnická firma italské Alitalie. Německá firma oznámila, že podala nabídku italskému ministerstvu financí a hospodářství. Naopak aerolinky Air France-KLM Římu oznámily, že zájem o podíl nemají. Ministerstvo posléze sdělilo, že Lufthansa je jediným zájemcem o ITA Airways.
Letecká doprava
17.1. - Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, které je největší v Německu, loni odbavilo 48,9 milionu cestujících. To je téměř dvojnásobek ve srovnání s rokem 2021. Oznámila to společnost Fraport, která letiště provozuje. Počet pasažérů byl nicméně téměř o třetinu nižší než v roce 2019, tedy před příchodem pandemie covidu-19. Tehdy dosáhl rekordních 70,6 milionu.
15.1. – Letos v srpnu budou moci lidé poprvé v historii odletět na dovolenou z letiště v Plané u Českých Budějovic. Lety budou do tureckého města Antalya a na řecký ostrov Rhodos. Zájem překonal očekávání: od prosince si zájezd zamluvily stovky lidí, proto se Čedok rozhodli přidat navíc další dva termíny. Uvedla to mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.
15.1. – V Číně se po téměř čtyřleté přestávce vrátil do komerčního provozu letoun 737 MAX od americké společnosti. Největší čínské aerolinky China Southern Airlines tento stroj nasadily na let z Kantonu do Čeng-čou. Provoz letadel 737 MAX byl na jaře 2019 po celém světě přerušen po nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Koncem roku 2020 se provoz těchto letadel ve světě začal obnovovat, čínské aerolinky ale až dosud tyto letouny nepoužívaly.
14.1. – Cestující z Číny do Česka se budou muset před nástupem do letadla prokázat negativním testem na covid, povinnost nebude platit pro Čechy a jejich rodinné příslušníky. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) včera v tiskové zprávě informovalo, že povinnost zavádí od pondělí 16. ledna. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob doplnil, že kontrolovat povinnost budou letecké společnosti podle cílové destinace cestujících.
12.1. – Letecká společnost Emirates chystá pro cestující lepší zážitek z cesty, a to díky novému vysokorychlostnímu připojení během letu, které poběží prostřednictvím služby GX Aviation od společnosti Inmarsat. Tato služba bude dostupná na palubě 50 nových Airbusů A350, které by měly být uvedeny do provozu v roce 2024. Výsledkem bude lepší konektivita a větší globální internetové pokrytí, a to i na letech nad Arktidou.
11.1. – Americký výrobce letecké techniky Boeing loni dodal zákazníkům 480 osobních a nákladních letadel, což je zhruba o 41 procent více než v předchozím roce. Za evropským Airbusem, který dodal 661 strojů, ale americký podnik výrazně zaostal, i když Airbusu se zase nepodařilo splnit svůj původní cíl. Boeing zveřejnil údaje za rok 2022 ve svém dnešním sdělení. Airbus vydal svou zprávu záhy po něm. Airbus překonal číslo 480 už na podzim. Zůstal tak čtvrtým rokem největším výrobcem letadel na světě.
9.1. – První letoun A380 společnosti Emirates, který byl kompletně zrekonstruován v rámci modernizačního programu této aerolinky v hodnotě 2 miliardy USD, byl nově zařazen na linku Dubaj – Londýn (Heathrow) v letu označeném EK003. „Rozdílu si zákazníci všimnou hned, jakmile vstoupí na palubu letadla – prostorný letoun A380 vypadá ještě působivěji a pohodlněji. Díky našim nejnovějším interiérům a zavedení nových produktů pozvedne nově zrekonstruované letadlo zážitek z letu ve všech letových třídách opět výše a zároveň nám umožní nabídnout více míst v Premium Economy. Jsem obzvláště hrdý na to, že celý proces renovace byl navržen, proveden a dokončen v našich vlastních prostorách v Dubaji, a to podle nejvyšších standardů kvality a bezpečnosti. Odráží to prvotřídní letecké schopnosti a infrastrukturu, která v rámci společnosti Emirates a ve Spojených arabských emirátech existuje,“ řekl Sir Tim Clark, prezident společnosti Emirates Airline.
9.1. – Lídři v nákladní přepravě se shodují, že rok 2023 bude mimořádně složitý. Letecká nákladní doprava se vyrovnává s rekordním růstem cen paliv a současně s poklesem objemů transportovaných nákladů, který klesl za rok 2022 o 8 % a následující rok klesne o další 4 %. Experti odhadují snížení ceny paliva jen na průměrných 26 korun. Námořní přeprava očekává pokles zisků v řádu desítek procent, celkově v hodnotě desítek miliard USD. Situaci nepomůže ani očekávané snížení počtu kontejnerů, kterých se plánuje 600 tisíc sešrotovat, což představuje 2,5 % fleetu z roku 2022. Objem přepraveného zboží přes moře podle výhledů na následující roky klesne o desítky procent. Přesto bude mít rok 2023 také pozitivní aspekty, předpovídá DSV.
8.1. – Pardubické letiště loni přepravilo zhruba 83 000 cestujících, meziročně o 2000 více. V létě stoupl zájem o pobyty u moře. Nejvíc lidí tam odletělo s českou společností Smartwings. Řekla to marketingová manažerka East Bohemian Airport (EBA) Mária Ministrová. Společnost EBA je dlouhodobě ve ztrátě. „K tomu byla pravidelná linka do španělského Alicante, i v loňském roce byla velice oblíbená,“ řekla Ministrová. Linku do Alicante provozuje irský dopravce Ryanair od roku 2020.