28.2. – Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, včetně soukromých letounů ruských oligarchů. Evropský blok bude také poprvé společně financovat dodávky zbraní mimounijní zemi, kterou je Ukrajina. Shodli se na tom včera ministři zahraničí členských zemí, kteří odsouhlasili třetí balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.
Letecká doprava
27.2. – Litva, Lotyšsko a Slovinsko se včera přidaly k zemím, které po invazi na Ukrajinu uzavírají vzdušný prostor pro ruská letadla. Informovaly o tom tamní vlády. Stejný krok dnes oznámilo také finské ministerstvo dopravy a obdobně chtějí postupovat i Estonsko a Německo. Německý ministr dopravy Volker Wissing včera toto opatření podpořil a dal úřadům pokyn, aby se na zákaz letů ruských strojů připravily. Vzdušný prostor pro ruská letadla už nechalo uzavřít také Polsko, Česko, Bulharsko a Rumunsko. Rusko kvůli tomu nebude vpouštět na své území letadla z těchto zemí.
26.2. – Ze dvou vlaků, které v pátek vypravily České dráhy do města Přemyšl u polsko-ukrajinské hranice, se dnes vrátí do Česka jen jeden a oproti předpokladu neukončí svou jízdu v Praze, ale v Bohumíně. Druhý vlak zatím zůstane v Přemyšli a bude operativně použit podle dalšího vývoje humanitární situace na místě. Uvedl to mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Podle náměstka ředitele pro osobní dopravu ČD Jiřího Ješety se většina uprchlíků chce přesunout hlavně do Krakova, Katovic či Varšavy, proto se ČD dohodly s polskými kolegy, že český vlak mohou použít pro cestu uprchlíků do uvedených polských stanic.
Brno 22.2. – Další skladovací haly se v Brně u letiště zatím stavět nebudou. Firma Letiště Brno, kterou ovládá developerská společnost Accolade, stáhla záměr z procesu posuzování EIA, vyplývá z informací na tomto portálu. Společnost se záměrem stavět v blízkosti letiště další haly narazila na odpor brněnského magistrátu, městské části Slatina a sousedních Šlapanic. Důvodem jsou obavy z dalšího zvýšení dopravy v přetížených ulicích. Podle mluvčího Letiště Brno Jakuba Splavce jsou ale všechny plány v souladu s územním plánem a problém je zpolitizovaný. Společnost chce nicméně hledat s městem shodu, uvedl Jakub Splavec.
22.2. – Kuvajtské národní aerolinky Kuwait Airways se dohodly na restrukturalizaci dohody z roku 2014 o nákupu letadel s evropskou společností Airbus. Podle nové dohody plánují koupit celkem 31 letadel za šest miliard USD (129 miliard Kč), uvedla agentura AFP. Obě strany uzavřely dohodu po náročných jednáních, kterým předcházelo vyšetřování obvinění z úplatkářství v souvislosti s původní dohodou. Ta počítala nejprve s nákupem 25 letadel, později se počet zvýšil na 28.
20.2. - Letiště Praha v loňském roce snížilo emise CO2 o 72 procent oproti roku 2009. Zároveň letos opět obhájilo certifikaci managementu uhlíkové stopy v programu Airport Carbon Accreditation (ACA). Pražské letiště se tak řadí mezi 20 evropských letišť, která se zavázala nejen snižovat svoji uhlíkovou stopu ze samotného provozu, ale zapojit do tohoto úsilí i své partnery. Těmi jsou například letecké společnosti, poskytovatelé handlingových či cateringových služeb nebo uživatelé pozemní dopravy.
20.2. - Skupina Kuehne+Nagel uzavřela dlouhodobou smlouvu o pronájmu letadel se společností Atlas Air, dceřinou společností Atlas Air Worldwide Holdings. Týká se provozu dvou Boeingů 747–8F, nákladních letadel, jež jsou považována za nejvýkonnější na světě. Tato dvě letadla jsou úplně posledními dvěma Boeingy 747, které byly vyrobeny.
19.2. - Na Islandu vzniká nová letecká společnost s názvem Niceair, která doufá, že bude těžit z oživení cestovního ruchu. Lety do kontinentální Evropy se chystá zahájit letos v červnu, uvedla včera agentura Bloomberg.
17.2. - Letecká společnost Air France-KLM loni snížila ztrátu o více než polovinu na 3,3 miliardy EUR (80,5 miliardy Kč). Díky lepšímu hospodaření ve čtvrtém čtvrtletí se podařilo aerolinkám vrátit k hrubému provoznímu zisku EBITDA, uvedly ve své dnešní tiskové zprávě. Výhled na letošní rok ale firma zatím nezveřejnila kvůli nejistotě související s pandemií.
17.2. - Evropský výrobce letadel Airbus loni zvýšil hrubý zisk EBIT bez mimořádných položek o 185 procent na 4,86 miliardy eur (118,6 miliardy Kč). K lepšímu hospodaření přispělo částečné zotavení dodávek letadel a vyšší zisky v segmentu obrany a dodaných vrtulníků. Firma očekává, že letos dodá více letadel a zvýší i zisk. Po dvou pandemických letech také obnoví výplatu dividend, oznámila dnes ve zprávě o hospodaření.