27.1. – Americký výrobce letadel Boeing ve čtvrtém čtvrtletí snížil ztrátu na 4,16 miliardy USD (90,4 miliardy Kč) z 8,44 miliardy USD předloni, kdy letecký průmysl těžce zasáhla koronavirová krize. Podnik ale musel zaúčtovat mimořádné náklady kvůli delšímu zpoždění dodávek letounů 787. Díky dodávkám letounů 737 MAX se mu ale podařilo vytvořit ve čtvrtletí kladný peněžní tok, takzvaný cash flow, a to poprvé od začátku roku 2019.
Letecká doprava
26.1. – Evropský výrobce letadel Airbus bude poskytovat novou komerční službu – pronajímat svá obří letadla Beluga externím zájemcům. Firma tak sází na růst trhu nákladní přepravy. Dosud Airbus tato letadla podobná velrybě používal k přepravě velkých částí letadel, jako křídel a částí trupu, mezi továrnami v Evropě.
25.1. – Švýcarská společnost MSC, světová jednička v oblasti kontejnerové dopravy, a německá skupina Lufthansa chtějí koupit většinový podíl v aerolinkách ITA. Informoval o tom tento nástupce společnosti Alitalie. Dvojice zájemců požádala o 90denní exkluzivní lhůtu na jednání o transakci. Přejí si, aby si italská vláda ponechala menšinový podíl. ITA je nyní ve stoprocentním vlastnictví italského státu.
24.1. - Objem provozu v českém vzdušném prostoru za rok 2021 nedosáhl ani poloviny předkrizového stavu. Může za to pokračující pandemie covidu-19 a s ní spojená opatření. Řízení letového provozu (ŘLP) chce situace využít k zásadní modernizaci svých technologií i přípravě klíčových profesí na návrat provozu k předchozím hodnotám.
23.1. - Čínské město Si-an dnes po měsíční uzávěře obnovilo leteckou dopravu. Třináctimilionové město bylo uzavřené kvůli potvrzeným případům covidu-19 u víc než 2000 lidí. Včera z tamního mezinárodního letiště vzlétlo sedm letadel a dnes mají čtyři přistát. Město, jež leží asi 1000 kilometrů jihozápadně od Pekingu, bylo uzavřené od 22. prosince.
22.1. - Pandemie onemocnění covid-19 měla značný dopad nejen na leteckou dopravu, ale i na poptávku po službách údržby letadel. Vedle tradičních zákazníků z řad aerolinek tak společnost Czech Airlines Technics (CSAT) už více než rok poskytuje služby novým klientům, jimiž jsou leasingové společnosti. Jejich počet narůstá a na míru potřebám těchto zákazníků vzniká nový model služby v duchu one-stop-shop maintenance.
20.1. - Ztráta amerických aerolinek American Airlines Group bez zahrnutí mimořádných položek ve čtvrtém čtvrtletí klesla na 921 milionů USD (19,7 miliardy Kč) z 2,2 miliardy USD předloni, kdy zájem o cestování negativně ovlivnila pandemie nemoci covid-19. Ke zmírnění ztráty pomohl vyšší zájem o cestování o svátcích. Firma to dnes uvedla ve zprávě o hospodaření za čtvrté čtvrtletí a celý uplynulý rok.
19.1. - Americké telekomunikační společnosti AT&T a Verizon Communications včera oznámily, že odloží spuštění nové mobilní sítě páté generace (5G) v okolí některých letišť, aby tak odvrátily hrozící problémy v letecké dopravě. Přední americké aerolinky totiž varovaly, že nová síť by mohla ovlivňovat zařízení v letadlech a způsobit rozsáhlé výpadky v letecké dopravě. Požadují, aby byl provoz sítě v okolí letišť zakázán, napsala agentura AP.
17.1. - Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem loni přepravilo 24,8 milionu pasažérů. To je téměř o třetinu více než v roce 2020, což byl prvním rok, kdy letecký provoz nepříznivě ovlivnila koronavirová pandemie. V tiskové zprávě to dnes uvedla společnost Fraport, která je provozovatel tohoto největšího leteckého uzlu v Německu.
17.1. - Výrobce malých letadel Evektor skončil předloni v souvislosti s vývojem nového stroje EV-55 Outback ve vysoké ztrátě. Upozornil na to dnes deník E15. Zatímco za rok 2019 vykázal podnik po zdanění ztrátu zhruba 5,7 milionu korun, o rok později činila téměř 168,1 milionu korun, vyplývá z účetní závěrky zveřejněné ve Sbírce listin. Firma sídlící v Kunovicích na Uherskohradišťsku utržila předloni z prodeje výrobků a služeb 247,7 milionu korun, o rok dříve to bylo asi 371,4 milionu korun.