16.2. - Americký Federální úřad pro letectví (FAA) si ponechá kontrolu nad kvalitou letounů Boeing 787 Dreamliner před jejich dodáním. Regulátor o tom včera informoval v prohlášení. Dodávky letounu americký výrobce Boeing zastavil loni v květnu; kvůli problémům ve výrobě už předtím stály pět měsíců. Poprvé byly přerušeny, když úřad FAA začal důkladněji prověřovat výrobní vady těchto strojů.
Letecká doprava
15.2. - DACHSER Air & Sea Logistics upevnil svůj charterový program na trase mezi Hongkongem a Evropou uzavřením dlouhodobé smlouvy. To společnosti umožní nabídnout svým zákazníkům spolehlivé letecké nákladní kapacity v období od začátku tohoto roku do března 2024.
14.2. - Ukrajinská vláda vyčlenila 16,6 miliardy ukrajinských hřiven (téměř 13 miliard Kč), aby zajistila pokračování leteckého provozu v ukrajinském vzdušném prostoru. Oznámil to včera ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Peníze mají podle premiéra zaručit bezpečnost letů na Ukrajině pro pojišťovací a leasingové společnosti, napsala agentura Reuters.
13.2. - Historie Československých aerolinií se začala psát už v roce 1923, skoro čtyři dekády ale trvalo, než v jejich letovém řádu přibyla první transatlantická linka. Pravidelné lety mezi Evropou a Amerikou zahájily ČSA 13. února 1962, když odstartovalo spojení Prahy a Havany přes irský Shannon a kanadský Gander. Linku – mimo jiné první přímé spojení Kuby s evropským kontinentem – obsluhovaly dva starší anglické letouny Bristol Britannia, pronajaté od společnost Cubana.
10.2. - Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair zaznamenaly v posledních dvou týdnech „dramatické oživení“ rezervací. Přispělo k tomu zmírnění cestovních omezení. Letadla Ryanairu mají nyní naplněnou kapacitu na 75 procent a do vrcholu letní sezóny by mohly dosáhnout kapacity 90 procent, řekl na brífinku šéf letecké společnosti Michael O'Leary.
8.2. - Letiště Praha posiluje svůj závazek dosažení takzvané čisté uhlíkové neutrality nejpozději do roku 2050 podpisem Toulouské deklarace. Tento dokument poprvé spojuje evropská letiště, vlády evropských zemí, Evropskou komisi, průmysl, odbory a další klíčové zainteresované strany v otázce dekarbonizace letectví v horizontu příštích 28 let. Je průlomovým krokem k evropské a potažmo globální regulaci.
7.2. – Společnost Siemens oznámila, že přední výrobce letadel Airbus zvolil aplikaci Capital pro vývoj elektrických a elektronických systémů (E/E) z portfolia Siemens Xcelerator. Cílem implementace tohoto řešení je zrychlení vývoje komerčních letadel.
4.2. – Zkušenosti z oblasti provozu, obchodu či bezpečnosti budou mezi sebou nově sdílet Letiště Praha společně se vzdušnými přístavy v Brně, Karlových Varech, Pardubicích a Ostravě. Zájem spolupracovat včera podpisem memoranda v Brně potvrdili zástupci Letiště Praha a čtyř regionálních letišť.
3.2. – Další významný hráč globálního byznysu se připojil k DB Schenker a Lufthansa Cargo na cestě za zelenějším dodavatelským řetězcem: výrobce elektroniky a počítačových technologií Lenovo se rozhodl tímto způsobem přepravovat ze Šanghaje do Frankfurtu nad Mohanem 20 tun zboží týdně. Náklad tvoří primárně notebooky a počítače pro soukromé i firemní uživatele. Uhlíkově neutrální nákladní let je jediným pravidelným charterovým spojem na světě, který zcela využívá udržitelné letecké palivo.
28.1. – Švýcarská společnost MSC, světová jednička v oblasti kontejnerové dopravy, chce mít v italské letecké společnost ITA Airways většinový podíl a řídit ji sama. V rozhovoru s italským deníkem Corriere della Sera to řekl zakladatel společnosti MSC, její vlastník a předseda správní rady Gianluigi Aponte. ITA, která je nástupnickou společností Alitalie, v pondělí informovala, že MSC spolu s německou skupinou Lufthansa projevily zájem o většinový podíl. Dvojice zájemců požádala o 90denní exkluzivní lhůtu na jednání o transakci.