Letecká doprava

Ukrajinská vláda vyčlenila peníze, aby zajistila pokračování leteckého provozu

14.2. - Ukrajinská vláda vyčlenila 16,6 miliardy ukrajinských hřiven (téměř 13 miliard Kč), aby zajistila pokračování leteckého provozu v ukrajinském vzdušném prostoru. Oznámil to včera ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Peníze mají podle premiéra zaručit bezpečnost letů na Ukrajině pro pojišťovací a leasingové společnosti, napsala agentura Reuters.

Transatlantické lety pod značkou ČSA jsou dnes už minulost

13.2. - Historie Československých aerolinií se začala psát už v roce 1923, skoro čtyři dekády ale trvalo, než v jejich letovém řádu přibyla první transatlantická linka. Pravidelné lety mezi Evropou a Amerikou zahájily ČSA 13. února 1962, když odstartovalo spojení Prahy a Havany přes irský Shannon a kanadský Gander. Linku – mimo jiné první přímé spojení Kuby s evropským kontinentem – obsluhovaly dva starší anglické letouny Bristol Britannia, pronajaté od společnost Cubana.

Ryanair zaznamenal v posledních dvou týdnech dramatické oživení rezervací

10.2. - Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair zaznamenaly v posledních dvou týdnech „dramatické oživení“ rezervací. Přispělo k tomu zmírnění cestovních omezení. Letadla Ryanairu mají nyní naplněnou kapacitu na 75 procent a do vrcholu letní sezóny by mohly dosáhnout kapacity 90 procent, řekl na brífinku šéf letecké společnosti Michael O'Leary.

Letiště Praha se připojuje k Toulouské deklaraci

8.2. - Letiště Praha posiluje svůj závazek dosažení takzvané čisté uhlíkové neutrality nejpozději do roku 2050 podpisem Toulouské deklarace. Tento dokument poprvé spojuje evropská letiště, vlády evropských zemí, Evropskou komisi, průmysl, odbory a další klíčové zainteresované strany v otázce dekarbonizace letectví v horizontu příštích 28 let. Je průlomovým krokem k evropské a potažmo globální regulaci.

​Airbus bude využívat aplikaci Capital z portfolia Siemens Xcelerator

7.2. – Společnost Siemens oznámila, že přední výrobce letadel Airbus zvolil aplikaci Capital pro vývoj elektrických a elektronických systémů (E/E) z portfolia Siemens Xcelerator. Cílem implementace tohoto řešení je zrychlení vývoje komerčních letadel.

​Letiště Praha podepsalo memorandum o spolupráci se čtyřmi regionálními letišti

4.2. – Zkušenosti z oblasti provozu, obchodu či bezpečnosti budou mezi sebou nově sdílet Letiště Praha společně se vzdušnými přístavy v Brně, Karlových Varech, Pardubicích a Ostravě. Zájem spolupracovat včera podpisem memoranda v Brně potvrdili zástupci Letiště Praha a čtyř regionálních letišť.

​DB Schenker a Lufthansa Cargo zajišťují pro Lenovo uhlíkově neutrální lety

3.2. – Další významný hráč globálního byznysu se připojil k DB Schenker a Lufthansa Cargo na cestě za zelenějším dodavatelským řetězcem: výrobce elektroniky a počítačových technologií Lenovo se rozhodl tímto způsobem přepravovat ze Šanghaje do Frankfurtu nad Mohanem 20 tun zboží týdně. Náklad tvoří primárně notebooky a počítače pro soukromé i firemní uživatele. Uhlíkově neutrální nákladní let je jediným pravidelným charterovým spojem na světě, který zcela využívá udržitelné letecké palivo.

​Společnost MSC chce získat v aerolinkách ITA většinový podíl a řídit je sama

28.1. – Švýcarská společnost MSC, světová jednička v oblasti kontejnerové dopravy, chce mít v italské letecké společnost ITA Airways většinový podíl a řídit ji sama. V rozhovoru s italským deníkem Corriere della Sera to řekl zakladatel společnosti MSC, její vlastník a předseda správní rady Gianluigi Aponte. ITA, která je nástupnickou společností Alitalie, v pondělí informovala, že MSC spolu s německou skupinou Lufthansa projevily zájem o většinový podíl. Dvojice zájemců požádala o 90denní exkluzivní lhůtu na jednání o transakci.

​Mošnovský Job Air Technic získal oprávnění k údržbě letounů Boeing 737 MAX

28.1. – Letecké opravny Job Air Technic sídlící na letišti v Mošnově na Novojičínsku získaly oprávnění k údržbě letounů Boeing 737 MAX, které po dočasném zákazu mají od loňska znovu povolení ke komerčnímu provozu. Letadla americké společnosti Boeing představují spolu s evropskými Airbusy většinu strojů, na nichž mošnovská firma provádí pravidelnou údržbu.

​Boeing za čtvrté čtvrtletí kvůli problémům s výrobu letadel 787 vykázal ztrátu

27.1. – Americký výrobce letadel Boeing ve čtvrtém čtvrtletí snížil ztrátu na 4,16 miliardy USD (90,4 miliardy Kč) z 8,44 miliardy USD předloni, kdy letecký průmysl těžce zasáhla koronavirová krize. Podnik ale musel zaúčtovat mimořádné náklady kvůli delšímu zpoždění dodávek letounů 787. Díky dodávkám letounů 737 MAX se mu ale podařilo vytvořit ve čtvrtletí kladný peněžní tok, takzvaný cash flow, a to poprvé od začátku roku 2019.

spinner