5.7. - Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air nabídla svému šéfovi Józsefu Váradimu bonus 100 milionů liber (tři miliardy Kč), jestliže po pandemii zajistí rychlý růst podniku. S akciemi Wizz Air se obchoduje na burze v Londýně a pokud by Váradi tyto peníze skutečně získal, šlo by o jednu z nejvyšších odměn, jakou kdy firma z londýnské burzy vyplatila. Napsal to ekonomický list Financial Times (FT), který se odvolává na dokumenty určené akcionářům.
Letecká doprava
4.7. - Na pražském letišti cestující začali při odbavování předkládat nové covidové certifikáty. Těmi se musí prokázat, v případě, že cílová země vyžaduje potvrzení o bezinfekčnosti, už před odletem na odbavovací přepážce. Kontrolovány jsou i u cestujících, kteří do Česka přiletěli. Potvrzení musí být i v angličtině. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Tzv. covid pasy začaly platit v rámci EU od 1. července, cestující jim prokazují absolvování očkování nebo negativního testu na covid-19.
2.7. - Letecká společnost Smartwings 1. července zahájila provoz nového leteckého spojení z Prahy do francouzského města Nice. Přímým letem do proslulého letoviska Francouzské riviéry bude možné se Smartwings letět každý čtvrtek a neděli. Kromě Nice začátkem měsíce Smartwings obnovily dvakrát týdně také lety do španělské Valencie. V současné době Smartwings létá z Prahy do 51 destinací a do dalších 14 destinací z Brna a Ostravy.
30.6. - Americká letecká společnost United Airlines oznámila svou dosud největší objednávku. Chce růst na domácím trhu, a koupí proto 270 letadel Boeing a Airbus, jejichž katalogová cena přesahuje 30 miliard USD (641,3 miliardy Kč). Konečná cena zakázky obvykle bývá výrazně nižší. Výrobci při větších objednávkách poskytují značné slevy. Letecká společnost uvedla, že díky objednávce vznikne v následujících letech 25 000 pracovních míst. Nyní mají United Airlines 68 000 zaměstnanců.
Onemocnění na covid 19 a světová pandemie se nejvíce ze všech dopravních sektorů záporně odrazily na světové letecké dopravě. Je proto pochopitelné, že mezinárodní asociace letecké dopravy IATA vítá dohodu ministrů turistiky v rámci skupiny G20 o podpoře bezpečného růstu mobility na základě Římských pravidel G20 pro budoucnost turistiky. Připomeňme, že G20 je skupina největších ekonomik světa představovaná ministry financí a guvernéry centrálních bank; členy je 19 států a jednotný vnitřní trh Evropské unie. Na pravidelných schůzkách se také scházejí jejich nejvyšší představitelé – předsedové vlád či hlavy států. G20 vznikla v září roku 1999.
25.6. – Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) potřebuje další pomoc, aby mohla dospět k závěru při vyšetřování incidentu, při němž běloruské úřady odklonily do Minsku let společnosti Ryanair na trase Atény-Vilnius. Podle agentury BelTa to včera oznámilo běloruské ministerstvo dopravy s odvoláním na předběžnou zprávu, kterou dostalo od ICAO.
24.6. – Ve Spojených státech zahájil činnost fond spravující 500 milionů dolarů (10,6 miliardy Kč), který byl zřízený na odškodnění pozůstalých po 346 obětech dvou havárií letadel Boeing 737 MAX. Informovala o tom agentura Reuters.
24.6. – Společnost Air France 17. června zahájila zkušební provoz IATA Travel Pass na letech z New Yorku (JFK) a Barcelony (BCN) do Paříže (Charles de Gaulle). Testováním projektu se letecká společnost snaží nabídnout svým cestujícím usnadnit cestování a zefektivnit kontrolu výsledků testu na onemocnění COVID-19. IATA Travel Pass by měl také přinést větší rychlost a efektivitu kontrol prováděných na letišti.
22.6. – Na Letišti Václava Havla Praha bylo podle aktuálních statistik letos v květnu odbaveno přes 132 tisíc cestujících. Jde o vysoký nárůst, o více než 1500 procent oproti loňskému roku, kdy byl provoz významně omezený pandemií onemocnění covid-19 a cestovními restrikcemi. V porovnání s letošním dubnem odbavilo Letiště Praha v květnu o více než 30 procent cestujících.
21.6. – Největší verze Boeingu z rodiny 737 MAX za sebou má zkušební let. Startu letounu Boeing 737 MAX 10 z továrního letiště Renton v Seattlu přihlíželo pár stovek zaměstnanců. Na palubě byla pouze dvojice pilotů. Boeing očekává, že stroj aerolinkám začne dodávat v roce 2023, napsala agentura AP.