26.8. - Zaměstnancům americké letecké společnosti Delta Air Lines se zvýší odvody na zdravotní pojištění o 200 USD (přes 4300 Kč) měsíčně, pokud nebudou očkovaní proti nemoci covid-19. Informoval o tom podle serveru CNBC šéf podniku Ed Bastian. Poukázal přitom na vysoké náklady podniku na zaměstnance hospitalizované s touto nemocí.
Letecká doprava
25.8. - Americká letecká společnost Delta Air Lines si objednala dalších 30 letadel Airbus A321neo. Aerolinky modernizují svoji flotilu v rámci přípravy na oživení cestování. Včetně včerejší objednávky si již objednaly 155 letadel A321neo, uvedla agentura Reuters.
24.8. - Tokijské letiště Haneda, které bylo otevřeno před 90 lety, 25. srpna 1931, bylo dlouhá desetiletí jediným leteckým terminálem v japonské metropoli. Až v roce 1978 bylo zprovozněno letiště Narita. Až do roku 2010 sloužilo letiště Haneda většinou pro vnitrostátní lety či lety do nedalekých destinací jako Soul či Singapur, zatímco Narita pro lety do Evropy či Severní Ameriky. Pak byla ale na Hanedě otevřena další přistávací dráha a terminál a nyní se z letiště létá do mnoha měst v desítkách zemí světa.
23.8. – Koronavirová krize a s ní spojené omezení letového provozu výrazně snížila počet leteckých nehod v českém vzdušném prostoru. V loňském roce se v Česku stalo 73 leteckých či parašutistických nehod, což je meziročně skoro o třetinu méně. Klesl i počet oznámených incidentů, a to o 31 procent na 803 událostí. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), se kterou se v pondělí seznámí vláda.
22.8. – Novým předsedou představenstva pražského letiště bude Jiří Pos. Jeho dřívější nominaci ministerstvem financí dnes potvrdil Výbor pro personální nominace. Pos letiště vedl už v letech 2011 až 2014. Nyní se stane nástupcem Václava Řehoře, kterému ve funkci skončila smlouva. Informovalo o tom ministerstvo financí. Devětapadesátiletý Pos je v současnosti jednatelem Letiště Karlovy Vary. Do funkce na pražském letišti bude jmenován k 30. srpnu.
20.8. – Český internetový vyhledávač letenek Kiwi.com zatím nezaznamenal stížnosti zákazníků ani pokles nákupu letenek v důsledku nedávného prohlášení nízkonákladového leteckého dopravce Ryanairu. Ten ve středu uvedl, že s okamžitou platností nebude přijímat palubní lístky prodané přes Kiwi.com. Nina Černá za společnost Kiwi řekla, že takoví cestující by měli být na palubu Ryanairu vpuštěni, Kiwi jim ale doporučuje, aby si vytiskli palubní lístek v barvách Ryanairu, který mají k dispozici. Podle Černé Ryanairu vadí, že Kiwi často prodává letenky levněji než on sám a opatření letecké společnosti označila za amorální a malichernou praktiku.
18.8. – Nová italská letecká společnost Italia Trasporto Aereo (ITA), která je nástupcem ztrátových aerolinek Alitalia, získala povolení k provozu letů i k prodeji letenek. Oznámil to podle agentury AFP italský úřad pro civilní letectví (ENAC). „ITA může vzlétnout,“ prohlásil prezident úřadu Pierluigi Di Palma. ITA plánuje zahájit lety 15. října, zpočátku hodlá provozovat zhruba pět desítek letadel.
16.8. – Britský dodavatel pro letecký a zbrojní průmysl Cobham oznámil, že se dohodl na koupi konkurenční britské společnosti Ultra Electronics. Transakce jeho rivala ohodnocuje na zhruba 2,6 miliardy GBP (77,8 miliardy Kč). Podniky se dohodly na ceně akcie 35 pencí, což znamená prémii 42 procent vzhledem k ceně, kterou měly akcie Ultra před nabídkou učiněnou v červenci. Cobham zaplatí v hotovosti.
14.8. – Britský miliardář Richard Branson prodal za téměř 300 milionů USD (6,5 miliardy Kč) část svého podílu ve společnosti Virgin Galactic Holdings, která se zaměřuje na vesmírnou turistiku. I nadále však zůstává největším akcionářem firmy, kterou založil. Prodej akcií přišel měsíc poté, co společnost dokončila svůj první zkušební let do vesmíru s posádkou, kterého se účastnil i jednasedmdesátiletý Branson, uvedla agentura Reuters.
11.8. – Americký výrobce letecké techniky Boeing dodal v červenci zákazníkům 28 letadel, zatímco v červnu jich bylo 45. Na vině jsou přetrvávající nedostatky ve výrobě modelu 787 Dreamliner, a tedy pozastavení jeho dodávek. Konkurent evropského Airbusu to uvedl ve svém včerejším sdělení. Firma ale dodává více letounů 737 MAX, a to díky oživení zájmu o létání ve Spojených státech.