17.2. – Mezinárodní logistický provider DACHSER Czech Republic zavedl na začátku února nové denní spojení do španělské Barcelony. Tato pravidelná přímá linka je reakcí na zvyšující se exportní a importní aktivity v jižní Evropě. Díky novému spojení se zkracuje i čas doručení zásilek do oblasti Katalánska na 48 hodin.
Spedice, logistika
16.2. – „Německý automobilový průmysl v roce 2015 vyrobil po celém světě poprvé více než 15 milionů osobních vozů, z toho v zahraničí přes devět milionů automobilů. Celý výrobní a distribuční proces závisí na výkonnosti logistických systémů, které jsou stále globálnější a komplexnější. Logistika dílů pro automobilový průmysl i hotových vozidel je pro celý sektor klíčovým předpokladem úspěchu,“ řekl prezident německého svazu automobilového průmyslu VDA Matthias Wissmann na Fóru automobilové logistiky, které se uskutečnilo ve dnech 3. a 4. února ve Frankfurtu nad Mohanem.
15.2. - S ohledem na ruský zákaz tranzitu bude Ukrajina zásobovat své tradiční trhy ve střední Asii alternativní železniční cestou. Podle ministra infrastruktury Andreje Piwowarskiho první vagony odjely z ukrajinského města Illičevsk. Jízda trvá v ideálním případě zhruba 11 dní. V Kyjevě je pro tuto alternativní trasu v kurzu pojem „Nová hedvábná cesta“ – s odvoláním na historickou obchodní cestu mezi východní Asií a Středozemním mořem. Ukrajinský vlak musí na své cestě překlenout hned dvě velké vodní plochy: Černé moře a Kaspické moře.
15.2. – Průmyslový developer Panattoni Europe zahájil v českolipském areálu společnosti Bombardier Transportation Czech Republic výstavbu nové haly o velikosti 4200 metrů čtverečních. Budova bude sloužit ke svařování podskupin a vozových skříní železničních vagónů. Jde o klasický projekt „na klíč“, v němž developer staví přesně podle představy klienta a do jeho vlastnictví.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
Evropský den logistiky 2016
ELA informuje o osmém ročníku Evropského dne logistiky, který proběhne 21. dubna. Konkrétně si všímá příprav, jež probíhají v členském Spolkovém společenstvu Logistika v SRN. Význam se odvozuje mimo jiné i od toho, že v Německu je logistika s ročním obratem 237 miliard € a 2,9 milionu zaměstnanců třetím největším hospodářským sektorem země. Podniky v průmyslu, obchodě a službách budou požádány, aby otevřely své dveře veřejnosti a ukázaly, jaká různorodost se pod pojmem logistika ukrývá – protože již nejde jen o dopravu, překlad a skladování.
Představitelé vrcholového managementu globálně působících logistických firem očekávají oživení rozvíjejících se trhů, a to navzdory obavám, že dojde k dalšímu zpomalení čínské ekonomiky, rozkolísání cen ropy a možnému oslabení růstu ekonomiky USA. Po „turbulentním“ roce 2015 si není plných 61 procent špiček logistiky jisto, jaké jsou vyhlídky na rok 2016. Téměř stejná část (59,4 procenta) „v zásadě“ souhlasí s předpovědí Mezinárodního měnového fondu, že rozvíjející se trhy porostou letos tempem 4,7 procenta – vloni se jejich růst pohyboval podle předběžných údajů mezi 3,6 až 4,2 procenta. V předchozím roce 2014 přitom rozvíjející se ekonomiky vykázaly růst kolem 4,5 procenta.
Zástupci poskytovatele globálních logistických služeb Kuehne + Nagel a farmaceutického řetězce Glaxo-SmithKline (GSK) podepsali v polovině ledna smlouvu o partnerství při zajišťování globálních přepravních služeb do roku 2021. Hlavním úkolem Kuehne + Nagel bude zajištění přepravy farmaceutických produktů v rámci celého dodavatelského řetězce pro jednu z největších farmaceutických společností na světě. Půjde o přepravu surovin od dodavatelů přes skladování a manipulaci až k dodávkám firemním zákazníkům.
Mezinárodní logistický provider DACHSER uvedl v Turecku do provozu svou vlastní pobočku pozemní logistiky. Nová pobočka společnosti DACHSER, která sídlí v Istanbulu, bude propojena s evropskou sítí sběrné služby prostřednictvím divize Cargoplus.
Jedním ze zásadních témat našeho rozhovoru s profesorem Václavem Cempírkem, prezidentem České logistické asociace, je problematika nového Celního kodexu Evropské unie, který vstoupí v platnost letos v květnu a významně ovlivní i činnost českých logistických firem. V rozhovoru jsme se nicméně dotkli i aktuálních trendů v oblasti logistiky a hovořili jsme také o možnostech, jak řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků v oboru.
12.2. – Zájem investorů ze zámoří o evropský logistický trh výrazně roste. Vyplývá to z nejnovější analýzy převzetí a fúzí v dopravě a logistice v roce 2015, kterou vypracovala poradenská společnost PWC. Díky četným miliardovým akvizicím se celková hodnota transakcí v Evropě meziročně zdvojnásobila z 26,7 na 59,5 miliardy USD. Studie brala v úvahu obchody s minimální hodnotou 50 milionů USD. Počet fúzí a převzetí, ve kterých figuroval kupec mimo Evropu, se rovněž zdvojnásobil, a to z 11 na 22.