30.7. - Společnost AŽD uzavřela kontrakt se stavební společností PNUIK Kraków na dodávku zabezpečovacího a sdělovacího zařízení na železniční trati Kępno – Oleśnica v Polsku. Hodnota kontraktu činí 97,2 milionu zlotých (cca 572 mil. Kč).
Železniční doprava
29.7. – České dráhy nasadily v Plzeňském kraji do pravidelného provozu s cestujícími první moderní regionální vlaky RegioFox. „Lišky“ začaly jezdit na osobních vlacích na trati Plzeň – Žihle. Do začátku nového grafikonu v prosinci letošního roku by do Plzeňského kraje mělo být dodáno celkem deset RegioFoxů.
29.7. - Správa železnic vybrala zhotovitele rekonstrukce trati z Kyjic do Chomutova. Přestavbu bezmála osmikilometrového dvoukolejného úseku pod Krušnými horami provedou společnosti COLAS CZ a COLAS Rail. Jejich nabídková cena byla 1 925 599 284 korun. Modernizací projdou dvě zastávky, současně se zvýší traťová rychlost. Zahájení prací je v plánu letos v srpnu, hotovo bude v polovině roku 2027. Předpokládané celkové náklady stavby přesahují 3 miliardy korun.
29.7. - Vliv dotací od státu i Evropské unie na rozvoj nákladní kombinované dopravy, které měly posílit přepravu zboží po železnici či vodě a snížit dopravu po silnicích, je minimální. Místo toho silniční nákladní doprava roste, uvedl dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v tiskové zprávě k výsledkům kontroly dotací. Železniční nákladní doprava navzdory dotacím podle zprávy stagnuje a vodní nákladní doprava téměř neexistuje. Ministerstvo dopravy v reakci na výsledky prověrky sdělilo ČTK, že železniční dopravu ve sledovaném období negativně zasáhla pandemie nemoci covid-19 i pokles přepravy uhlí a dalších komodit. Je podle úřadu také potřeba investovat do zvýšení kapacity tratí.
28.7. - Dvě frekventovaná nádraží na trati z Liberce do saské Žitavy čeká už letos celková rekonstrukce. Jako zhotovitele staveb v Chrastavě a Hrádku nad Nisou vybrala Správa železnic společnost Skanska, která podala souhrnnou nabídku ve výši 1 238 755 536 korun. Stanice projdou kompletní přestavbou včetně nádražních budov, změní se rozmístění nástupišť. Zahájení prací na obou místech se plánuje v září, dokončení příští rok v listopadu.
27.7. - Výstavba prvního úseku vysokorychlostních železničních tratí (VRT) mezi Brnem a Přerovem by měla začít v příštím roce. Práce na úseku mezi Brnem a Břeclaví začnou v roce 2026, úsek Moravská brána pak nejpozději v roce 2028. Na pražské konferenci pořádané Svazem podnikatelů ve stavebnictví to včera řekl ministr dopravy Martin Kupka.
27.7. - Český výrobce vlaků Škoda Group má zájem o spojení svých průmyslových aktivit s aktivitami španělského rivala Talgo, návrh na jeho převzetí ale předložit nehodlá. Vyplývá to z dopisu, jehož znění včera zveřejnila španělská burzovní komise (CNMV) a na který upozornila agentura Reuters. Škoda by návrhem konkurovala nabídce, kterou Talgu předložila maďarská společnost Ganz-Mávag. Škoda informace odmítla komentovat.
26.7. – Správa železnic vybrala projektanty modernizace traťového úseku mezi Domažlicemi a státní hranicí s Německem. Projektovou dokumentaci vypracují firmy VECTORAMA a SUDOP Praha, které podaly nabídku ve výši 43 789 000 korun. Samotné stavební práce se plánují v letech 2027 až 2030.
26.7. - Českému národnímu komitétu Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS) se nelíbí, že Správa železnic (SŽ) v oznámení pro posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) ohledně mostu na pražské Výtoni pracuje jenom s variantou nahrazení mostu novým a neuvedla v něm variantu rekonstrukce. ČTK to sdělil mluvčí komitétu Jan Štoll. Oznámení nyní posuzuje ministerstvo životního prostředí (MŽP), které rozhodne, zda bude nutné posudek EIA zpracovat. Mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová uvedla, že věc je nyní plně v kompetenci ministerstva a do jeho rozhodnutí nebude správa kritiku víc komentovat.
25.7. - Švýcarská společnost SBB Cargo International ve spolupráci se Südleasing pořizuje dalších 20 vícesystémových lokomotiv Siemens Vectron s funkcí XLoad. Nákladní dopravce SBB Cargo International si bude lokomotivy pronajímat od společnosti SüdLeasing na základě dlouhodobé smlouvy s flexibilní dobou trvání. Smlouva rovněž zahrnuje údržbu lokomotiv firmou Siemens Mobility po dobu 15 let. Funkce XLoad zlepšuje trakční schopnosti lokomotivy a zvyšuje tak její přepravní kapacitu a efektivitu provozu. Díky tomu mohou těžší vlaky jezdit na švýcarské severojižní trase s jednou lokomotivou, bez potřeby druhé posilovací lokomotivy. Lokomotivy Vectron dosahují maximální rychlosti 160 km/h.