4.3. – S výběrem koncesionáře pro výstavbu nového železničního spojení z Prahy na Letiště Václava Havla formou PPP pomohou společnosti Deloitte; Česká spořitelna; advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný; AFRY a jimi nominovaní odborníci na ekonomicko-finanční, právní a technické poradenství z Česka i ze zahraničí.
Železniční doprava
4.3. – Společnosti Alstoma Správa železnic, vlastník a provozovatel železničních tratí v Česku, podepsaly v lednu letošního roku memorandum o spolupráci při zavádění jednotného řešení vlakového zabezpečovače ETCS (European Train Control System). Obě strany se zavazují k úzké spolupráci za účelem bezproblémového zavedení systému tak, aby byla Správa železnic schopna zahájit od 1. ledna následujícího roku plnohodnotný provoz tohoto systému.
4.3. – České dráhy se obrátily na Ústavní soud (ÚS) kvůli neúspěšné arbitráži se strojírenskou firmou Škoda Transportation. Arbitráž stanovila, že dráhy musí doplatit firmě 1,2 miliardy korun za dodávku lokomotiv. Následoval vleklý soudní spor, na přelomu roku však dovolání státního dopravce odmítl Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Rozhodnutí zatím nepadlo, potvrdila mluvčí ÚS Kamila Abbasi.
3.3. – Společnost Cargounit, největší nezávislá leasingová společnost v Polsku zabývající se pronájmem lokomotiv, podepsala se společností Siemens Mobility smlouvu na nákup 90 elektrických vícesystémových lokomotiv Vectron MS, z nichž 30 lokomotiv bylo už závazně objednáno. Kromě toho byla podepsána také smlouva na deset elektrických střídavých lokomotiv Smartron. První dodávky lokomotiv jsou plánovány na rok 2025.
2.3. – Stát chce poskytnout dotace ve výši 300 milionů korun na pokrytí vnitřku železničních vagonů mobilním signálem 5G. Peníze budou z Národního plánu obnovy a dotační výzvu pravděpodobně na konci dubna vypíše Český telekomunikační úřad. Železniční vozy mají být upraveny do konce příštího roku. Vyplývá to z informací ČTÚ.
1.3. – Na německé železnici hrozí opět rozsáhlá stávka strojvedoucích. Včera to oznámila železniční společnost Deutsche Bahn (DB), která prohlásila jednání s odbory strojvedoucích GDL za zkrachovalé. Odpovědnost dráhy připsaly odborářům, kteří podle DB místo hledání kompromisu trvají na svých mzdových a pracovních požadavcích. Odbory GDL od loňského listopadu stávkovaly čtyřikrát, protest pokaždé ochromil dopravu nejen v Německu, ale zastavil i spojení s Českem.
1.3. – Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil pokutu 274 milionů korun, kterou v roce 2019 potrestal antimonopolní úřad České dráhy (ČD) za zneužití dominantního postavení. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na elektronické úřední desce soudu. Dráhy podle mluvčího Filipa Medelského rozhodnutí soudu respektují. Až se plně seznámí s rozhodnutím, zváží další postup, řekl mluvčí.
29.2. – Od pátku 1. března 2024 začíná platit dlouhodobý výlukový jízdní řád na trati 250 Praha – Havlíčkův Brod – Brno. Až do 30. září 2024 nahradí České dráhy všechny vlaky v úseku mezi Křižanovem a Vlkovem u Tišnova náhradními autobusy. Uvedl to Petr Pošta z tiskového oddělení ČD.
29.2. – Ve vlacích Českých drah se cestující mohou setkat s novými prodejními terminály. Prvním krajem, kde byla nová generace zařízení MOPAJ (MObilní Prodejní Automat Jízdenek) instalována, je Zlínský kraj. Postupně budou následovat další regiony. Kromě zakoupení jízdenky terminál nabízí i další funkce, jako např. možnost nabít si elektronickou peněženku na In Kartě nebo kartě IDS.
29.2. – Námořní přepravy mezi Asií a Evropou jsou stále ovlivněny tím, že mnozí rejdaři kvůli útokům na lodě zastavili využívání Suezského průplavu. Lodě tak dočasně obeplouvají Afriku, což má za následek delší přepravní časy a zdražení přeprav. Proto se očekává růst zájmu o železniční spojení se sběrnými kontejnery, které společnost PST CLC Mitsui-Soko zajišťuje s pravidelnými odjezdy a servis je schopna okamžitě zajistit i pro celé kontejnery jak z, tak do Číny.