22.2. - Správa železnic spustila 15. února 2024 hlavní výlukové práce na úseku Drahotuše – Lipník nad Bečvou na hlavním železničním koridoru spojujícím Prahu a Brno s Ostravou. S touto výlukou přitom zásadně nesouhlasí jak osobní, tak nákladní železniční dopravci. Výluka podle jejich názoru není aktuálně zapotřebí, na trati probíhal doposud provoz bez omezení. Výluka má naopak zásadní dopad na železniční dopravce a jejich zákazníky. Regionální osobní vlaky jsou zcela nahrazeny náhradní autobusovou dopravou, dálkové vlaky nabírají zpoždění a nákladní doprava dotčeným úsekem projede jen s velkými obtížemi. Velký dopad má výluka i na mezinárodní železniční dopravu.
Železniční doprava
22.2. - Trasa rychlodráhy mezi Prahou, Ústím nad Labem a Drážďany by mohla být jasná v polovině roku. Zastupitelé Ústeckého kraje by totiž měli rozhodnout o aktualizaci zásad územního rozvoje, tedy krajské obdoby územního plánu. Na hlavním nádraží v Ústí nad Labem se včera uskutečnil prezentační den Správy Železnic (SŽ). Na místě bylo několik lidí, včetně místních architektů. Kritizovali, že nezískali informace, které by potřebovali, zjistila na místě ČTK.
21.2. – Dceřiná společnost Českých drah DPOV bude ve svých závodech v Přerově a ve Veselí nad Moravou modernizovat motorové vozy typu RegioShuttle RS 1, které u Českých drah nesou obchodní jméno RegioSpider.
21.2. - Správa železnic (SŽ) bude vypisovat již čtvrtou architektonickou soutěž související s vysokorychlostní železnicí, s jejíž vyhlášením se počítá na začátku jara. Výsledkem bude zpracování architektonicko-urbanistického návrhu přestupního uzlu v Hranicích.
20.2. - Ministerstvo dopravy dne 19. února 2024 vyhlásilo výzvu v rámci programu na obnovu historických železničních vozidel na období 2024–2026. Podpora historických železničních vozidel přispívá k zachování technického a kulturního dědictví České republiky a je vyhlašována každý rok. Cílem programu je obnovení provozu historických železničních vozidel nebo jejich vystavování.
19.2. - Cestující ve Františkových Lázních budou už na jaře příštího roku využívat novou nádražní budovu. Správa železnic dnes slavnostně zahájila její kompletní renovaci. Práce budou zahrnovat jak obnovu historické fasády, tak i modernizaci odbavovací haly a pokladen. Veškeré přístupy budou bezbariérové. Celkové náklady stavby dosahují 252 milionů korun.
18.2. - Obnovit přeshraniční železniční spojení z Liberce do polského Zhořelce chce Liberecký kraj. Prvním krokem bude letos na jaře prodloužení trasy vybraných osobních vlaků na trase z Liberce do Černous ve Frýdlantském výběžku do první polské stanice za hranicí, což je Zawidów. V tiskové zprávě o tom v pátek informoval mluvčí kraje Jan Mikulička.
16.2. - Každoročně více než 500 míst pro absolventy středních odborných škol a učilišť vytvoří podniky českého železničního průmyslu – členové sdružení ACRI. Podniky, které vyrábějí široké portfolio produktů – od drážních vozidel přes řídicí technologie, komponenty a součástky, vybavení interiérů vozidel nebo například kolejnice, přitom mají zájem především o absolventy oborů elektro, mechaniky, seřizovače, obsluhu CNC strojů a další specializované profese.
15.2. - Kolínské nádraží je významným přestupním uzlem nejen v rámci Středočeského kraje. Frekventovaná stanice už v minulosti prošla modernizací, nyní se v ní zlepší přístup na nástupiště i pro cestující s omezenou schopností pohybu. Díky dnes zahájené stavbě bude do konce roku 2026 plně bezbariérová. Pro příchod k vlakům se vybudují výtahy, moderní podchod se navíc prodlouží až do Starokolínské ulice. Celkové náklady dosahují téměř 654 milionů korun.
14.2. - Nižší počet projetých návěstí STŮJ, přetrvávající vysoký počet střetů na přejezdech, stabilní počet dopravců, pokračující pokles počtu strojvedoucích, velká provázanost na evropský železniční systém a strategie státních dozorů. To je výčet hlavních témat, která zazněla na dnešní výroční tiskové konferenci Drážního úřadu. Drážní úřad na ní zhodnotil uplynulý rok a představil výhled na rok 2024.