27. listopadu 2012
PRAHA (27.11.) – Delegace ČR vedená ministrem dopravy Pavlem Dobešem úspěšně završila účast na jednání Rady Evropské kosmické agentury (ESA) na ministerské úrovni, která se konala ve dnech 20. a 21. listopadu 2012 v italské Neapoli. V souladu s usnesením vlády zde ČR navýšila svůj podíl na aktivitách ESA, což přinese významné prorůstové efekty pro národní hospodářství.
Možnost širšího zapojení českých subjektů do aktivit ESA je velmi pozitivní zprávou a jedinečnou příležitostí ke zvýšení konkurenceschopnosti českého průmyslu a vědy. ČR potvrdila účast i v nově vypsaných programech směřujících ke zvýšení technické a technologické úrovně českého průmyslu. Příkladem může být program GSTP, jehož náplní je podpora vývoje technologií využitelných v nejrůznějších oblastech kosmických aktivit, do něhož ČR nově vložila přibližně 130 milionů Kč.
Dále se ČR bude účastnit programů ARTES zaměřených na družicovou telekomunikaci, programu Metop-SG určeného pro vývoj meteorologických družic, vývoje družicových navigačních systémů Galileo a EGNOS (EGEP) a programu pro vývoj nosných raket (FLPP). Z programů spíše vědeckého zaměření se ČR bude v příštím období účastnit Rámcového programu pro pozorování Země (EOEP), Programu robotického průzkumu (MREP) a Programu pro sledování blízkého kosmického prostoru kolem Země (SSA).
Na základě usnesení vlády se na financování české účasti v ESA podílí Ministerstvo dopravy a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Dosavadní účast ČR na aktivitách ESA se ročně pohybovala přibližně ve výši přibližně 285 milionů Kč, včetně téměř 200 milionů Kč povinného členského příspěvku. Pro následující programové období vložilo Ministerstvo dopravy do nových programů přibližně 340 milionů Kč a MŠMT 175 milionů Kč.
Ministerstvo dopravy, které je koordinátorem kosmických aktivit vlády ČR a gestorem za členství ČR v ESA, tímto krokem úspěšně završilo několikaměsíční přípravy na jednání Rady ESA na ministerské úrovni. Zvýšením své účasti v programech ESA naše republika potvrdila, že kosmickým aktivitám a moderním technologiím přikládá velký význam a že se řadí k vyspělým státům světa, ve kterých jsou kosmické aktivity považovány za strategicky významný sektor národního hospodářství a za standardní součást činnosti průmyslu i akademické sféry se značným přínosem pro rozvoj společnosti.