Dopravní politika

​Zeptali jsme se Ing. Ladislava Němce, náměstka ministra dopravy

„Některé západní a severské země Evropské unie v poslední době zesilují v poslední době svou snahu o regulaci dopravního trhu a vytvářejí podmínky, které ztěžují podnikání dopravcům z nových členských zemí. Spolupracuje ministerstvo dopravy s rezorty se střední a východní Evropy, aby jejich kroky koordinovanější?“

„Ministerstvo dopravy je v problematice sociálních aspektů v silniční dopravě velice aktivní, a to jak na národní, tak i na mnohostranné úrovni s dalšími zeměmi EU. Na národní úrovni probíhají koordinační schůzky mezi Ministerstvem dopravy ČR, Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Úřadem vlády. 

Státní podmínky brzdí rozvoj podnikání v silniční dopravě

Slovenské dopravní společnosti se vlivem nepříznivých podmínek vytvořených státem dostávají na okraj evropského trhu silniční dopravy. Daňově odvodové zatížení dopravců ze Slovenska brzdí rozvoj podnikání v tomto sektoru, který se dá pozorovat ve všech okolních státech. Upozornilo na to Sdružení ČESMAD Slovakia.

​BGL opět vystupuje proti autodopravcům z východu

Německý spolkový svaz spedice, logistiky a zásobování BGL na své výroční valné hromadě za rok 2016 poukázal na to, že němečtí autodopravci i další subjekty čelí kvůli dumpingové konkurenci stále silnějšímu tlaku. Podle počtu naměřených mýtných kilometrů podíl německých provozovatelů silniční nákladní dopravy na trhu již několik let stále klesá. Trend pokračoval i v loňském roce, navíc rozšíření hmotnostní hranice mýtného i pro vozy nad 7,5 tuny od 1. října roku 2015 postihlo podle BGL prakticky jen domácí dopravce.

​Tendr na provoz mýtného by mohl začít v květnu

Otevřené výběrové řízení na další provoz českého mýtného systému po roce 2019 by mohlo být vypsáno v květnu. V České televizi to minulý týden uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Podle vládního zadání by se tak mělo stát do poloviny roku. Mezi zájemci o správu českého mýtného systému Dan Ťok vedle současného provozovatele, firmy Kapsch, jmenoval slovenského výběrčího mýta SkyToll, americký Xerox a správce mýtného v Německu a Maďarsku.

ČR chce překážky pro dopravce probrat na summitu

Česká republika by chtěla za měsíc na nejbližším summitu EU připomenout, že některé státy překážkami komplikují práci autodopravcům z jiných zemí. Minulý týden to po jednání ministrů odpovědných za unijní problematiku v Bruselu řekl český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

​Distribuce z chebského centra zkrátila dobu dodání zásilek

Expedici zásilek zákazníkům českého e-shopu společnosti Tchibo převzalo od začátku prosince loňského roku nové obří distribuční centrum firmy v Chebu. Během prvního měsíce zaváděcího provozu bylo z Chebu rozesláno téměř 30 tisíc zásilek. Zpočátku putovaly zásilky z Chebu pouze v rámci České republiky a na Slovensko, postupně se působnost nového distribučního centra rozšíří i na další evropské země.


Komentář Jiřího Kladivy: Co přinesl leden 2017 v dopravě

V lednu doznívala častá hodnocení loňského roku. Celá řada z nich se týkala také Evropské unie a mnohá nebyla nijak lichotivá. V dnešním komentáři chci na některá z nich poukázat, aniž bych se snažil o jakýsi vynucený přehled minusů zlehčujících tuto organizaci. Na druhé straně je dobré nezakrývat mínění jiných.

​Vláda schválila koncepci zlepšující nákladní dopravu

Ministři české vlády minulý týden schválili koncepci nákladní dopravy pro roky 2017 až 2023. Ta má vyřešit problémy s nedostatečnou kapacitou železnic a nedokončenou dálniční sítí v Česku. Oznámil to Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy, které kabinetu koncepci předložilo. Dokument rovněž stanoví železniční i silniční dopravní stavby, jejichž vznik je třeba v uvedeném období zajistit.

​České dráhy se už budou moci účastnit tendrů na zajištění provozu

​České dráhy se už budou moci účastnit tendrů na zajištění provozu Premium

23.2. – Poslanecká sněmovna ve zrychleném režimu schválila poslaneckou novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, která má vyřešit problém státních firem s listinnými akciemi v případech, kdy se chtějí ucházet o veřejné zakázky. Problém se týká hlavně Českých drah (ČD), které se podle nového zákona o zakázkách nemohou účastnit tendrů na provoz na železničních tratích. Mají akcie v listinné podobě a podle zákona o Českých drahách je zaknihovat nemohou.

​Dopravní odbory chtějí jednat jen do 15. března, pak hrozí stávka

​Dopravní odbory chtějí jednat jen do 15. března, pak hrozí stávka Premium

23.2. – Dopravní odbory daly kvůli mzdám řidičů autobusů vládě, krajům a zaměstnavatelům ultimátum. Do 15. března budou jednat, poté jsou připraveny vyhlásit stávku. Po jednání předsednictva Odborového svazu dopravy (OSD) to řekl předseda svazu Luboš Pomajbík.

spinner