2.6. – Evropská komise předložila návrhy na zpřísnění opatření proti mzdovému dumpingu v sektoru kamionové dopravy nebo na zavedení celoevropských pravidel pro mýtné systémy. Mýtné by se podle návrhu vybíralo na základě ujetých kilometrů a země, které mýto zavedly nebo zavedou, ho budou muset evidovat elektronicky. Odzvonilo by tak například dnešním paušálním dálničním známkám. Společná pravidla by měla platit od roku 2023 pro nákladní a od roku 2027 pro osobní vozy. Souhlas s návrhem musí ještě vyjádřit Evropský parlament a členské státy.
Dopravní politika
29.5. – Tripartita zatím nepodpořila zvýšení minimální mzdy o dalších 1200 korun měsíčně. Tak vysoké tempo zvyšování minimální mzdy podle Hospodářské komory ohrožuje tuzemské hospodářství a konkurenceschopnost podniků. Umělý tlak na růst mezd prostřednictvím minimální mzdy neodpovídá přirozenému růstu mezd v českém hospodářství.
29.5. – Cestující na železnici by to podle plánu Ministerstva dopravy mohli mít od konce roku 2019 výrazně snazší. Ministerstvo dopravy totiž hodlá zavést jednotné jízdné, které budou uznávat všichni zapojení dopravci. Cestující by si tak už nemuseli kupovat jízdenky u každého dopravce zvlášť.
29.5. – Ministr dopravy Dan Ťok bude chtít s novým ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) jednat o navýšení rozpočtu pro dopravu. Samo ministerstvo ve srovnání s letoškem přišlo v prvním návrhu rozpočtu na rok 2018 o zhruba 12 miliard Kč a mělo by mít 43 miliard Kč. S méně penězi z rozpočtu by měl hospodařit i Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který by měl příští rok z národních zdrojů dostat 45 miliard korun, což je meziroční pokles o sedm miliard Kč.
22.5. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila koncepci výstavby vysokorychlostní železnice v České republice obsažené v dokumentu Program rozvoje Rychlých železničních spojení v ČR. Materiál stanoví další postup při přípravě jednotlivých ramen vysokorychlostních tratí, odhaduje jejich finanční náklady a popisuje efekty plynoucí z různých řešení vysokorychlostní železnice.
V dopravě a logistice je v současné době kladen velký důraz na rychlost dodávek. Smluvní dokumentace a další potřebná administrativa se řeší často na poslední chvíli. Ale právě dostatek relevantních informací, důsledné vyjednávání o smlouvě a řádná úprava smluvní dokumentace jsou často rozhodující.
21.5. – Ministerstvo dopravy vyčerpá všechny peníze z aktuálního programu pro rozvoj dopravní infrastruktury. Resort poslal k proplacení z Operačního programu doprava (OPD II.) 9,7 miliardy korun, 19,3 miliardy přitom už z národních peněz vyplatil stát stavebním firmám za uskutečněné projekty. Oznámil to ministr dopravy Dan Ťok.
18.5. – Kvůli zvýšení platů řidičům autobusů, které nařídila vláda krajům od ledna, zvažují některé kraje založení vlastní dopravní firmy. Například Karlovarský kraj už o tom začíná jednat. Uvedla to jeho hejtmanka a předsedkyně Rady Asociace krajů Jana Vildumetzová na dvoudenním setkání Svazu měst a obcí ČR v Plzni.
Tento měsíc má Evropská komise předložit návrh první části tzv. silničního balíčku, která bude zahrnovat úpravu pravidel pro přístup na trh, sociálních předpisů a zpoplatnění infrastruktury. A v jeho rámci by měla být formulována i všeobecně platná pravidla ochrany trhu, jež jsou nyní řešena prostřednictvím národních předpisů typu MiLoGu či Loi Macron.
Začátkem dubna se v pražském Erbia Congress Centru uskutečnil seminář Odpovědnost v logistice. Setkání uspořádala společnost GEFCO ve spolupráci se Svazem spedice a logistiky ČR a advokátní kanceláří Novalia. Součástí semináře bylo i přiblížení problematiky na případových studiích.