Dopravní politika

​Ministerstvo navrhuje zpoplatnit více úseků, než analýza Deloitte

Ministr dopravy Dan Ťok minulý týden informoval Vládu ČR o plánu rezortu rozšířit počet zpoplatněných úseků silnic první třídy o 900 kilometrů ze současných 230. Přitom společnost Deloitte, u které si ministerstvo nechalo zpracovat analýzu rozšíření, za optimální variantu označila rozšíření o 474,1 kilometrů.

​O obsazení čela drážního regulátora vláda zatím nerozhodla

​O obsazení čela drážního regulátora vláda zatím nerozhodla Premium

9.1. – Vláda neschválila návrh ministerstva dopravy postavit do čela nově vznikajícího drážního regulátora bývalého ředitele Drážního úřadu Pavla Kodyma. Vyplývá to z informací tiskového odboru vlády. Ministr dopravy Dan Ťok jeho nominaci předložil, i když věděl o předběžném nesouhlasu koaličních partnerů. Před jednáním kabinetu řekl, že Kodym by měl dostat šanci. Zdůraznil, že kandidát prošel řádným výběrovým řízením.

​Ministr dopravy bude o rozšiřování mýta debatovat s kraji a obcemi

​Ministr dopravy bude o rozšiřování mýta debatovat s kraji a obcemi Premium

9.1. – Ministr dopravy Dan Ťok bude jednat s kraji a obcemi o úpravách seznamu silnic první třídy, na kterých by se mohlo od roku 2019 vybírat mýtné. Jeho plán rozšířit počet zpoplatněných silnic první třídy o 900 kilometrů ze současných 230 projednávala vláda. Ťok během zasedání kabinetu řekl, že v regionech bude také vysvětlovat, proč některé silnice na seznamu jsou a jiné ne.

​Veřejná doprava se kvůli kompenzacím může zhroutit

Veřejná doprava v krajích se může po Novém roce zhroutit. Tvrdí to liberecký hejtman Martin Půta. Důvodem jsou nevyjasněné kompenzace zvýšených nákladů dopravcům v souvislosti se růstem mezd řidičů autobusů. S žádostí o pomoc se proto Půta obrátil na premiéra Bohuslava Sobotku. Problém, jak zvýšené náklady dopravcům kompenzovat, nebude mít podle něj jen Liberecký kraj, zabývat by se jím proto měla na svém zasedání také Asociace krajů ČR.

​Nové reprezentace chtějí zlepšit dopravní obslužnost regionů

Nedávné krajské volby přinesly ve většině českých i moravských krajů výrazné změny v rozložení politických sil, preference v oblasti dopravy však nadále zůstávají téměř stejné. Minimálně na několik příštích měsíců, než se začnou realizovat nové plány nových krajských vlád. Žádné zemětřesení v prioritách ale nelze očekávat, prim budou i nadále hrát investice do zlepšení stavu krajských silnic a obecně do zlepšení dopravní obslužnosti jednotlivých regionů.

​Železnice si v čerpání dotací vede poměrně dobře

Železnici se celkem daří čerpat prostředky určené na modernizaci infrastruktury, a to včetně evropských dotací. Problémy jsou s dlouhou a komplikovanou přípravou projektů, přesto existuje řada projektů, které lze prakticky okamžitě realizovat. I to zaznělo na tradičním předvánočním výročním setkání členských firem Asociace podniků českého železničního průmyslu. To letošní se konalo v Kaiserštejnském paláci v Praze.

​Nová koncepce řeší problémy s vytížeností hlavních železnic

Problémy s nedostatečnou kapacitou hlavních železničních tahů v ČR a se špatnou splavností Labe řeší dokument Koncepce nákladní dopravy pro roky 2017 až 2020, který ministerstvo dopravy poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Dokument rovněž stanovuje železniční i silniční dopravní stavby, jejichž vznik je třeba v uvedeném období zajistit.¨

EP schválil další část železničního balíčku

Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku schválil druhou část takzvaného železničního balíčku. Nové předpisy by měly postupně vnést konkurenci do osobní železniční přepravy. Vnitrostátní trhy jednotlivých členských zemí se na základě schváleného balíčku budou od roku 2019 otevírat domácí i mezinárodní konkurenci.


​Podnikatelé se obávají negativního dopadu rozšíření mýta

6.1. – Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) nesouhlasí s návrhem ministerstva dopravy o zpoplatnění některých silnic 1. třídy výkonovým zpoplatněním, které má vláda projednat již v pondělí. Jakékoliv rozšiřování mýta do regionů prý přinese další zátěž pro regionální živnostníky bez výraznějšího efektu pro stát. S ohledem na právě vyhlášený Rok venkova 2017, který má podporovat podnikatelský ruch na venkově, by to byl naopak krok proti zájmům tamních malých podnikatelů.

​Kraje dostanou letos asi méně peněz na opravu svých silnic

5.1. – Kraje zřejmě letos nedostanou z přebytku Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy nebo výstavbu silnic druhých a třetích tříd tolik peněz jako loni, kdy měly tři miliardy korun. Ministr dopravy Dan Ťok na briefingu po jednání se zástupci krajů uvedl, že podle předběžných výsledků byly v roce 2016 prostředky fondu téměř vyčerpány. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové kraje na silnice nedostatečně využívají peněz, které jsou k dispozici z Bruselu.

spinner