19.4. – Prioritou příští vlády by mělo být zjednodušení stavebního zákona, digitalizace státní správy a přijetí eura. Na setkání s novináři to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Neschopnost dotáhnout novelizaci stavebního zákona do konce je největším restem stávajícího kabinetu, doplnil. Zjednodušení procesu významných liniových staveb patří podle něj mezi nejdůležitější úkoly pro zvýšení konkurenceschopnosti České republiky.
Dopravní politika
10.4. – Ministerstvo dopravy odložilo zpřísnění bodového systému za přestupky řidičů. Návrh, který chystalo 14 měsíců, chce ministr Dan Ťok předat svému nástupci v úřadu po podzimních parlamentních volbách. Řekl to v pořadu otázky Václava Moravce v České televizi.
Třetí dubnový den uplynulo přesně 10 let od vytvoření světového rychlostního rekordu vlaku na konvenční trati, francouzský rychlovlak TGV tehdy dosáhl rychlosti 574,8 km/hod. Tyto vlaky jezdí běžně rychlostí přes 300 km/hod., o které se nám na české železnici může jen zdát. Jak dlouho a dočkáme se vůbec vysokorychlostních tratí i u nás? Na toto téma se v poslední době rozproudila na různých úrovních poměrně bouřlivá diskuse.
Asociace krajů požaduje, aby vláda poskytla regionům jednu miliardu korun na mzdy řidičů linkových autobusů, které se rozhodla navýšit s platností od počátku roku. Po jednání rady asociace v polovině března to novinářům řekla její předsedkyně a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová. Hejtmani o tom podle ní ještě chtějí s vládou jednat a věří tomu, že kabinet se s tímto požadavkem vypořádá v nejbližší době. Mluvčí vlády Martin Ayrer připomněl, že vláda loni v říjnu rozhodla formou nařízení o zvýšení minimální hodinové mzdy řidičů. Přetrvávajícím problémem se ale bude premiér Bohuslav Sobotka zabývat.
7.4. – Evropa musí snižovat oběti dopravních nehod společně, je to sdílená odpovědnost všech. Na začátku mezinárodní konference v maltské Vallettě to řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulc. O dosažení historického minima v počtu usmrcených lidí v Česku v roce 2016 mluvil ve svém projevu ministr dopravy Dan Ťok.
3.4. – Od 1. dubna funguje ve Středočeském kraji nový koordinátor veřejné dopravy, společnost Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK). Jejím úkolem bude vytvořit s pražskými kolegy jednotný integrovaný dopravní systém na území Středočeského kraje a Prahy, v němž by cestující mohli jezdit vlaky, autobusy, metrem a dalšími prostředky na jednu jízdenku. Roční rozpočet nové společnosti by neměl překročit 20 milionů korun, zaměstnávat bude asi 15 lidí.
2.4. – Stávka řidičů autobusů, kterou Odborový svaz dopravy (OSD) vyhlásil na čtvrtek 6. dubna, zřejmě nebude celoplošná. V některých krajích řidiči stávkovat nechtějí, zaznělo na jednání Komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu v Liberci. Silnou podporu má stávka v Jihomoravském a Ústeckém kraji, o rozsahu i podobě stávky bude ale jasno až v úterý. Po jednání komise to řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.
2.4. – Česká republika a Slovensko jsou připraveny zavést protiopatření vůči některým zemím kvůli jejich požadavkům na české řidiče při vyslání do ciziny. Shodli se na tom zástupci tripartit na společném zasedání na zámku Štiřín u Prahy. Zástupci vlád, odborů a zaměstnavatelů se k tématu dostali při jednání o revizi evropské směrnice o vysílání pracovníků. Řešili také chystaný evropský sociální pilíř či rozšiřování digitalizace a její vliv na pracovní místa.
Němci, Francouzi a nověji také Rakušané uplatňují zákon o minimální mzdě, který dopadá na zahraniční řidiče kamionů, kteří do dané země vezou zboží, případně jej odsud vezou jinam. Pokud tyto státy začnou uplatňovat sankce za nedodržení zákona, bude to pro české dopravní firmy likvidační. Na konferenci v Brně věnované této problematice to minulý týden řekl prezident sdružení ČESMAD Bohemia Vladimír Starosta.
Společnost SkyToll převzala v únoru první vyjádření Evropské komise v souvislosti se stížností na prodloužení smlouvy na provoz českého mýtného systému. Z postupu, který Evropská komise při řešení stížnosti zvolila, je již nyní podle zástupců SkyTollu zřejmé, že postup českých úřadů vnímá Evropská komise jako závažné porušení unijního práva.