7.2. – Česká republika by chtěla za měsíc na nejbližším summitu EU připomenout, že některé státy bloku překážkami komplikují práci autodopravcům z jiných zemí. Po jednání ministrů odpovědných za unijní problematiku v Bruselu to řekl český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.
Dopravní politika
2.2. – Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), Svaz dopravy ČR (SD ČR), Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a další zástupci dopravců a podnikatelů odmítají nekoncepční rozšiřování mýtného systému. Žádají ministerstvo dopravy a vládu, aby změnila variantu rozšíření zpoplatnění a respektovala výsledky provedené analýzy.
30.1. – Ministerstvo dopravy znovu vypsalo výběrové řízení na obsazení pozice předsedy Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře. Soutěž proběhne v krátkém časovém úseku, aby mohla vláda co nejdříve rozhodnout o jmenování předsedy nového úřadu.
30.1. – Novým státním tajemníkem ministerstva dopravy se stane Martin Vavřina. Vláda o tom rozhodla na základě výběrového řízení a předloženého návrhu ministra dopravy. Funkční období nového státního tajemníka je pětileté, na služební místo bude jmenován k 1. únoru letošního roku.
25.1. – Jako prevence před opakováním smogových situací, které trápí v posledních dnech Česko, by podle premiéra Bohuslava Sobotky mohlo působit mimo jiné větší rozšíření používání elektromobilů v Česku. Ministrům proto navrhne, aby zvážili přesun peněz z evropských fondů do elektromobility. „Vláda by měla primárně připravit systémové nástroje, určitě by měla jít touto cestou," řekl na dotaz, zda ministerstva elektromobily používají. Dodal, že chybí hlavně síť nabíjení.
25.1. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila Koncepci nákladní dopravy pro období 2017 – 2023 s výhledem do roku 2030, který navazuje na Dopravní politiku ČR pro období 2014 – 2020 s výhledem do roku 2050. Koncepce řeší mimo jiné problémy nedostatečné kapacity železnice, nedokončenou dálniční síť v České republice a stanoví také železniční a silniční dopravní stavby, které je třeba v daném období zajistit.
25.1. – Odpor české i rakouské vlády vyvolal plán Německa zpoplatnit od roku 2018 nebo 2019 své dálnice pro osobní auta. Zavedení mýtného pro ně schválila německá vláda a očekává se i souhlas parlamentu. Nelibost vyvolává to, že němečtí občané mohou získat zaplacené mýtné zpět. Rakousko proti tomu zvažuje žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie, ke které by se Česká republika podle premiéra Bohuslava Sobotky mohla přidat.
Železniční doprava v Evropě bude moci využít svého obrovského potenciálu a atraktivity pro zákazníky teprve tehdy, dojde-li k vytvoření odpovídajících rámcových podmínek na trhu. Všechny subjekty, zejména představitelé železničního sektoru a politici na úrovni EU i členských zemí, by měly odložit osobní zájmy a začít lépe spolupracovat na realizaci tohoto cíle.
V polovině prosince vyjel na trať mezi Plzní a Mostem nový soukromý dopravce – společnost GW Train Region. Jednalo se přitom o skutečně přelomovou událost, poprvé totiž soukromý dopravce provozuje vlaky na základě objednávky státu, bude tedy dostávat od státu také dotace. Další významná změna přijde přesně za rok, kdy stejný dopravce vyjede na šumavské tratě.
20.1. – Ministr dopravy Dan Ťok a rakouský ministr dopravy, inovací a technologií Jörg Leichtfried potvrdili připravenost propojit dálnice D3 a S10. „Na území Jihočeského kraje probíhá souběžná výstavba čtyř úseků a v přípravě jsou další úseky této důležité liniové stavby. Jihočeská část má být dokončena v roce 2021 a klíčové je pro nás propojení D3 s rychlostní silnicí S10, které jsme stvrdili podpisem dvoustranné mezinárodní smlouvy,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.