22.6. – Vláda podpořila návrh zákona, který povede ke zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI) a přesunu jeho působnosti a pravomocí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s účinností k 1. 1. 2024. Na agendách pro ochranu trhu a ochranu práv k přístupu k dopravní infrastruktuře se podle Ministerstva dopravy nic nemění, jen budou nově zajištěny efektivněji a s nižšími náklady.
Infrastruktura
22.6. – Na tuzemské silnice začíná výrazněji vstupovat revoluční mikrovlnná technologie FUTTEC. Patent na ni má stejnojmenná česká společnost, která s ní hodlá proniknout na asfaltové vozovky po celém světě. Prostřednictvím svého pilotního stroje FT3 dosud opravila více než 1 000 výtluků, mezi nimi i 55 havarijních děr na Barrandovském mostě před letošní etapou jeho generální opravy. Ve vývoji zařízení na preventivní opravy výtluků, na němž intenzivně pracuje (ve spolupráci s vědeckými a výzkumnými institucemi) několik let, se nyní posunula výrazně vpřed: v Praze představila v akci nové, vylepšené „mikrovlnné cestáře“ FT3+ a také mikrovlnné pece FF-9, určené na dočasné opravy výtluků větších než 60×80 cm.
21.6. – Praha 2 podporuje rekonstrukci železničního mostu na Výtoni se zachováním stávající podoby včetně ocelové obloukové konstrukce. Zároveň chce zvýšení kapacity mostu, aby bylo možné posílit vlakovou dopravu v metropoli. V pondělí se na tom usnesli zastupitelé městské části. Téměř stejné usnesení v březnu schválilo také celopražské zastupitelstvo, zachování mostu požaduje i Praha 5. Správa železnic (SŽ) dříve zveřejnila záměr památkově chráněnou vrchní konstrukci mostu nahradit novou, což vyvolalo vlnu kritiky.
21.6. – Vláda ve středu projedná návrh zákona o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI), jehož hlavní činností je regulace přístupu k železniční infrastruktuře. Podle návrhu ministra dopravy Martina Kupky a dalších koaličních poslanců se má agenda úřadu přesunout pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kupka si od zrušení úřadu slibuje ušetření peněz. ÚPDI je ve státním rozpočtu na rok 2023 úřadem s nejnižšími výdaji, a to ve výši zhruba 23 milionů Kč.
20.6. – Květen se stal třetím měsícem letošního roku, ve kterém zaznamenal satelitní mýtný systém CzechToll mírný meziroční pokles výběru. Konkrétně uhradili dopravci za užití zpoplatněných komunikací 1,318 miliardy korun, meziročně o 1 procento. Stejně jako do dubnového výsledku se promítl i v květnu do statistik výběru mýtného chybějící jeden pracovní den ve srovnání s rokem 2022.
19.6. – Mýtné na českých dálnicích by se od příštího března mohlo zvýšit o deset až 15 procent. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to včera řekl ministr dopravy Martin Kupka. Uvedl, že zvýšení umožňuje změna evropské směrnice a mýtné lze navýšit o poplatky za emise. Zvýšení je podle něj potřeba i kvůli investicím do dopravní infrastruktury. V příštím roce by se mělo otevřít přes 100 kilometrů dálnic. Zvýšení mýtného by podle Kupky mělo přinést 1,4 až dvě miliardy korun navíc do státního rozpočtu, nyní se vybere ročně 14 miliard korun.
14.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo kontrolovat kvalitu modernizovaných úseků na dálnici D1 před uplynutím záruční lhůty. Včera se tak dělo na úseku mezi 178. a 182. kilometrem u Brna, který byl jedním z prvních hotových. Sedmiletá záruční lhůta na provedené práce skončí 12. července. Podle ministra dopravy Martina Kupky je tento úsek velmi kvalitní a řeší se pouze například odlomení hran, které neohrožují bezpečnost a plynulost provozu. Řekl to včera novinářům.
14.6. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který hradí dopravní stavby, investoval v loňském roce 131,7 miliardy korun. Je to nejvíce od roku 2001, kdy fond vznikl. Oproti roku 2021 je to o zhruba 4,2 miliardy korun více. Vyplývá to z návrhu výroční zprávy fondu, se kterým se ve středu seznámí vláda. Letos hospodaří SFDI podle schváleného rozpočtu se 150,9 miliardy korun.
12.6. – Spolkový úřad pro logistiku a mobilitu (BALM, dříve BAG) a Spolková dálniční společnost Autobahn podepsaly dohodu o spolupráci při zřizování hmotnostních kontrolních stanovišť s cílem zvýšit ochranu účastníků silničního provozu a infrastruktury.
12.6. – Práce společnosti Metrostav Infrastructure na stavbě D7 Chlumčany práce pokračují podle plánu. Na uvedeném úseku nyní probíhá několik typů stavebních činností současně: pokládka asfaltových vrstev, betonáž 177 metrů vysoké estakády přes Smolenický potok a dokončování zemních prací v 19 metrů hlubokém zářezu dálnice.