5.5. – Nejvyšší soud zamítl dovolání Správy železnic a potvrdil tak závazek k budoucímu prodeji pozemků u nádraží Praha-Dejvice developerské firmě Amadeus Real Estate. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce soudu. Správa železnic v roce 2019 podala žalobu na určení neplatnosti právního vztahu, tedy smlouvy o budoucím prodeji pozemků. Developer naopak trval na dodržení kontraktu.
Infrastruktura
5.5. – Ministerstvo dopravy spolu se Správou železnic a Státním fondem dopravní infrastruktury uzavřelo s Jihomoravským krajem a městem Brnem memorandum o spolupráci při přípravě i realizaci přestavby celého brněnského železničního uzlu. Projekt zahrnující také přesun hlavního nádraží v Brně, vznik nového přestupního terminálu v Černovicích a modernizaci tratí na území Brna má stát až 50 miliard korun. Stavební práce by mohly začít v roce 2028 a budou trvat 6 let.
4.5. – Z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se od roku 2024 stane státní podnik. Novinku, která umožní lepší fungování správce státních silnic v ČR, včera schválila ve 3. čtení Poslanecká sněmovna. Novelizovaný zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, teď dostane na stůl Senát. K návrhu zákona bylo uplatněno 5 pozměňovacích návrhů; Ministerstvo dopravy se všemi souhlasilo.
3.5. – Správa železnic vybrala zhotovitele první části rekonstrukce stanice Praha-Smíchov. Bude jím firma Strabag Rail, která předložila nabídku ve výši 60,8 milionu korun bez DPH. Správa železnic to včera uvedla v tiskové zprávě. Předpokládaná cena při vypsání veřejné zakázky byla 66,2 milionu korun bez DPH.
3.5. – Až 180 dálkových vlaků typu expres by mělo denně projet po plánované vysokorychlostní trati Moravská brána z Prosenic na Přerovsku do Ostravy. Nyní v tomto úseku denně jezdí přibližně 130 expresů a rychlíků. Informace pochází z podkladů pro zahájení zjišťovacího řízení na první část koridoru mezi stanicemi Prosenice a Hranice na Moravě, které je součástí procesu EIA. Vybudování 65 kilometrů dlouhé vysokorychlostní trati Moravská brána si vyžádá investici 60 až 80 miliard korun. Stavba má začít v lednu 2026 a zabrat zhruba šest let. Maximální rychlost vlakových souprav po nové trati bude 320 kilometrů za hodinu.
2.5. – Stavba železničního mostu přes Orlík u Červené nad Vltavou na Písecku, která loni začala, skončí v příštím roce. Za 543 milionů korun vznikne nový železobetonový most. Nový most o délce 316 metrů nahradí starý z ocelové konstrukce. Modernizace tratě zrychlí spojení mezi Táborem a Pískem. Řekl to Michal Froněk ze Správy železnic.
2.5. – Spolkový úřad pro logistiku a mobilitu (BALM, dříve BAG) zveřejnil zprávu o zpoplatněné síti a provozu nákladních vozidel v druhém pololetí roku 2022, která vychází z anonymizovaných údajů z mýtného systému. Nejvíce využívané dálniční úseky jsou na spolkové dálnici A2; denně jimi projede více než 10 000 nákladních vozidel. Mezi spolkovými dálnicemi dosahuje nejvyšších hodnot dálnice B3 s úseky u hamburského přístavu, kde denně projede přibližně 4 500 kamionů.
1.5. – Česká Třebová dosáhla dílčích úprav nákladného projektu chystané modernizace místního železničního uzlu. Město mělo připomínky k přílišnému rozsahu protihlukových stěn. Místo jednoho podchodu také vznikne nová lávka nad kolejištěm, řekl mluvčí města Jiří Holý. Úpravy se promítnou do změny územního rozhodnutí, aby bylo možné příští rok získat stavební povolení a vypsat soutěž na zhotovitele.
29.4. – Správa železnic v letošní stavební sezoně plánuje 38 velkých stavebních projektů, zahájila jich už polovinu. Letos pracuje s rozpočtem 70 miliard korun, což je nejvíce ze všech dopravních oblastí. Mezi největší akce bude patřit stavba železnice na pražské letiště, které by v novém plánu mělo vést až na pražské hlavní nádraží. Dalšími projekty jsou například modernizace stanice Praha Masarykovo nádraží nebo stavba nové nádražní budovy ve stanici Brno Královo Pole.
28.4. – Hlavní práce na modernizaci železničního uzlu v Pardubicích budou hotové do konce letošního roku. Stavební práce jsou koordinované tak, aby nebyl přerušen provoz, bez občasných výluk se však takto velká stavba neobejde, řekl novinářům hlavní stavbyvedoucí Martin Vraščák. Modernizace uzlu bude stát 6,366 miliardy korun, dosavadní investice představují asi 70 procent nákladů. Práce začaly v září 2020. Podle ministra dopravy Martina Kupky se harmonogram daří plnit, což je u takové stavby složité.