BRNO (7.8.) – V současné době působí na českém trhu více než desítka nízkonákladových aerolinií. Jejich tržní podíl na celkovém množství realizovaných letů a přepravených cestujících neustále stoupá. Jak vyplývá z průzkumu letenkového serveru Aletenky.cz, mezi nejsilnější hráče na českém nízkonákladovém nebi patří společnosti easyJet, Wizz Air, germanwings a norwegian. Největší počet letů nabízí easyJet, Wizz Air naopak obsluhuje největší počet destinací.
Letecká doprava
Nízkonákladové aerolinie
Největší podíl na českém trhu nízkonákladových aerolinií mají easyJet a WizzAir
PRAHA (6.8.) – Nové doplňkové služby, například přednostní výběr a rezervace oblíbeného sedadla, upgrade menu v cestovní třídě Economy či vstup do salonků na Letišti Václava Havla v Praze, uvádějí v těchto dnech do provozu České aerolinie (ČSA). Řada dalších stávajících služeb, jako jsou přeprava nadlimitních zavazadel, přeprava zvířat nebo nedoprovázené dítě, prošly mnohými inovacemi, včetně sjednocení cen.
Český aeroholding
Miroslava Dvořáka v čele Českého aeroholdingu nahradil Václav Řehoř
PRAHA (25.7.) – Předseda představenstva Českého aeroholdingu (ČAH) Miroslav Dvořák rezignoval na své funkce v čele tohoto státního holdingu. Ve funkci předsedy představenstva ČAH ho nahradil Václav Řehoř, který byl od konce června místopředsedou představenstva. Odejít se rozhodl i i bývalý místopředseda a současný člen představenstva Petr Vlasák, který měl na starosti oblast financí, řízení lidských zdrojů a centrální nákup. Vlasák opustí i dozorčí radu Českých aerolinií, jejímž byl členem.
PRAHA (23.7.) – Od poloviny letošního září zahájí České aerolinie pravidelný provoz na lince do Göteborgu, druhého největšího města ve Švédsku. Nové spoje budou navazovat na lety mezi Prahou a Hamburkem. Na lince budou ČSA provozovat šestkrát týdně letouny ATR 72. Díky zavedení nových spojů do Göteborgu navzájem propojí České aerolinie metropoli jižního Švédska s Hamburkem i Prahou podle vzoru pravidelné linky Praha – Bratislava – Košice.
BRNO (18.7.) – Významná část nízkonákladových leteckých dopravců zvýšila v letošním roce ceny letenek. Za palubní lístek zaplatí cestující průměrně o 10 euro navíc. Nejvíce podražil britský easyJet, když zvýšil cenu téměř o 20 procent. Vyplývá to ze zjištění letenkového serveru Aletenky.cz, který porovnal ceny tří největších evropských nízkonákladových aerolinek. U Ryanair, Wizz Air a easyJet, které z českých letišť nejvíce létají do evropských metropolí, je v letošním roce patrný nárůst cen.
BERLÍN (3.7.) – Kapacita rozestavěného berlínského Letiště Willyho Brandta zřejmě po dokončení nebude stačit dopravním požadavkům německé metropole. Na konci června to uvedl šéf rozestavěného letiště Hartmut Mehdorn. Pro Letiště Willyho Brandta to znamená další v řadě problémů – letiště mělo být už dva a půl roku v provozu a náklady na jeho stavbu výrazně překročily plánovaný rozpočet.
Nová pobočka ČD
ČD otevřely prodejnu jízdenek na pražském ruzyňském letišti
PRAHA (3.7.) – Z Paříže do Pardubic letadlem a vlakem s minimálním zdržením, to umožní nový projekt Českých drah a Pražské informační služby – Prague City Tourism (PIS – PCT) podpořený Letištěm Václava Havla a dalšími partnery. Cestující, kteří přiletí z celého světa na pražské Letiště Václava Havla, si nyní mohou hned v jeho prostorách zakoupit vnitrostátní vlakové jízdenky do všech stanic a zastávek Českých drah.
Letiště Vodochody
Letiště Vodochody se odvolá proti zrušení ekologického posudku
PRAHA (19.6.) – Usnesení ministerstva životní prostředí, kterým zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště ve Vodochodech nedaleko Prahy, nemá podle společnosti Letiště Vodochody oporu ve správním řádu. Firma rozhodnutí vnímá jako účelovou a násilnou aplikaci správního řádu ve prospěch jedné zájmové skupiny. Uvedl to Martin Danko, mluvčí firmy Penta Investments, která letiště ovládá. Letiště Vodochody podle něj podá rozklad k ministrovi životního prostředí.
Letecká společnost Emirates ze Spojených arabských emirátů počátkem května úspěšně dokončila proces prověřování podle bezpečnostních směrnic Evropské unie ACC3. Stala se tak prvním dopravcem regionu, který proceduru absolvoval. ACC3 je zkratkou pro „Air Cargo or Mail Carrier operating into the Union from a Third Country Airport“, prověrka tedy stanovuje bezpečnostní standard pro leteckou nákladní společnost nebo přepravce letecké pošty, kteří přepravují zboží do EU z letiště třetího státu.
Letiště Vodochody
Letiště Vodochody přišlo o souhlas MŽP se svým rozšířením
PRAHA (14.6.) – Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště ve Vodochodech. Tento resort začal zhruba před měsícem prověřovat, zda dřívější souhlasné stanovisko s dopady vodochodského letiště na životní prostředí (EIA) netrpí závažnými právními vadami. Důvodem k tomu byly stížnosti starostů okolních obcí, kteří mu přinesli na 40 podnětů. Skupina Penta, která je investorem výstavby letiště, se proti rozhodnutí pravděpodobně odvolá.