ODOLENA VODA (20.9.) – Rozkladová komise doporučila ministru životního prostředí Richardu Brabcovi, aby potvrdil zrušení ekologického posudku na rozšíření Letiště Vodochody. Tím by byla pozastavena jeho výstavba. Ministr ještě musí rozhodnout. Informovala o tom Jana Taušová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Ministerstvo zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště v červnu, investor podal proti rozhodnutí rozklad, který komise projednala 9. září.
Letecká doprava
Státní Český Aeroholding hodlá plánovanou linku do Číny podpořit pobídkami za téměř 38 milionů Kč. Po setkání ministrů dopravy obou států a vedení Českého Aeroholdingu minulý týden to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Podmínkou je, aby budoucí dopravce létal aspoň čtyřikrát v týdnu po dobu pěti let. Do konce září by mělo být jasné, zda se smlouvu s některým z čínských dopravců podaří uzavřít.
Letecké spojení ČR a Ruska
Příští rok skončí monopol na provoz linky mezi Prahou a Moskvou
PRAHA (10.9.) – Od konce března příštího roku skončí monopolní postavení Českých aerolinií a ruského Aeroflotu na lince z Prahy do Moskvy. Na lukrativní trati by tak mohl začít létat druhý dopravce z obou zemí. Shodly se na tom letecké úřady v Rusku a v Česku. Potvrdil to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Další dopravce bude moci podle ministerstva uskutečnit maximálně sedm letů týdně.
Řízení letového provozu ČR
Nový systém pro řízení letadel v ČR dodá francouzská firma Thales
PRAHA (8.9.) – Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR) v souladu se zákonem o veřejných zakázkách č. 137/2006 Sb., vybral formou jednacího řízení s uveřejněním dodavatele nového hlavního systému pro řízení letového provozu (projekt NEOPTERYX). Na základě doporučení hodnotící komise generální ředitel ŘLP ČR Jan Klas rozhodl, že dodavatelem nového hlavního systému pro řízení letového provozu bude francouzská společnost THALES.
BRNO (5.9.) – Nesilnějším hráčem na českém nebi je český národní dopravce, společnost ČSA, následují SmartWings, Lufthansa, Aeroflot, easyJet a Air France. Největší počet letů i destinací nabízí také ČSA. Vyplývá to z průzkumu letenkového serveru Aletenky.cz. V současné době působí na českém trhu téměř 50 leteckých společností, které nabízí pravidelné lety. Zhruba 65 procent odletů nabízí klasické společnosti, zbytek ovládají nízkonákladové aerolinie (včetně SmartWings).
Letecké spojení ČR a Číny
Ministr dopravy jednal s čínským protějškem o leteckém spojení ČR a Číny
PRAHA (27.8.) – Ministr dopravy Antonín Prachař a jeho čínský protějšek Jang Čchuan-tchang jednali v Praze o přímém leteckém spojení ČR a Číny a dalších krocích k posílení spolupráce obou zemí v dopravě. Prachař svého čínského kolegu informoval o tom, že byl vytvořen právní rámec pro zavedení přímé letecké linky mezi ČR a Čínou. Oba ministři mají zájem na tom, aby se podařilo nalézt leteckou společnost, která bude linku dlouhodobě provozovat. ČR v této souvislosti připravuje pobídky pro provozovatele dálkové linky mezi Čínou a Prahou.
Bezpečnost letecké dopravy
ICAO má plán na varování před riziky v oblastech konfliktů
MONTREAL (27.8.) – Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) spustí dva pilotní programy zaměřené na zvýšení bezpečnosti při letech civilních letadel nad konfliktními oblastmi. Programy mají pomoci leteckým společnostem a státům lépe sdílet informace o rizicích v konfliktních zónách. Organizace, která je mezivládní odbornou organizací OSN, přichází s novými plány téměř šest týdnů po tragické havárii malajsijského letadla nad Ukrajinou.
Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) chce na únor příštího roku svolat reprezentativní konferenci o bezpečnosti leteckého provozu. Minulý týden to oznámilo vedení organizace v Montrealu. Na konferenci budou pozváni zástupci všech členských států. ICAO oznámením reaguje na tragický konec malajsijského spoje z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, v němž po zásahu raketou ze-mřelo nad východní Ukrajinou téměř 300 lidí.
Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA vyzvala evropské vlády a národní regulační úřady, aby posílily konkurenceschopnost evropské letecké dopravy pomocí opatření zaměřených na vylepšení globální konektivity. „Letectví generuje mnoho pracovních míst a přispívá k růstu ekonomiky prostřednictvím globální sítě. Úspěch letecké dopravy napomůže konkurenceschopnosti celého evropského kontinentu,“ zdůraznil generální ředitel IATA Tony Tyler na červencové konferenci o evropském civilním letectví ve Vídni.
Skupina Český Aeroholding loni vykázala konsolidovaný hrubý provozní zisk (EBITDA) 2,2 miliardy Kč při tržbách 16,3 miliardy Kč. Předloni měla skupina zisk 2,6 miliardy Kč. Obě čísla ale podle firmy nelze porovnat. „Významné společnosti – Letiště Praha, Czech Airlines Technics a České aerolinie – se do Českého Aeroholdingu začlenily teprve v průběhu předloňského roku,“ uvedla mluvčí společnosti Michaela Lagronová.¨