9.2. – Za rok 2015 bylo v České republice na silnicích evidováno 446 598 přestupků a trestných činů. Z tohoto počtu bylo 88 656 přestupků a trestných činů připsáno ženám – řidičkám, což činí pouze 20 procent všech evidovaných jednání. Nejčastějšími prohřešky byly překročení rychlosti v obci, nepoužití bezpečnostního pásu nebo ochranné přilby a telefonování za jízdy.
Silniční doprava
9.2. – Čistý vzduch, tichý provoz, maximální pohodlí pro cestující a nízké provozní náklady. To jsou jen některé z výhod zapojení elektrobusů do městské hromadné dopravy v evropských městech. Česká republika je součástí právě probíhajícího projektu ZeEUS, v jehož rámci se provoz elektrobusů testuje. Moderní dvanáctimetrové nízkopodlažní elektrické autobusy s odlehčenou karoserií a plným komfortem jsou výsledkem aplikovaného výzkumu, který v minulých letech podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR).
8.2. – Šéf Německé dráhy DB Rüdiger Grube trvá na částečném prodeji zahraniční dopravní dcery DB Arriva a spedice DB Schenker. Střednědobě by měly třetí subjekty vstoupit do úspěšných a mezinárodně činných dceřiných podniků. „V obou společnostech si v každém případě podržíme většinu,“ zdůraznil Grube. Stát spatřuje v tomto záměru ještě řadu otevřených otázek. Plánované zasedání dozorčí rady, které mělo o této věci jednat na zvláštním zasedání v únoru, bylo odloženo. Grube ospravedlňoval plánovanou dílčí privatizaci nadcházejícími výdaji: „V příštích pěti letech v rámci střednědobého plánování budeme investovat kolem 20 miliard € (540 miliard Kč) vlastních prostředků. Kapitálová účast na Arriva a DB Schenker má pomoci omezit zadluženost státního koncernu,“ doplnil.
8.2. – Za nejvážnější dopravní přestupky budou pevně stanovené sazby blokových pokut bez rozpětí. Nejvyšší sazba vzroste z 2500 na 5000 korun. Počítá s tím společný návrh ministerstva dopravy a dopravní policie, který by měla projednat vláda v letošním prvním pololetí. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr dopravy Dan Ťok.
8.2. – Devět z deseti Čechů si myslí, že bezpečnost na silnicích nejvíce ohrožuje řízení pod vlivem alkoholu. Bezmála polovina lidí označila za velké riziko nevěnování se řízení, následuje nezkušenost řidiče a překračování povolené rychlosti. Vyplývá to z výsledků lednového průzkumu, které poskytla agentura TNS Aisa.
4.2. – Společnost Scania dodala celkem 19 nových nosičů kontejnerů těžké hmotnostní kategorie Generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, organizační složce Ministerstva vnitra. Vozidla byla pořízena v rámci projektu Připravenost Hasičského záchranného sboru České republiky k řešení povodní spolufinancovaného ze strukturálních fondů Evropské unie.
3.2. Na 14 autobusových linkách spojujících město Jeseník s přilehlými obcemi je nyní možné nejen ve vozidle platit jednotlivé jízdné bezkontaktní platební kartou, nýbrž si i přiřadit k této kartě časový kupón. Jesenicko je prvním regionem v České republice, kde je podobný způsob odbavení zaváděn. Na projektu dále spolupracují Arriva Morava, Česká spořitelna, Global Payments Europe, Ingenico Group a Telmax, generální dodavatel projektu.
3.2. – Významné jubileum – 25 let od svého založení – slaví v letošním roce jedno z předních profesních uskupení v oboru silniční dopravy: Asociace dopravních, spedičních a servisních firem Čech, Moravy a Slezska (ADSSF). Samotné výročí přitom připadlo už na 22. ledna 2016. Před dvaceti pěti lety zástupci 21 podniků a dvou učilišť, které se osamostatnily po rozpadu s.p. ČSAD Brno, podepsali na ustavující valné hromadě smlouvu o založení nezávislého, nepolitického a dobrovolného sdružení.
3.2. – České firmy zatím stále pokulhávají za zahraničními trendy při využití alternativních pohonů svých vozidel. Myšlení šéfů většiny společností je konzervativní, při nákupu vozů s méně běžnými pohony jde často spíše o experimenty. Plány zavedení nových pohonů jsou ale procentuálně vyšší, než jaká je jejich současná aplikace. Minimálně jeden typ netradičního pohonu využívají tři procenta malých českých firem, ovšem osm procent je plánuje zavést. Vyplývá to z průzkumu leasingové společnosti Arval, který se týká vývoje firemních autoparků.
Královéhradecký kraj bude pokračovat v tendru na autobusové dopravce pro léta 2017 až 2026, který kritizují odboráři. Rada kraje minulý týden na mimořádném zasedání rozhodla, že zadávací podmínky soutěže změní v části řešící odměňování řidičů autobusů a nárůsty nákladů. Kraj to uvedl v tiskové zprávě. Odbory žádají zrušení tendru a hrozí stávkou. Tvrdí, že podmínky pětimiliardové soutěže postavené jen na co nejnižší ceně povedou nadále k podprůměrnému odměňování řidičů.