Už příští týden vstoupí v platnost nový celní kodex unie (UCC), který přinese řadu změn při vývozu i dovozu zboží z a do Evropské unie a tedy i České republiky. Nová právní úprava byla mimo jiné i jedním z hlavních témat semináře s názvem Nový celní kodex Unie. Co to znamená?, který na začátku dubna uspořádali v Praze představitelé GEFCO Česká republika ve spolupráci s Komorou pro hospodářské styky se SNS.
Spedice, logistika
Prevence rizik je jedním z klíčových faktorů pro přežití na globálním trhu. Jednotlivé články zásobovacích řetězců musí v zájmu „sebezáchovy“ posilovat odolnost a vytvářet takové procesy, které by dokázaly „očekávat neočekávané“. Jedině tak se dá zabránit vzniku mnohamilionových ztrát a plně využít výhod silně konkurenčního prostředí. K těmto závěrům dospěli experti zpracovávající nejnovější zprávu DHL InsightOn o rizikovém managementu a odolnosti zásobovacích řetězců.
„Jak funguje výměna informací mezi všemi dotčenými subjekty v oblasti podvodů v dopravě?“
Velmi dobrá je komunikace například mezi Českou republikou a Slovenskem, a to jak z jazykových důvodů, tak z důvodů věcných. Komunikace mezi Zväzom logistiky a zasielateľstva Slovenskej republiky a českým Svazem spedice a logistiky ČR probíhá na osobní úrovni, prostřednictvím elektronické výměny informací i formou konzultací na občasných společných zasedáních, mimo jiné i v rámci pracovní skupiny pro podvody v dopravě SSL ČR. Rovněž spolupráce policejních složek mezi Českou a Slovenskou republikou má vzestupnou tendenci.
K zabezpečení nákladu proti neoprávněnému vniknutí existují jednoduchá řešení – plomby. Ty se v minulosti používaly i k celním účelům. V souvislosti s volným pohybem zboží v rámci Evropské unie se však plomby v tomto smyslu uplatňují již mnohem méně. „To je poměrně velká chyba, protože se zmizením státních hranic nezmizela potřeba chránit vnitřní prostor s přepravovaným nákladem. Přitom každá řádně vyrobená plomba má vlastní unikátní číslo, případně čárový kód nebo QR kód, který se může stát nedílnou součástí evidence přepravovaného nákladu,“ uvedl předseda představenstva společnosti Euroseal Evžen Babůrek
22.4. – Průmyslový developer Panattoni Europe zahájil v žatecké průmyslové zóně Triangl IV. fázi projektu pro čínskou společnost Yanfeng, největšího světového výrobce automobilových interiérů. Stávající výrobní prostory se tak rozšíří o dalších 11 tisíc metrů čtverečních a vznikne tak největší průmyslová budova v Ústeckém kraji s celkovou rozlohou 45 metrů čtverečních.
22.4. – Slavnostním otevřením přístavby haly logistického centra Geis CZ odstartovalo 19. dubna spuštění nové koncepce toku materiálu napříč mohelnickým závodem Siemens. Slavnostního otevření nové přístavby se zúčastnili zástupci společnosti Siemens Elektromotory Mohelnice, ředitel závodu Pavel Pěnička a ekonomický ředitel Jürgen Behnke, a Michal Martinovič, jednatel společnosti Geis.
22.4. – Na český trh vstupuje turecká společnost Ekol Logistics, která by do konce června měla v Praze otevřít pod názvem Ekol Česká republika svoji pobočku. Česká republika se tak stane třináctou zemí, kde společnost Ekol Logistics bude mít pobočku. Minulý týden to oznámil Country Manager pro Českou republiku Martin Záleský.
22.4. – Provozovatelé nákladních ramp registrují zlepšení odbavení zboží na nákladních rampách díky nasazení účinného managementu časových oken. Dopravci požadují efektivnější právní rámec upravující odbavení, čekání a také výměnu palet. Německý spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG vypracoval na zakázku spolkového ministerstva dopravy a digitální infrastruktury zprávu o aktuální situaci nákladních ramp a změnách v oboru od roku 2010.
22.4. – Přepravní společnost PPL od dubna vede nový generální ředitel. Stal se jím Petr Chvátal, který ve funkci vystřídal Pavla Horáka. Petr Chvátal bude ve své pozici zodpovědný za řízení a rozvoj společnosti PPL v České republice a DHL Parcel na Slovensku.
19.4. – V Srbsku začala působit společnost GEFCO Serbia nabízející své know-how v oblasti globálních logistických řešení navržených pro zajištění konkurenceschopnosti výrobců. „Efektivní logistika představuje v zemích jako Srbsko klíčový faktor přispívající k růstu hrubého domácího produktu,“ říká Luc Nadal, předseda správní rady skupiny GEFCO.