Tři ze čtyř rakouských dunajských přístavů loni zaznamenaly další pokles objemu překladu; Vídeň, Kremže (Krems) a Ennshafen se v loňském roce potýkaly s propadem od 2,5 do 15,0 procenta. Pouze přístav v Linci dokázal objem zboží navýšit – meziročně zhruba o pět procent. Za největší problém, který jim brání rozšiřovat aktivity, považují rejdaři nedostatečnou údržbu a výstavbu řady vodních děl na maďarském a bulharském úseku Dunaje.
Vnitrozemská plavba
PRAHA (27.2.) – Modernizace dálnice D1 se opět komplikuje. Neúspěšné stavební společnosti Eurovia a Habau CZ totiž napadly výsledky tendrů, ve kterých zvítězily sdružení společností Colas CZ a Porr a konsorcium OHL ŽS s Alpine Bau. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
HAMBURK (25.1.) – Labská vodní cesta skrývá velký potenciál odlehčení pro silnice, železnici a životní prostředí. Aby v dopravním řetězci, u přepravců a spedic, mohl být zaveden a posílen význam říční nákladní lodi jako ekologického a hospodárného dopravního prostředku, budou však potřeba ještě mnohá zlepšení rámcových podmínek.
Vodní stupeň Přelouč
Ekologičtí aktivisté jsou opět proti vodní dopravě
PŘELOUČ (22.1.) – Městský úřad v Přelouči zveřejnil odvolání Dětí země a Přátel Slavíkových ostrovů proti územnímu rozhodnutí, které k projektu Plavební stupeň Přelouč II úřad vydal na konci loňského roku. Ani po deseti letech tak není v otázce splavnění Labe do Pardubic definitivně rozhodnuto.
PRAHA (10.1.) – Každoročně stoupající oblibu soukromých lodí a člunů u nás potvrzují čerstvé údaje z evidence plavebního rejstříku. Za loňský rok přibylo 600 registrovaných malých plavidel, což je o 27 více než za rok 2011. „V tomto ohledu tak kopírujeme trend západních zemí, kde má vnitrozemská plavba dlouhodobě rostoucí tendenci,“ upozornil Jan Skalický, pověřený řízením Ředitelství vodních cest ČR.
Splavnění Labe
Plánovaný plavební stupeň Přelouč získal územní rozhodnutí
PŘELOUČ (18.12.) – Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR) po mnoha letech snažení získalo územní rozhodnutí pro stavbu, která nejen zlepší dopravní obslužnost regionu, ale také splní ekologů přání ohledně revitalizace lidskou činností silně poznamenaného území. Konkrétně se jedná o plavební stupeň Děčín.
PRAHA (18.10.) – Ministerstvo dopravy rozdělí mezi tuzemské provozovatele nákladní říční dopravy pět milionů Kč. O dotaci na podporu plavebního provozu mohou rejdaři žádat do 22. října. Kromě tohoto příspěvku mohou provozovatelé nákladních lodí čerpat peníze z programu ministerstva na vzdělávání posádek a z příspěvků na pořízení evropské certifikace pro převážení potravin a krmiv.
Splavnění Labe
ŘVC hledá možnost splavnění Labe bez výstavby jezu
PRAHA (25.9.) – Ředitelství vodních cest (ŘVC) začalo připravovat alternativní podobu splavnění Labe, která nepočítá se stavbou kontroverzního děčínského jezu. Jestli tato varianta bude v českých podmínkách reálná, by se ředitelství mělo dozvědět do konce listopadu, kdy budou k dispozici výsledky matematického modelování. Informoval o tom Jan Hodovský, jednatel konzultantské společnosti Well Consulting, se kterou ŘVC při prosazování jezu spolupracuje. Vypracování alternativní varianty splavnění Labe ŘVC zadalo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
Vnitrozemská plavba
Místo dotací za nesplavné Labe dostanou rejdaři na rekvalifikace
Čeští lodní dopravci mohou od ministerstva dopravy dostat celkem deset milionů Kč na rekvalifikační kurzy pro zaměstnance a pořízení certifikátu pro přepravu krmiv. Ministerstvo to oznámilo na svých internetových stránkách. Rejdaři však také letos současně přijdou o dotace za nesplavné Labe. Původně přislíbených 12 milionů Kč se podle ministerstva potýkalo v meziresortním řízení se zásadními připomínkami a úřad proto dotaci nepředložil k projednání vládě.
O místo ředitele státní společnosti Ředitelství vodních cest (ŘVC) se ucházejí čtyři kandidáti. Minulý týden o tom informoval personální ředitel ministerstva dopravy Jiří Kuchař. Požadovaná kritéria podle předběžného hodnocení však splňuje pouze jeden uchazeč.