Od roku 2009 v ČR ubylo zhruba 650 železničních přejezdů, další se modernizují

Od roku 2009 v ČR ubylo zhruba 650 železničních přejezdů, další se modernizují

11.9. - Od roku 2009 v Česku ubylo zhruba 650 železničních přejezdů, u dalších se zvyšuje zabezpečení. Letos do konce srpna zrušila Správa železnic asi 30 přejezdů a do roku 2030 počítá se snížením počtu přejezdů o dalších 380. Správa železnic to uvedla na dotaz ČTK. Letos je méně nehod na železničních přejezdech než loni, ale zranilo se při nich o 20 lidí více.

V roce 2009 bylo podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy na železniční síti Správy železnic 8274 přejezdů, nyní jich je přibližně 7600. Zvyšuje se také jejich zabezpečení, kdy se o 1200 snížil počet přejezdů, které mají pouze výstražné kříže. O asi 570 na 4269 se zvýšil počet přejezdů vybavených zabezpečovacím zařízením, tedy světelnou či zvukovou signalizací. Přibyly také přejezdy se závorami, k začátku roku jich bylo v České republice 1772, což je o 700 více než v roce 2009.

"Obecně stále platí, že nejbezpečnější přejezd je žádný přejezd," uvedl Gavenda. Podle něj má zvyšování bezpečnosti na přejezdech pozitivní dopady na silniční a železniční provoz. "Pro srovnání, v roce 2003 bylo na železničních přejezdech registrováno 288 mimořádných událostí, při kterých zemřelo 67 lidí a dalších 156 se zranilo. Nyní se roční počet střetů na přejezdech pohybuje kolem 150 a dochází ke 30 až 40 úmrtím a 70 až 90 zraněním," řekl.

Přejezdy se ruší zejména na lesních a polních cestách a silnicích III. třídy. Rušení přejezdů je podle Gavendy individuální záležitost, neděje se hromadnou formou, ale naopak se každé možné zrušení přejezdu nebo jeho náhrada musí projednat se všemi dotčenými složkami. Dodal, že v lokalitách s vysokou intenzitou dopravy se správa snaží nahrazovat křížení silnice a železnice nadjezdy nebo podjezdy.

Vedle rušení přejezdů Správa železnic také zvyšuje úroveň jejich zabezpečení. Zmodernizování přejezdu s výstražnými kříži na přejezd vybavený zabezpečovacím zařízením se závorami vyjde v průměru na 17 milionů korun, varianta bez závor asi na 12 milionů korun.

Loni investovala Správa železnic do modernizace přejezdů historicky nejvíc, asi 3,1 miliardy korun, přičemž zmodernizovala 233 přejezdů. Letos má v plánu investovat 1,8 miliardy na 130 přejezdů.

Česká republika má proti jiným evropským státům v přepočtu na kilometr trati neobvykle vysoký počet přejezdů, uvedl Gavenda. "Délka tratí je přes 9300 km. Z toho vyplývá, že železniční přejezd je v Česku v průměru zhruba na každém kilometru trati. To je číslo neúměrně vysoké a v jiných evropských státech neobvyklé," řekl. Dané je to podle něj velkou hustotou železniční sítě a vysokým podílem regionálních tratí, kde je vyšší počet přejezdů.

Za prvních osm letošních měsíců bylo v Česku 108 střetů na železničních přejezdech, o tři méně než loni, a zemřelo při nich 24 lidí, což je meziročně o dva více. O třetinu více lidí, celkem 81, se při střetech na přejezdech zranilo. Toto číslo ovlivnily zejména dvě srážky vlaků s nákladními vozidly v červnu, při kterých utrpělo zranění dohromady přes 30 osob.

(čtk)

Foto: Správa železnic

spinner