31.10. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce v budoucnu investovat více než deset miliard korun do modernizace šedesátikilometrové trati z Hranic do Horní Lidče, po níž jezdí expresy z Prahy na Slovensko. Začít by chtěla v roce 2018 rekonstrukcí stanice ve Vsetíně. Ve hře jsou zatím čtyři varianty, výsledkem má být výrazné zkrácení jízdních dob. Potvrdil to Petr Pšenička z Odboru strategie SŽDC. Variantu by mělo v nejbližší době vybrat ministerstvo dopravy.
Železniční doprava
31.10. – Německá spolková země Sasko chce urychlit výstavbu nové železniční tratě mezi Drážďany a Prahou, která by měla zkrátit dobu cesty mezi oběma městy na méně než hodinu. Řekl to saský ministr hospodářství Martin Dulig. Trať, na které se Česká republika a Sasko dohodly letos v dubnu, by mohla být hotová kolem roku 2030.
26.10. – Přístav Gdaňsk je nyní lépe přístupný po železnici také ze západu. 27. září byla slavnostně otevřena modernizovaná železniční trať č. 226 a nový most přes „Martwu Wislu“. Oba infrastrukturní projekty mají velký význam pro Gdaňsk, jakožto přístav na hluboké vodě, jenž je v současnosti dále budován. Skoro 95 procent všech vlaků, které do přístavu přijíždějí nebo jej opouštějí, používají přístup přes Mrtvou Vislu. V roce 2015 jezdilo po této trati v průměru denně 500 vagónů. Zhruba polovina přepravovala hromadné zboží a třetina kontejnery. Dynamiku železniční dopravy vyvolává zájem v přístavním zázemí, který přinesl nárůst o 41 procent. Počet nákladních vagonů, odbavovaných v přístavu, se zvýšil o 41 procent.
26.10. – Skupina Škoda Transportation přišla v Německu o zakázku za více než deset miliard korun. Měla dodat několik desítek vlaků firmě National Express Rail, která vyhrála výběrové řízení na zajištění příměstské dopravy v okolí Norimberku. Britská společnost ale nakonec kvůli průtahům z německé strany svou nabídku stáhla. Mělo přitom jít o největší českou zakázku v západní Evropě.
24.10 – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) už projektuje modernizaci železnice Plzeň – Domažlice, která propojí Prahu s Mnichovem, a začala s výkupy pozemků. Prioritní elektrifikovaná trať má posílit konkurenceschopnost železnice, čekají na ni nákladní dopravci. V listopadu bude v Plzni jednání s německou stranou a europoslanci.
Jednou z podmínek pro to, aby dopravci mohli provozovat své vlaky napříč Evropou bez větších problémů, je sjednocení komunikace mezi jednotlivými dopravci a rovněž mezi dopravci a správci železniční infrastruktury. Přispět k tomu má i evropské nařízení TAF TSI, které se týká využití telematiky v nákladní železniční dopravě. Co konkrétně tato směrnice přináší dopravcům a jaké na ně má dopady jsme se zeptali Marka Neustadta, zástupce společnosti OLTIS Group, který je zároveň v ČR kontaktní osobou mezi Evropskou železniční agenturou a železničními podniky, provozovateli dráhy a držiteli nákladních vozů pro implementaci TAF TSI.
21.10. – Úsilí o lepší železniční spojení mezi Českou republikou a Bavorskem stojí podle Bohuslava Sobotky na prvním místě mezi společnými projekty obou zemí. Český premiér to řekl po jednání s bavorským ministerským předsedou Horstem Seehoferem v Norimberku.
19.10. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zprovoznila na železničním koridoru Beroun – Plzeň – Cheb mezinárodní systém bezdrátové komunikace GSM-R, který má zjednodušit provoz a zvýšit bezpečnost. Na 185 kilometrů dlouhé mezinárodní trati stálo zavedení systému 375 milionů korun, železničáři využili evropské dotace.
LOGISTIKA
Evropská asociace logistických center – EUROPLATFORMS
Valná hromada proběhla ve Španělsku
Valná hromada EUROPLATFORMS se uskutečnila v hlavním městě španělské Andalusie Huelva na pozvání posledního prezidenta EUROPLATFORMS a nyní generálního ředitele huelvského přístavu Ignacia Álvareze Ossoria. Účastníci jednali o projektech TEN-T a DTLF, o novém, racionálnějším způsobu projednávání přihlášek nových členů, a zejména diskutovali o postavení logistických center v nové logistice jakožto podstatných oblastech kontroly směrování logistických řetězců s dopady na hospodárnost a udržitelnost dopravy. Na zasedání bylo schváleno přijetí finské organizace Limowa za člena EUROPLATFORMS.
13.10. – Poptávka po přepravě leteckého zboží v červenci celosvětově stoupla, největší nárůst se ukazuje v Evropě. Podle čísel světové asociace aerolinek IATA se zlepšila celková poptávka v tunokilometrech ve srovnání se stejným měsícem před rokem o pět procent. Za posledních 18 měsíců to byl nejrychlejší růst. Evropské aerolinky zaznamenaly zvýšení poptávky po leteckém zboží o 7,2 procent, zatímco kapacita narostla o 3,8 procent. IATA to přisuzuje rostoucím exportním zakázkám v Německu. U dopravců z oblasti Perského zálivu má jít o zvýšení poptávky o 6,7 procent a kapacity o 11 procent.