19.5. – Železniční dopravce RegioJet vyhlásil výběrová řízení na výrobu 20 až 60 elektrických jednotek, 30 motorových jednotek a 50 železničních vozů. Připravuje se na variantu, kdy by stát změnil svůj postoj a vlaky financované z eurofondů (OPD2) nenakoupil do svého majetku, ale upřednostnil by variantu pořízení vlaků jednotlivými dopravci.
Železniční doprava
17.5. – V nenápadném areálu uprostřed lesů v Plzni Bolevci testují specialisté ze společnosti VZÚ Plzeň podvozky kolejových vozidel z celého světa. Momentálně vyřizují objednávku ze San Franciska v hodnotě stovek tisíc dolarů. Zakázku pro systém veřejné dopravy v oblasti sanfranciského zálivu (Bay Area Rapid Transit) získala plzeňská firma díky úspěšné realizaci obdobných projektů pro další americká města, namátkou například Detroit či Dayton.
17.5. – Ministr dopravy Dan Ťok zváží personální změny v orgánech Českých drah (ČD). Ministr to řekl v pořadu Partie na televizi Prima. Uvedl, že již měl s managementem vážnou debatu o spolupráci do budoucna. Ministr Ťok nemá České dráhy pod kontrolou, uvedl předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
8. MEZINÁRODNÍ VĚDECKÉ SYMPOZIUM O LOGISTICE – KARLSRUHE
ELA informuje o akci pořádané pod patronací německého společenství BVL Logistika v Karlsruhe ve dnech 15. a 16. června. Tématem je Logistika v době 4. průmyslové revoluce – ideje, koncepce, vědecká báze. Efektivní logistické operace jsou klíčovým příspěvkem k úspěchu moderních podniků. Řešení komplexu problémů v dynamickém prostředí vyžadují zvýšenou měrou podporu ze světa vědy a výzkumu
Nákladní železniční dopravce ČD Cargo vybaví do roku 2020 zhruba polovinu svých lokomotiv jednotným evropským zabezpečovacím zařízením ETCS. Celkem čtyři zakázky na vybavení 345 lokomotiv mobilními jednotkami odhadla společnost na 3,7 miliardy Kč. Vyplývá to z informací ve Věstníku veřejných zakázek. Jednotné evropské zabezpečovací zařízení má do budoucna umožnit průjezd vlaků Evropou s jediným zabezpečovačem.
13.5. – Správa železniční dopravní cesty zavedla digitální rádiový systém GSM-R podél přibližně 19 kilometrů dlouhého traťového úseku Benešov u Prahy – Votice. Slavnostní ukončení stavby proběhlo v železniční stanici Benešov u Prahy. „Výstavba sítě GSM-R je klíčová zejména z provozních důvodů, v konečném důsledku však její přínosy pocítí i cestující. Díky ní totiž dojde nejen ke zjednodušení, ale také k zrychlení železničního provozu,“ uvedl generální ředitel SŽDC Pavel Surý.
10.5. – Evropský parlament výraznou většinou hlasů potvrdil koncem dubna stanovisko Rady ministrů EU k Technickému pilíři čtvrtého železničního balíčku v podobě, k jaké dospěla trojstranná vyjednávání v červnu 2015. Společenství evropských železnic a provozovatelů infrastruktury CER-SEŽ, Mezinárodní sdružení majitelů železničních vozů UIP a Evropská asociace železničního průmyslu UNIFE uvítaly pokrok v přípravě revize směrnic o bezpečnosti a interoperabilitě a úpravě nařízení o Evropské železniční agentuře ERA.
10.5. – Státem vlastněný kolos Deutsche Bahn (DB) plánuje prodej až 45procentního podílu v logistické složce DB Schenker a železniční společnosti DB Arriva. Dozorčí rada DB uložila představenstvu, aby připravilo privatizační proces do letošního podzimu. Důvodem je komplikovaná finanční situace německého koncernu. Pro experty nebylo rozhodnutí dozorčí rady o částečné privatizaci žádným překvapením. Mateřský podnik Deutsche Bahn potřebuje hotovost, a to velkou hotovost pro financování ambiciózního mnohamiliardového modernizačního plánu.
8.5. – Soukromý železniční dopravce RegioJet vypsal obdobně jako České dráhy před třemi týdny tři obří soutěže na nákup nových vlaků v celkové ceně minimálně 15 miliard korun. S vybranými dodavateli chce uzavřít rámcové smlouvy na čtyři roky, během nichž může odebrat potřebný počet vlaků v případě, že uspěje v tendru na zajištění železniční dopravy objednávané státem, vyplývá z informací ve Věstníku veřejných zakázek.
5.5. – Ostravská Škoda Vagonka předala Českým drahám (ČD) poslední jednopodlažní elektrickou jednotku InterPanter. Dráhy si objednaly 14 těchto rychlíkových vlaků pro meziregionální a dálkovou dopravu, za něž zaplatí zhruba 2,6 miliardy korun. Jezdí v pravidelném provozu na trati Olomouc – Břeclav – Brno a další jsou postupně nasazovány na linku Brno – Česká Třebová – Praha. Potvrdila to mluvčí skupiny Škoda Transportation Lubomíra Černá.