15.7. – Novým majitelem řecké železniční společnosti TRAINOSE se stane italská státní železnice Ferrovie dello Stato (FS), která za ní zaplatí 45 milionů € (1,2 miliardy Kč). Italský přepravce byl jediným uchazečem, který předložil závaznou nabídku. Prodej železnice je součástí privatizačního programu, který je jednou z klíčových podmínek záchranného programu pro silně zadlužené Řecko.
Železniční doprava
15.7. – Během prvního pololetí tohoto roku schválil Drážní úřad pět nových typů drážních vozidel. Ve všech případech došlo po posouzení k jejich schválení a vozový park na dráhách je tak opět o něco bohatší. Úřad se také zabýval žádostmi o schválení modernizací drážních vozidel, ty posuzoval celkem ve 42 případech.
14.7. – Mezinárodní dopravní společnost AWT otevře na podzim tohoto roku další kurz pro strojvedoucí. Bude ho opět organizovat na vlastní náklady, pro účastníky tedy zdarma. Kurz navazuje na letošní úspěšně ukončené školení nových strojvedoucích, které AWT poprvé pořádala vlastními silami. Zároveň skupina AWT nabízí desítky volných míst na další pozice v celé České republice.
14.7. – Hlídat rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratích nebo chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. To bude úkolem nového úřadu regulátora. Jeho vznik schválila Poslanecká sněmovna. Úřad by měl vzniknout půl roku po vyhlášení zákona. Zákon ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.
12.7. – Vláda odložila jednání o financování krajské železnice mezi lety 2020 a 2034. Vyplývá to z informací zveřejněných Úřadem vlády. Nová dohoda, kterou by měla vláda s kraji podepsat, nahradí takzvané železniční memorandum, které nebylo právně závazné a v minulosti bylo několikrát zpochybňováno. Kraje by ke každé vynaložené koruně na provoz železniční dopravy mohly získat zhruba 30 haléřů státní dotace.
12.7. – Železničnímu dopravci RegioJet, který patří podnikatelovi Radimu Jančurovi, vzrostl počet cestujících v prvním pololetí v Česku a na Slovensku v dálkových vlacích o čtvrtinu na 2,3 milionu lidí, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Aleš Ondrůj. Proti loňsku totiž firma provozuje více linek a na některých přidala vagóny. Své spoje vedené na komerční riziko chce dále rozšiřovat.
„Jak by se podle vašeho názoru měla podpořit konkurenceschopnost evropského železničního průmyslu?“
„Dodavatelé jsou vázáni velkým množstvím norem, předpisů, nařízení a schvalovacích procedur – to vše brzdí rozvoj a modernizaci železnic, a hlavně je výrazně zdražuje. Vedle toho nejsou závazná evropská pravidla a ekonomické stimuly, jak pomáhat přesunu nákladů ze silnic na koleje.
11.7. – Evropská komise vyšetřuje několik železničních přepravců kvůli možným kartelovým dohodám. Komise oznámila, že koncem června uskutečnila ve vyšetřovaných firmách neohlášené prohlídky, jména podniků však nezveřejnila. Podle zdrojů agentury AFP se tyto prohlídky konaly v České republice, na Slovensku a v Rakousku. Mluvčí Českých drah, které jsou největším železničním přepravcem v ČR, se ke zprávě komise odmítla vyjádřit.
4.7. – Dopravní a logistická společnost Advanced World Transport (AWT) postupně mění strukturu své činnosti v České republice. Zatímco dříve 70 procent materiálu, který přepravovala ještě jako bývalá OKD Doprava, bylo uhlí z OKD, nyní výkony pro těžební firmu tvoří jen asi 30 procent jejího provozu. Informoval o tom předseda představenstva polské společnosti PKP Cargo, která AWT koupila před rokem, Maciej Libiszewski.
4.7. – Ministr dopravy Dan Ťok a předseda představenstva ČD Pavel Krtek na společném brífinku zhodnotili uplynulé pololetí Českých drah. ČD zlepšily své hospodaření, což se projevilo na zvýšení jejich ratingu, a do budoucna plánují řadu kroků, které přispějí k vyššímu komfortu cestování. Jedním z takových opatření je nákup 1400 přenosných pokladen pro průvodčí, které urychlí odbavení a umožní postupné rozšíření možnosti placení kartou přímo ve vlacích. Vyšší počet cestujících by také mohla přilákat rekonstruovaná nádraží.