12.6. – Práce společnosti Metrostav Infrastructure na stavbě D7 Chlumčany práce pokračují podle plánu. Na uvedeném úseku nyní probíhá několik typů stavebních činností současně: pokládka asfaltových vrstev, betonáž 177 metrů vysoké estakády přes Smolenický potok a dokončování zemních prací v 19 metrů hlubokém zářezu dálnice.
Infrastruktura
10.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předpokládá, že dálnice D35 v úseku od napojení na dálnici D11 na západním okraji Hradce Králové po Úlibice na Jičínsku by mohla být zprovozněna v roce 2028. Tato část D35 v délce zhruba 36 kilometrů je rozdělena na čtyři úseky, nejblíže stavbě je ten mezi Sadovou a Hořicemi, kde pokračuje archeologický výzkum s termínem ukončení v září a zahájením stavby ještě letos. Vyplynulo to ze včerejšího vyjádření ředitele hradecké správy ŘSD Marka Novotného. Zúčastnil se včerejší prezentace archeologického výzkumu v trase dálnice u Sadové.
9.6. – Česko by mohlo v příštím roce získat na dopravní stavby z evropských peněz až o devět miliard korun navíc proti letošku. Na včerejším setkání lídrů českého stavebnictví v Praze to uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Letos fond dopravy ve svém rozpočtu počítá s příjmy z evropských fondů v objemu 27,6 miliardy korun.
9.8. – Mezi lety 2025 a 2035 by měly železniční vysokorychlostní tratě (VRT) v Česku stát 1,2 bilionu korun. Vyplývá to z tiskové zprávy Asociace pro rozvoj infrastruktury. V Česku se nyní projektuje přes 300 kilometrů VRT. Zahájení stavby se předpokládá po roce 2025. Češi spolupracují s francouzskou skupinou státních drah SNCF. Tato spolupráce má za cíl urychlit projektování a stavbu VRT v České republice. Správa železnic to uvedla včera na setkání s novináři při příležitosti pěti let od zahájení spolupráce s francouzskou stranou.
8.6. – Rozpočet ministerstva dopravy by měl být v příštím roce podle předběžného návrhu rozpočtu zhruba o 12,5 miliardy korun nižší než letos. Výdaje úřadu by byly zhruba 100 miliard korun. Rozpočet by tak byl nejnižší od roku 2019, kdy na dopravu připadlo asi 75 miliard Kč. Ministerstvo financí, které předběžný rozpočet připravilo, počítá s podobnými příjmy ministerstva dopravy jako letos, a to s téměř 29 miliardami Kč.
6.6. – S měsíčním předstihem skončily stavební práce na úpravách brněnského přednádraží. Po téměř šesti letech tak bylo odstraněno zábradlí, které bránilo lidem přecházet nejkratší cestou od tramvaje před nádražní halu a do ní. Stejně tak nechalo město odstranit zábradlí směrem k obchodnímu domu Letmo. Při přestavbě zanikla řada bariér, které komplikovaly cestu především vozíčkářům. Vozovka okolo Letma je nyní ve stejné výšce jako chodníky a vznikla zde pěší zóna. Díky novému dopravnímu značení výrazně ubylo aut projíždějících okolo tramvajových ostrůvků.
Německý logistický a dopravní svaz BGL v současné době rozhodně odmítá faktické zdvojnásobení mýtného z důvodu nedostatečného klimatického efektu a předpokládá citelné zvýšení nákladů pro konečného spotřebitele. Spotřebitelé budou zatíženi 7,62 miliardami eur ročně, a to navíc k již existující inflaci a výměnou za nic. Střední dopravní podniky se tak cítí degradovány na pouhé inkasní agentury spolkové vlády.
3.6. – Slovensko od 1. července sníží pokuty za neuhrazené mýto, které v zemi platí vozy s hmotností nad 3,5 tuny. Příslušný zákon vcera podepsala prezidentka Zuzana Čaputová, píší slovenská média. Pokuty se tak podle navrhovatelů přiblíží sankcím, které platí automobilisté využívající zpoplatněné silnice bez známky. Ta je určená pro vozy s hmotností pod 3,5 tuny.
1.6. – Nejvýznamnější stavby dálniční, železniční a vodní dopravní infrastruktury by měly ze zákona získat povolení ve lhůtě čtyř let. Počítá s tím novela liniového zákona, kterou včera v úvodním kole podpořila Sněmovna. Čtyřletou lhůtu obsahuje evropská směrnice, kterou novela zavádí do českého práva. Změna by měla zajistit rychlejší povolování staveb. V účinnost má vstoupit letos 10. srpna.
31.5. – Železniční spojení z Liberce do sto kilometrů vzdálené Prahy by se mohlo v budoucnu výrazně zrychlit a stát se konkurencí i silniční dopravě. V případě realizace se zkrátí doba jízdy z dnešních více než 160 minut na 69 minut. Umožnit to má i studie proveditelnosti, kterou včera schválila centrální komise ministerstva dopravy pro úsek trati z Mladé Boleslavi přes Turnov do Liberce a dál ke státní hranici s Polskem. V tiskové zprávě o schválení studie informovala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.