17.1. – Přímá letecká linka mezi Prahou a Bangkokem by mohla začít fungovat do Vánoc. Pro společnost Air Asia, s jejímiž zástupci dnes v Bangkoku jednal premiér Andrej Babiš, jde o první linku do Evropy. Spojení, o kterém Češi jednají už delší dobu, podle předsedy vlády pomůže turistice i obchodu. V jednání je jeden let denně, řekl Andrej Babiš novinářům po schůzce s tím, že je třeba doladit administrativní záležitosti. Zástupce letecké společnosti proto do měsíce navštíví Prahu.
Letecká doprava
17.1. – Nákladní letecká divize společnosti Emirates, Emirates SkyCargo, přepravila v loňském roce 2,6 milionu tun leteckého nákladu napříč šesti kontinenty. Nešlo jen o běžné zboží, ovoce a zeleninu, farmaceutické produkty, ale také například vesmírné satelity či domácí mazlíčky a další zvířata.
16.1. – Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět procent více. Zvýšil se i počet vzletů a přistání, který vzrostl o téměř pět procent na 155 530 pohybů. V tiskové zprávě to včera sdělilo Letiště Praha. Počet cestujících se na letišti každoročně zvyšuje od roku 2013.
15.1. – České aerolinie začaly létat do Stuttgartu. Linka bude zatím fungovat dvakrát týdně do konce zimní sezóny. Létat na ní bude zejména letový personál ČSA.
11.1. – Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku loni odbavilo celkem 377 936 cestujících. Bylo to o 16,6 procenta více než v roce 2017. Počet byl nejvyšší v historii letiště. Tento týden to uvedl obchodní ředitel společnosti Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský.
11.1. – LOGISTIKA – Logistická společnost Gefco plánuje masivní expanzní krok, jenž má podniku umožnit vytvoření vedoucí tržní pozice v automobilové logistice a zpřístupnit další růstové možnosti. K tomu podnik spěje na burzu. Krátce před Vánoci proto požádal francouzský finanční dohled o vstup na burzu. Dosavadní většinový akcionář, Ruská státní dráha RŽD, chce snížit svůj podíl pod 50 %; francouzský výrobce aut PSA, který je držitelem 25% podílu, plánuje budoucí účast menší než 10 procent. Kdy půjde Gefco na burzu není ještě jasné. Závisí to od tržního prostředí, ůzných předpisových překážek a v neposlední řadě na povolení finančního dohledu. Generální ředitel Luc Nadal však označuje vyžádání vstupu na burzu u finančního dohledu za „důležitý milník“. RŽD vstoupila do Gefca v roce 2012 a převzala tehdy podíl 75 procent. V minulých letech Gefco expandovalo do dalších logistických oblastí vedle automobilové logistiky. V roce 2015 koupil logistickou společnost IJS Global. V minulém roce vytvořil podnik ve čtyřech oblastech obrat 4,4 miliardy EUR. Celkem 56 procent z toho připadlo na oba nejdůležitější zákazníky PSA a Opel-Vauxhall. Jejich podíl však soustavně klesá. Operativní zisk EBIT dosáhl 139 milionů EUR, zisková marže byla 3,1 procenta.
11.1. – České aerolinie vykázaly v roce 2017 zisk 267 milionů Kč, což je meziročně o 9,7 procenta více. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply na devět miliard Kč, což je zlepšení o víc než miliardu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy firmy uveřejněné v obchodním rejstříku. ČSA předloni zvýšily počet přepravených pasažérů meziročně o sedm procent na 2,9 milionu lidí.
9.1. – Na krajském Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku letos vznikne hala pro letecky přepravovaný náklad za více než deset milionů Kč. Připravuje se také rozšíření železniční trati, která na letiště vede, aby po ní mohly jezdit velké nákladní vlaky. Novinářům to včera řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka.
9.1. – Americký výrobce letadel Boeing v loňském roce dodal zákazníkům rekordních 806 letounů. Včera to oznámila firma. Zřejmě tak znovu překonala evropského konkurenta Airbus a zůstala největším výrobcem letadel na světě. Airbus zatím údaje o loňských dodávkách nezveřejnil. Firma již ale podle listu Financial Times uvedla, že loni podle předběžných údajů dodala 800 letadel, takže splnila svůj cíl.
SPEDICE
Světová asociace spedičních svazů – FIATA
VÝHLED 2019 PRO MEZINÁRODNÍ SPEDICI A LOGISTIKU
Pohledem na příští rok se zabýval v minulých dnech prezident FIATA Babar Badat. Již rok 2018 přinesl řadu změn, jež budou bezpochyby pokračovat. Obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa se stává realitou a jejich vzájemný obchod se dostane pod nové celní tarify hodnocené miliardami dolarů. Transpacifické dodavatelské řetězce a obchodní trasy budou čelit velkým výzvám a budou mít dopad na tento sektor.