8.1. – Hospodaření akciové společnosti Travel Service, nyní Smartwings, a.s, se v roce 2017 propadlo do ztráty více než 500 milionů Kč. V předchozích letech přitom bylo hospodaření společnosti ziskové, v roce 2016 vykázala zisk za účetní období přes 193 milionů Kč. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb naopak stouply na 16,6 miliardy Kč, o 1,18 miliardy Kč více než v roce 2016. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti uveřejněné v obchodním rejstříku.
Letecká doprava
7.1. – Počet cestujících na mezinárodním letišti Frédérica Chopina ve Varšavě loni stoupl o 12,7 procenta na rekordních téměř 17,76 milionu. Uvedl to provozovatel letiště PPPL v prohlášení. Letiště ve Varšavě je největším letištěm v Polsku.
4.1. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – SSAB a dopravce Green Cargo obnovili ocelovou dohodu. Švédský ocelářský průmysl a drážní podnik Green Cargo obnovily svou spolupráci v dopravě oceli a současně odsouhlasily optimalizaci procesů. V příštích pěti letech bude dopravce přepravovat pro výrobce oceli SSAB polotovary a jeho hotové výrobky. Jedná se o dopravní objem kolem tří milionů tun za rok. Oba partneři jednali o nové dohodě rok a půl. Středem pozornosti přitom byla spolehlivost a nákladová efektivnost tak zvaných ocelových kyvadlových vlaků. „Vlaky jsou tepnami našich továren a válcoven, a proto je tak důležité, aby spolupráce s dráhou dobře fungovala,“ řekl Rickard Backlund, šéf logistiky u SSAB. Současně však musí také fungovat nezbytná pružnost, protože výroba bude kolísat více než dosud. Klíčovou roli v novém dopravním systému sehraje 16 lokomotiv Transmontana, jež Green Cargo pořídila. Díky větší tažné síle přepraví stejné množství zboží značně méně vlaků. Šestinápravové lokomotivy jsou přizpůsobeny severskému klimatu.
3.1. – Zaměstnanost na pražském letišti společně se zvyšujícím se provozem roste. V loňském roce pracovalo na letišti v plném úvazku již zhruba 2650 lidí, což bylo o 300 zaměstnanců více než v roce 2017. V letošním roce chce navíc letiště počet zaměstnanců opět posílit. Oznámil to mluvčí letiště Roman Pacvoň. Důvodem pro navyšování počtu zaměstnanců je rostoucí provoz na letišti.
2.1. – K nejzajímavějším tématům v dopravě bude v roce 2019 patřit příprava na vybudování nového mýtného systému, který konsorcium CzechToll/SkyToll spustí od roku 2020. Zároveň se do letošního roku přesunou i spory kolem mýtného tendru. Pokračovat bude také liberalizace železniční dopravy, kraje vyberou nové provozovatele svých tratí. Další rekord očekává i pražské letiště. Řada událostí z roku 2018 bude mít dohru i v roce 2019.
28.12. – Slovensko bude hledat provozovatele letiště M.R. Štefánika v Bratislavě, který během třicetiletého pronájmu zajistí jeho rozvoj. Zahájení projektu veřejně soukromého partnerství na provoz Štefánikova letiště koncem prosince schválila vláda premiéra Petera Pellegriniho.
28.12. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Autonomně řízený finský trajekt. Finská státní trajektová společnost Finferries představila za technické pomoci Rolls-Royce podle firemních údajů první autonomně řízený trajekt. Jako předmět předvedení posloužil ostrovní trajekt Falco, který jezdí mezi frekventovanými místy Pargas a Nagu jižně od Turku. Komponenty pro autonomní řízení dodala Rolls-Royce Ship Intelligence. Během předvedení s 80 hosty na palubě byly objekty rozeznávány a objížděny úhybnými manévry za pomoci čidel a umělé inteligence, uvedli zástupci Finferries a Rolls-Royce. Při nasazení nového navigačního systému se trajekt Falco směroval automaticky. Zpětná plavba od 50 kilometrů vzdáleného Turku byla řízena dálkově. U Finferries byla již jednou využita loď z flotily jako technický předjezdec pro předvádění. Elektra platí za první finský trajekt s hybridním pohonem, při kterém jsou baterie nabíjeny pozemním proudem.
28.12. – Vedení Moravskoslezského kraje a společnost Letiště Ostrava začaly intenzivně jednat o pravidelné lince z Mošnova do jiného leteckého uzlu než do Prahy, odkud bude možné přímo létat do destinací v Evropě i ve světě. Reagovaly tak na rozhodnutí Českých aerolinií (ČSA), které oznámily, že od 11. ledna zruší linku z Prahy do Ostravy. Uvedl to náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
K NEDOSTATKU KOMPETENTNÍCH MANAŽERŮ
ELA seznámila členy s nedávnou zprávou Světové banky o globálním nedostatku kompetentních profesionálů v řízení dodavatelských řetězců. Tento nedostatek je akutní nejen v hospodářsky rozvinutých zemích, ale též v zemích rozvojových, a sice na všech stupních personálu. Zpráva se zabývá odpovědností za tento nedostatek a zmiňuje vlády, výchovné organizace a profesní svazy. Spolupráce všech může překonat mezery mezi poptávkou a jejím uspokojováním. Značnou pozornost věnuje zpráva Světové banky právě asociaci ELA sdružující národní logistické svazy. Díky této síti dosahuje ELA na asi 50 000 logistických profesionálů. V roce 1990 ELA vyvinula standardy kompetence pro profesionály v managementu dodavatelských řetězců. Tyto standardy převzala také Světová banka a využívá je v logistických výkonnostních indexech (LPI); uživateli jsou i European Investment Bank a OSN.
27.12. – Francouzská společnost Vinci Airports koupí zhruba za 2,9 miliardy GBP (83,4 miliardy Kč) podíl 50,01 procenta na londýnské letišti Gatwick. Firma dnes informovala, že jde o její největší investici do letištní sítě. Vinci má nyní ve 12 zemích podíly ve 46 letištích, která letos odbavila přes 228 milionů cestujících.