18.2. – Jihomoravský kraj s městem Brnem daly v posledních letech desítky milionů Kč na podporu letecké linky z Brna do Mnichova, která fungovala od konce roku 2015. Linka ale končí, protože její britský provozovatel Flybmi zkrachoval. Hejtman Bohumil Šimek včera v tiskové zprávě uvedl, že kraj hradí společnosti náklady měsíčními zálohami, takže by to nemělo znamenat zásadní finanční ztrátu. Přesnou částku ale kraj vyčíslí. Vyúčtování si udělá i Brno, které potom zváží další kroky, řekla primátorka Markéta Vaňková. Kraj i město chtějí zajistit náhradního dopravce. Trvat to ale může i měsíce.
Letecká doprava
17.2. – LETECKÁ DOPRAVA – Svaz varuje před poplatky za vykládku na letišti Frankfurt. Velmi ostrý spor vznikl mezi leteckými speditéry a službou odbavení leteckého zboží Frankfurt Cargo Services (FCS). Jde o poplatky za vykládku exportního zboží, vyhlášené ve výši 3,3 centu za kilogram. Neplatí se za zboží vykládané samotnými řidiči. Německý svaz spedice a logistiky DSLV je přesvědčen, že bez odpovídající dohody s příslušným speditérem je takové účtování poplatků za vykládku nelegální, protože zákonné předpisy vykládkovou povinnost speditérovi nepředepisují. Proto musí být poplatek za vykládku mezi subjektem odbavování zboží a speditérem dohodnut. Svaz doporučuje, aby vlastní a od spolupracujících podniků nasazený jízdní personál pracovní podklady o odbavení nepodepisoval při vlastní vykládce a použití vykládkového zařízení, když o tom není smluvní prohlášení. Lze však očekávat že takový způsob jednání povede k diskusím a může vést ke zpožděním na rampách. Pro případy, že řidič pracovní podklady v zájmu urychlení podepíše, měl by dotyčný podnik sdělit odbavující firmě, že jízdní personál není k uzavírání takových ujednání zmocněn. Při odepření příjmu by měl dotyčný letecký speditér podle DSLV informovat najatého dopravce, že smluvní dodání letecké zásilky ztroskotalo. Současně by měl speditér informovat svého příkazce o překážce v přepravě podle paragrafu 419 BGB. V zájmu vyhnutí se problému na rampě radí DSLV, aby se dotyční letečtí speditéři a FCS informovali o různých právních pozicích tak, aby se následné náklady udržely co nejníže.
15.2. – Evropská společnost Airbus včera ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu na světě přestane kvůli nezájmu zákazníků vyrábět v roce 2021. Letadlo mělo konkurovat legendárnímu boeingu 747, aerolinky ale dávají přednost menším modelům.
14.2. – Letecká společnost Emirates dnes oznámila objednávku 40 letadel typu Airbus 330–900 a 30 letadel typu Airbus 350–900. Cena objednávky při ceníkových cenách je v hodnotě 448,9 miliardy Kč (21,4 miliard USD). Letouny nejnovější generace, A330neo a A350, budou společnosti Emirates dodány mezi lety 2021 a 2024. Společnost Airbus a letecká společnost Emirates dosáhly dohody týkající se smlouvy na dodání letounů typu A380. Emirates do konce roku 2021 obdrží dalších 14 letounů A380. Celkový počet těchto letadel ve flotile Emirates tak bude 123.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
SUMMIT EVROPSKÉ INFORMAČNÍ BEZPEČNOSTI: TEISS AMSTERODAM
ELA informuje členy o akci, která proběhne letos 12. a 13. února. Budou zde představeny paralelní proudy zaměřené na kulturu a vzdělání a dále na hrozby a rizika; uskuteční se tak dvě konference v jedné. TEISS Amsterodam dále zorganizuje workshopy a odborné diskuse u kulatého stolu. Více než 200 profesionálů z oblasti kyberbezpečnosti a informačních technologií přijde informovat o posledních hrozbách a nejlepších zkušenostech při realizaci organizačních změn.
10.2. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Přístav Hamburk s novou intermodální linkou. Mezinárodní kontejnerová služba Eurogate Intermodal (EI) zahájila dvakrát týdně drážní spojení mezi přístavem Hamburk a terminálem v Singenu v Bádensku – Württembersku. Singen je středisko silniční a železniční dopravy, sloužící jižnímu Německu a regionu tří hranic v čele s jezerem Constance, regionem rakouského Voralbergu a východním Švýcarskem. Nová přímá služba s celkovou kapacitou 88 TEU na jednosměrnou jízdu má za cíl poskytnout zákazníkům alternativu vůči dalším terminálům v regionu B-W spojením vnitrozemské a interní přepravy s námořním přístavem. EI také nabízí zákazníkům kamionovou službu na první a poslední míli z terminálu do konečné destinace. Podnik uvádí, že v rámci nové služby se užívají nejnovější e-lokomotivy, pomáhající snižovat množství emisí C02. „Naším cílem je poskytnout lépe vyváženou alternativu dopravní služby v tomto a sousedních regionech,“ řekl Niels Riedel, šéf obchodu u EI. „Dále shledáváme naši spolupráci s kontejnerovým terminálem TSG Singen jako ideální příležitost k dalšímu rozšiřování naší námořní logistické činnosti. Až dosud byla logistika v tomto regionu zaměřena hlavně na intrakontinentální přepravu s poměrně omezeným přístupem na námořní trasy. S naší novou službou činíme krok směrem ke změně“.
7.2. – Růstu počtu odbavených cestujících na evropských letištích loni zpomalil na 6,1 procenta z 8,5 procenta v roce 2017. Růst objemu nákladů se pak snížil na 1,8 procenta z předloňských 8,4 procenta. Situace se zřejmě nezlepší ani letos, kdy budou stejně jako loni růstu bránit obavy z dalšího vývoje globální ekonomiky a nejistá situace po odchodu Británie z EU. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil svaz letišť ACI Europe.
4.2. – Skupina Smartwings Group, kam vedle mateřské Smartwings a.s. patří České aerolinie (ČSA), loni přepravila přes 8,8 milionu pasažérů, což je meziročně o 7,5 procenta více. Pravidelné linky Smartwings a.s. využily více než tři miliony cestujících, meziročně asi o pět procent více. Linkami ČSA letělo 2,7 milionu lidí, zhruba stejně jako v roce 2017. Další cestující cestovali chartery. Společnost o tom v pátek informovala v tiskové zprávě. Odhadované tržby skupiny by měly za loňský rok dosáhnout 30 miliard Kč.
31.1. – Americký výrobce letadel Boeing v uplynulém roce poprvé utržil více než 100 miliard USD (2,3 bilionu Kč). Ve čtvrtém čtvrtletí pak zisk a příjmy společnosti překonaly očekávání analytiků. Firma rovněž ve včerejším prohlášení zlepšila výhled zisku na letošní rok, hlavně díky růstu poptávky po letecké přepravě.
30.1. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair koupila zbývající čtvrtinový podíl ve své rakouské divizi Laudamotion, a je tak jejím 100procentním vlastníkem. Oznámily to včera rakouské aerolinky, cenu firmy nezveřejnily.