22.10. - Letecká společnost Vueling spustí od prosince novou přímou linku z Prahy do Amsterdamu. Spoje budou na trase létat čtyřikrát týdně. Španělský nízkonákladový dopravce tak rozšíří svůj provoz v Praze o současné tři linky. Informovalo o tom Letiště Praha. Provoz letiště na podzim rozšířila i obnovená linka Smartwings do Dubaje. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.
Letecká doprava
20.10. - Německé letiště Frankfurt-Hahn podalo návrh na insolvenci. Agentuře DPA to řekl provozní ředitel Christoph Goetzmann. Letiště se nachází západně od Frankfurtu nad Mohanem a využívají ho především nízkonákladové letecké společnosti, jako Ryanair, a nákladní společnosti. Zatím není jasné, jak insolvence ovlivní letový provoz.
20.10. - Pražské letiště v září odbavilo téměř 654 000 cestujících. Meziročně je to asi o 63 procent více, zároveň je to však asi o dvě třetiny méně než v předkrizovém období. Nejvíce se v uplynulém měsíci létalo z Prahy do Amsterdamu. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha, které má ČTK k dispozici. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.
19.10. - O možném rozšíření sankcí proti běloruskému režimu zaměřeném zejména na leteckou společnost Belavia jednali včera ministři zahraničí zemí Evropské unie. Zvláště Polsko a pobaltské státy se snaží prosadit, aby společnosti z unijních zemí přestaly pronajímat běloruským aerolinkám letadla, v nichž do Běloruska putují migranti z asijských a blízkovýchodních zemí. Zejména Irsko, kde sídlí některé firmy mající s Belavií kontrakty, je však skeptičtější, pokud jde o rychlé řešení. Podle českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka Praha další sankce podporuje. Unijní země vedle toho zvažují, že by běloruskou opozici pozvaly na prosincový summit se zeměmi Východního partnerství.
17.10. – Bývalý testovací pilot americké společnosti Boeing byl obžalován z podvodu v souvislosti s kauzou letadel 737 MAX. Podle prokuratury oklamal Federální úřad pro letectví (FAA), když mu zprostředkoval nepřesné a neúplné informace o systému stabilizace letu MCAS, informovala agentura AP. Vadné fungování tohoto systému podle úřadů vedlo k tomu, že dva stroje 737 MAX v letech 2018 a 2019 havarovaly. Nehody si vyžádaly 346 obětí.
15.10. – Italská letecká společnost Alitalia ukončila 15. října po 74 letech fungování svou činnost. V polovině roku Itálie dosáhla s Evropskou komisí dohody na zahájení provozu nástupnické společnosti ztrátových italských aerolinek Alitalia, kterou se stala společnost nazvaná Italia Trasporto Aereo (ITA).
15.10. – Americký výrobce letadel Boeing se potýká s další vadou letounu 787 Dreamliner. Týká se některých součástek z titanu, které jsou slabší, než by měly být. S odvoláním na informované zdroje to včera napsal server listu The Wall Street Journal (WSJ). Defekt se týká letadel vyrobených v uplynulých třech letech. Boeing na dotaz agentury Reuters o komentář zatím nereagoval.
14.10. – Americkým aerolinkám Delta Airlines klesl ve třetím čtvrtletí zisk i tržby. Firma varuje, že kvůli prudce rostoucím cenám pohonných hmot může vykázat ve čtvrtém kvartálu ztrátu před zdaněním. V uplynulých třech měsících zaznamenala společnost první čtvrtletní zisk, aniž by pobírala federální pomoc kvůli dopadům pandemie covidu-19.
13.10. – Americký výrobce letadel Boeing v dodávkách letadel nadále výrazně zaostává za svým evropským konkurentem Airbus. Za devět měsíců letošního roku dodal Boeing svým zákazníkům 241 letadel, dodávky Airbusu však činily až 424 letadel. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na prohlášení obou společností.
13.10. – Německé aerolinky Lufthansa splatily 1,5 miliardy eur (přes 38 miliard Kč) ze záchranného balíku, který jim německá vláda poskytla kvůli dopadům pandemie covidu-19. Společnost na to použila peníze, které získala prodejem nových akcií. Zbývající jednu miliardu eur státní pomoci chtějí největší evropské aerolinky splatit do konce roku. Pokud tak učiní, tichá účast německé vlády v nich skončí, uvedla agentura Bloomberg.