8.10 – Na ruské akciové burze se včera začalo obchodovat s akciemi státní společnosti Sovkomflot. Primární veřejná nabídka (IPO) akcií největšího lodního dopravce v zemi je první nabídkou státní firmy v Rusku od roku 2013. Cena akcií byla stanovena na 105 rublů (31 Kč), což je na spodním konci původního rozpětí, což ohodnotilo společnost na 3,2 miliardy USD (73,6 miliardy Kč). Po zahájení obchodování ale akcie podniku klesaly.
Námořní doprava
8.9. – Kontejnerový terminál DCT Gdaňsk si v průběhu posledních let vytvořil stabilně rostoucí pozici na Českém a Slovenském trhu – přes jeho terminál proudí každý rok proudí desítky tisíc kontejnerů z obou těchto zemí. To by však nebylo možné bez přímého vlakového servisu do České republiky, který byl zahájen v roce 2017. „Abychom mohli lépe obsloužit naše zákazníky v těchto zemích, DCT Gdaňsk bude mít nyní permanentní lokální zastoupení v Praze, které přinese přímou spolupráci a kontakt s našimi zákazníky v České republice a na Slovensku,“ uvedl DCT Gdaňsk.
8.7. – Evropská komise publikovala studii o sociálních výzvách, s nimž se v současné době musí vypořádat námořní sektor. Podle této studie mezi největší problémy odvětví patří nízká atraktivita, právní rámec nepodporující rovné odměňování a genderová nerovnost, obtížný přístup námořníků k právnímu systému a k sociální ochraně a v neposlední řadě výzvy vyvolané digitalizací a automatizací v lodní dopravě.
Kvůli dopadům pandemie způsobené koronavirem očekává společnost A.P. Moller-Maersk ve druhém čtvrtletí propad objemu přepraveného zboží až o čtvrtinu. Firma je největším kontejnerovým dopravcem po moři, spadá pod ni asi pětina světové flotily využívané pro lodní dopravu. Podnik minulý týden také uvedl, že za první čtvrtletí vytvořil zisk 209 milionů USD (5,3 miliardy Kč) oproti ztrátě 656 milionů USD za stejné období loni.
29.5. – Divize Air & Sea společnosti GEFCO startuje novou éru. Po reorganizaci se pod novým vedením zaměří na posílení pro-zákaznického přístupu a na akceleraci poskytovaných služeb ve třech klíčových segmentech, jimiž jsou: průmysl, automotive a zdravotnictví, farmacie, biotechnologie.
19.5. – Také největší německý univerzální přístav Hamburk byl zasažen důsledky koronavirové krize. V prvém čtvrtletí letošního roku se překlad zámořského zboží v meziročním srovnání propadl na 31,9 milionu tun (-7,9 %). Překlad kontejnerů dosáhl 2,2 milionu TEU, což znamená meziroční pokles o –6,6 %. Množství kontejnerů určených pro přepravu do vnitrozemí (převážně po železnici) si zachovala srovnatelnou stabilní úroveň, zatímco překlad kontejnerů určených pro transhipment rapidně poklesl na 772 000 TEU, což znamená v meziročním srovnání pokles –10,8 %. Pokles importních a exportních zbožových proudů v rámci dodavatelských řetězců byl v prvé řadě způsoben pádem čínského hospodářství a následným výpadkem pravidelných námořních spojení (blank sailings) mezi Asií a Evropou.
12.4. - Pandemie koronaviru vystavila lodní dopravu nové zkoušce, která může podle Přístavu Göteborg přinést i pozitiva. V čase, kdy je třeba fyzický kontakt mezi členy posádky na palubě lodi a pracovníky na nábřeží udržet na minimu, jsou vyžadovány nové postupy – a rychle. V přístavu v Göteborgu existuje silný tlak na to, aby by koronavirová krize urychlila digitalizaci v jinak hodně konzervativním odvětví lodní dopravy.
10.4. - Přeprava kontejnerů čluny z Přístavu Hamburk a do něj se zvyšuje. Na rozdíl od celostátní bilance s poklesem o 4,1 procenta zaznamenal přístav Hamburk v roce 2019 nárůst o 13 procent v kontejnerové přepravě plavidly vnitrozemské plavby s 145.078 TEU.
Od 1. ledna letošního roku se globálně stanovený horní limit pro obsah oxidu siřičitého v lodním palivu (těžkém topném oleji) snížil z 3,5 na 0,5 %. Jde o výrazné omezení emisí produkovaných námořní dopravou, což je dobrá zpráva nejen pro životní prostředí ve světě, ale zejména pro obyvatele žijící v bezprostředním okolí přístavů a na pobřeží. Nový limit přinese pokles celkových emisí SOx z námořní dopravy o 77 procent, což odpovídá ročnímu snížení přibližně o 8,5 milionu tun SOx. Mimo to se sníží i emise drobných škodlivých částic vznikajících při spalování lodního paliva.
26.3. – Evropská komise tento týden deklarovala čtyřleté prodloužení blokové výjimky pro liniové námořní konference Consortia Block Exemption Regulation – CBER), která nyní platí do roku 2024. Podle Evropské federace pracovníků v dopravě (ETF) toto rozhodnutí nebere v úvahu veřejné konzultace a zesiluje nerovnost a nespravedlnost, která se v námořním odvětví rozmáhá.