27.7. - Spor mezi vládou EU a Spojeného království o kontrolu zboží v severoirských přístavech se stále vyostřuje. Protokol o Severním Irsku, který je součástí Smlouvy o vystoupení z EU, vytváří nepřijatelně obtížnou přepravu zboží z Anglie, Skotska a Walesu do Severního Irska, uvádí se ve vládním dokumentu, zveřejněném 21. července. Premiér Boris Johnson chce vyjednat „významné změny“ protokolu s EU a jinak hrozí, že přepíše jeho části podle článku 16 protokolu.
Námořní doprava
26.7. - Menší kontejnerové lodě, které byly před rokem nehospodárné, jsou nyní opět v kurzu, a to kvůli raketovému nárůstu sazeb za přepravu zboží napříč mnoha obchody. A vzhledem k tomu, že bariéry jednotkových nákladů na hlavních obchodních linkách jsou pryč, existuje znovu pro specializované dopravce příležitost, jak prolomit sevření aliancí. Jedním z nich je tchajwanské rejdařství Wan Hai Lines, které si za posledních šest měsíců objednal více kontejnerových lodí než kterákoli jiná, mnoho z nich však s kapacitou 3000 teu nebo méně.
22.7. - Podle nových informací z médií by zaměstnanci Úřadu pro Suezský průplav (Suez Canal Authority, dále SCA) mohli mít větší podíl na katastrofě Ever Given, než se dříve vědělo. Podle průzkumu New York Times (NYT) a předtím i agentury Bloomberg vypukl spor mezi piloty SCA: dva přišli na palubu Ever Given v souladu s předpisy vodního úřadu, podle kterých má vést loď kanálový průvodce. Žádná loď nesmí proplout Suezským průplavem bez pilota na palubě. Oficiálně si kapitán ponechává jak konečnou rozhodovací moc, tak kontrolu nad lodí. Podle agentury Bloomberg je však již nějakou dobu známo, že kapitáni de facto vždy přijímají příkazy pilotů a spoléhají na odborné znalosti zaměstnanců Suezského průplavu. Podle soudních dokumentů hodnocených agenturou Bloomberg došlo ke sporu hned o to, zda by Ever Given měla kvůli špatnému počasí vůbec vstoupit do kanálu, protože čtyři plavidla v bezprostřední blízkosti byla zastavena kvůli blížící se bouři.
14.7. – Kontejnerová loď Ever Given, která v březnu skoro na týden zablokovala Suezský průplav, včera opustila egyptské vody a pokračuje do Rotterdamu. S odkazem na zdroje z egyptského přístavu Port Said to uvedla agentura Reuters. Podle serveru MarineTraffic, který sleduje pohyb lodí po světových mořích, se plavidlo včera dopoledne nacházelo ve Středozemním moři severně od Egypta.
Poté, co se zdálo, že je šance, že se obchodní výměna v celosvětovém měřítku začne vracet k normálu, havárie v Suezu a další vlna koronaviru na jihu Číny vyvolaly opět velké prodlevy v dodávkách zboží a ještě více se zvýšil již tak velký nedostatek kapacit. Jak tuto situaci vnímají zástupci firem působících v České republice, na to jsme se zeptali Pavla Bartoně, country managera pro ČR společnosti Hapag‑Lloyd, a Davida Knoblocha, prokuristy Geis CZ Air + Sea.
Společnost Luka Koper plc, provozovatel víceúčelového přístavu Koper, prochází navzdory složité situaci dvěma intenzivními investičními roky. V roce 2020 investovala Luka Koper do nové infrastruktury a vybavení téměř 68 milionů EUR, zatímco na rok 2021 je plánováno celkem 75 milionů. Velká část těchto investic je zaměřena na kontejnerový a automobilový segment.
Námořní doprava prochází od minulého roku turbulentním vývojem, který má dopad na všechny subjekty, které mají s tímto odvětvím co do činění. Podrobnější rozbor situace nám poskytl Ing. Petr Rožek, Ph.D., výkonný ředitel Svazu spedice a logistiky ČR.
Mezinárodní námořní organizace (IMO) přijala nová povinná opatření ke snížení uhlíkové náročnosti mezinárodní námořní dopravy, která nasměřovala námořní dopravu na cestu ke splnění cílů v oblasti snižování emisí skleníkových plynů stanovených v původní strategii IMO pro snižování emisí skleníkových plynů z lodí z roku 2018.
7.7. - Egyptský soud zrušil zadržení kontejnerové lodi Ever Given, která v březnu zablokovala Suezský průplav. Umožnil tak plánované středeční odplutí plavidla, na kterém se na konci minulého týdne dohodli zástupci majitelů a pojistitelů lodi se Správou Suezského průplavu (SCA). Informovala o tom agentura Reuters.
Projekt GreenVoyage2050, do něhož se zatím zapojilo jedenáct partnerských zemí, zahájila Mezinárodní námořní organizace (IMO) společně s norskou vládou v květnu 2019. O ambicích transformovat námořní dopravu pro budoucnost s nízkými emisemi uhlíku jsme hovořili s technickou analytičkou tohoto projektu Minglee Hoe.