Světová kontejnerová námořní doprava zaznamenala nejvýraznější růst na indickém subkontinentu a na Středním východě, a to o 5,1 procenta. Podle zprávy poradenské společnosti BCG (The Boston Consulting Group) byly největšími tahouny růstu v regionu v letech 2014 až 2015 Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, přičemž tento trend pokračuje.
Námořní doprava
25.4. – VNITROZEMSKÁ PLAVBA – V hamburském spedičním a logistickém sektoru rostou obavy z negativních dopadů na mezinárodní konkurenční schopnost tamního přístavu jako důsledku dalšího zpoždění v hloubení Labe. Potvrdil to Johan Schryver, předseda Svazu hamburských speditérů (VHSp) na členském shromáždění počátkem dubna.
25.4. – Japonské rejdařství Mitsui O.S.K. Lines (MOL) v březnu slavnostně pokřtilo v jihokorejských loděnicích Samsung Heavy Industries nejnovější přírůstek do flotily – kontejnerovou loď MOL Triumph, která je největším kontejnerovým plavidlem na světě. MOL Triumph je dlouhá 400 metrů a široká 58,8 metru. Přepravní kapacita dosahuje 20 170 TEU. Následovat bude ještě dalších pět jednotek této třídy. Sdružení THE Alliance je nasadí na službě FE2 spojující Asii a Evropu.
25.4. – Nejvyšší nabídku 231,9 milionu eur (6,2 miliardy Kč) na převzetí většinového podílu v přístavu v Soluni předložila Řecku německá investiční skupina Deutsche Invest Equity Partners. Uvedla to řecká privatizační agentura HRADF. Prodej podílu je klíčovou součástí mezinárodního záchranného programu z roku 2015.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
27. DUBEN – DEN DODAVATELSKÉHO ŘETĚZCE JIŽ PODESÁTÉ
ELA informuje o akci, ve které hraje zásadní organizační roli její iniciátor, německé společenstvo Logistika. Vychází se z toho, že logistika a management dodavatelského řetězce jsou více než jen doprava, skladování a překlad.
Letošní předjaří soustředilo pozornost na vodní toky nejen s ohledem na odchody ledových ker, ale též pokud šlo o dopravní politiku kolem naší hlavní řeky – byť na jejím zahraničním úseku.
20.4. – Německé kontejnerové rejdařství Hapag-Lloyd odložil termín konečného převzetí rejdařství United Arab Shipping Company (UASC) z 31. března na 31. května. Transakce v hodnotě 7 až 8 miliard € získala souhlas všech zainteresovaných stran. Za průtahy při vytvoření jednoho z největších kontejnerových rejdařství na světě stojí dolaďování řady finančních záležitostí s bankami.
SILNIČNÍ DOPRAVA – V Německu se schyluje k žalobě proti dlouhým silničním soupravám. Drážní lobby „Aliance pro železnici“ jakož i „Německá pomoc životnímu prostředí“ hodlají žalovat pravidla povolování dlouhých nákladních vozidel (20,25 m) a zastavit tak nasazování těchto vozidel na německých silnicích.
Rejdařství Hamburg Süd ve spolupráci se svým švédským zákazníkem Electrolux spustilo pilotní projekt ke snížení emisí oxidu siřičitého (SO2) v přístavu Iquique v Chile. Během kotvení 1. a 2. března byla kontejnerová loď Santa Clara (7154 TEU) upravena pro provoz pomocných agregátů a ohřívačů ze standardního paliva – těžkého topného oleje – na mnohem čistší námořní palivo MGO. Jen během tohoto pobytu v přístavu provozovatel ušetřil plných 95 procent emisí SO2.
NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Námořní dopravci charterují velké tonáže. Ještě před novým uspořádáním námořních aliancí v kontejnerové plavbě jistí si nyní liniová rejdařství intenzivněji velké lodě. Na charterovém trhu jsou nyní hlavně poptávány nákladní lodě o kapacitách od 8 000 TEU výše. Za moderní lodě o 9 000 TEU nabízejí dopravci rovných 15 000 USD/den – o několik tisíc dolarů více než na počátku roku. Aby si zajistili kapacity, musí si námořní linky zadávat lodě se stále větším předstihem. Narůstající aktivity přikládají experti tomu, že dopravci v rámci nových aliancí by měli mít od dubna více jistoty v plánování než dříve.