10.10. – Přístav Rostock patří k nejdůležitějším a s objemem překládaného zboží i k největším přístavům na jihu Baltského moře. Velmi intenzivně se rozvíjí především trajektová doprava a překládka kontejnerů. Nabídka služeb tohoto přístavu a informace o jeho dalším rozvoji byly hlavním tématem setkání s českými partnery a zákazníky, které se uskutečnilo na půdě Česko-německé obchodní a průmyslové komory v Praze.
Námořní doprava
3.10. - Řetězce Lidl a Aldi staví energeticky efektivní sklady. Potravinářský řetězec Lidl chce ve svém novém logistickém centru v německém Grossbeerenu (Teltow – Fläming) ušetřit za rok tisíc tun C02. Budou zde použita kromě jiného fotovoltaická zařízení, jak sdělil Wolf Tiedeman, odpovědný u společnosti Lidl Deutschland za centrální oblast. K dispozici bude také elektro-tankovací stanice. Do konce tohoto roku nabídne firma zákazníkům 20 e-tankovacích stanic a do roku 2017 tři nová logistická centra v Hildesheimu, Radeburgu a Cloppenburgu, vybavená energeticky efektivní technikou.
17.9. - Ruská dovozní cla na papír, chladničky a palmový olej porušují pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Tuto námitku sdělila Evropské komisi. Rusko je členem WTO přesně čtyři roky, přesto ignoruje povinnosti, které členství přináší. Také zákaz zvyšovat cla přes dohodnuté „navázané sazby“. Rusko stanovilo cla pro určité papírové produkty, která se nacházejí až o deset bodů výše než schválených pět procent, se kterými Moskva při vstupu do WTO souhlasila.
Začátek letošního léta přinesl zahájení provozu řady významných dopravních staveb v Evropě a mimo ni. Krátce se o nich zmíníme. V prvé řadě jde o nový švýcarský Gotthardský tunel, procházející Gotthardským horským masivem, který byl slavnostně otevřen v červnu. Jméno Gotthard se používá hned u tří dopravních tunelů, a proto je od sebe rozlišujme. Nový tunel, který měří 57 kilometrů a je nejdelším železničním tunelem na světě, mívá také v češtině přídomek úpatní. Švýcaři jej nazývají Gotthard Basistunel a nebude chybou použít blízké pojmenování Základní tunel.
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA
ELA pomáhá logistické certifikaci
ELA přichází na pomoc pracovníkům, kteří hodlají získat její certifikát podle standardu ELAQF, avšak nejsou si jisti, na jaké úrovní by se posuzování mělo provádět. Také se zaměřuje na zaměstnance, kteří chtějí v pracovním zařazení povýšit a hodlají se na změnu připravit v nějakém kurzu – a to podle toho, na které disciplíny v rámci dodavatelského řetězce se chtějí zaměřit. ELA pro ně připravila pomůcku online – Mind the Gap, která je každému k dispozici zdarma.
31.8. – Největší jihokorejský kontejnerový přepravce Hanjin Shipping požádá soud o nucenou správu. Věřitelé totiž firmě odmítli nadále poskytovat finanční podporu. Sedmý největší kontejnerový přepravce světa také oznámil, že některé přístavy od Číny až po Španělsko začaly odpírat přístup jeho plavidlům. Obávají se, že zadlužená společnost nebude schopna uhradit příslušné poplatky.
31.8. – S integrací UTI-Group jde dánský logistický koncern DSV rychleji kupředu než se očekávalo. Pět měsíců po převzetí se mohl deficit UTI neutralizovat. Řekl to šéf DSV J. B. Andersen počátkem srpna při předložení pololetní bilance. Byl rovněž spokojen s pokrokem ve společném řízení útvarů a systémů IT. Současný celkový stav pracovníků k řízení je 44 tisíc. Před převzetím UTI měl DSV 22 600 zaměstnanců.
23.8. – Zvýšení kontejnerových sazeb na moři opět vybouchlo a zvýšené sazby ze začátku července nepřinesly očekávaný úspěch. Po polovině měsíce průměrné sazby zásilek ze Šanghaje do Evropy jakož i do Severní Ameriky poklesly podle indexu SCFI (Shanghai-Index) o zhruba 7 až 12 procent. Kontejnery do severní Evropy se knihovaly za průměrných 713 USD za TEU. Na počátku července se sazby za kontejner přitom vyšplhaly na 1200 USD. Jednotlivé námořní linky plánovaly nové zvýšení od 1. srpna – všeobecně kolem 600 USD za kontejner, aby povzbudily své obraty v sezonně silném třetím čtvrtletí
Hamburská přístavní a logistická společnost HHLA dokončila rozšíření nádraží kontejnerového terminálu Altenwerder CTA výrazně dříve, než se původně počítalo. Pravidelný provoz zahájilo zařízení již 1. srpna, tedy o plné dva měsíce dříve. Nádraží bude mít místo sedmi devět kolejí, jeho kapacita stoupla na celkem 930 tisíc TEU ročně.
19.8. – Novým rozšířeným Panamským průplavem se pustil první ropný tanker Suezmax, tedy typ tankeru, který se do tohoto průplavu před jeho rozšířením nevešel. Tanker Aegean Unity (Egejská jednota) plující pod řeckou vlajkou uveze až milion barelů ropy. Suezmaxy se doposud plavily jen přes Suezský průplav. Rozšíření Panamského průplavu tak může znamenat i nové cesty pro přepravu ropy.