26.10. – Přístav Gdaňsk je nyní lépe přístupný po železnici také ze západu. 27. září byla slavnostně otevřena modernizovaná železniční trať č. 226 a nový most přes „Martwu Wislu“. Oba infrastrukturní projekty mají velký význam pro Gdaňsk, jakožto přístav na hluboké vodě, jenž je v současnosti dále budován. Skoro 95 procent všech vlaků, které do přístavu přijíždějí nebo jej opouštějí, používají přístup přes Mrtvou Vislu. V roce 2015 jezdilo po této trati v průměru denně 500 vagónů. Zhruba polovina přepravovala hromadné zboží a třetina kontejnery. Dynamiku železniční dopravy vyvolává zájem v přístavním zázemí, který přinesl nárůst o 41 procent. Počet nákladních vagonů, odbavovaných v přístavu, se zvýšil o 41 procent.
Námořní doprava
25.10. – Výpadek přepravních kapacit a nárůst poptávky po přepravě kontejnerů v důsledku insolvence jihokorejského rejdařství Hanjin vyhnaly ceny za námořní kontejnerovou přepravu vzhůru: podle šanghajského indexu SCFI tarify u přeprav z největších čínských přístavů do Středomoří stouply o 22 procent na 860 USD/TEU. Tarify přitom u zmiňované trasy již předtím vzrostly o 35 procent.
LOGISTIKA
Evropská asociace logistických center – EUROPLATFORMS
Valná hromada proběhla ve Španělsku
Valná hromada EUROPLATFORMS se uskutečnila v hlavním městě španělské Andalusie Huelva na pozvání posledního prezidenta EUROPLATFORMS a nyní generálního ředitele huelvského přístavu Ignacia Álvareze Ossoria. Účastníci jednali o projektech TEN-T a DTLF, o novém, racionálnějším způsobu projednávání přihlášek nových členů, a zejména diskutovali o postavení logistických center v nové logistice jakožto podstatných oblastech kontroly směrování logistických řetězců s dopady na hospodárnost a udržitelnost dopravy. Na zasedání bylo schváleno přijetí finské organizace Limowa za člena EUROPLATFORMS.
Poradenská společnost Drewry v nejnovější zprávě o vývoji kontejnerové námořní dopravy informuje o mírném pozitivním posunu: slabý globální ekonomický růst a nepatrné oživení v Evropě se odrážejí v mírném zlepšení světového obchodu včetně kontejnerové námořní dopravy.
Letošní, v pořadí již 27. ročník mezinárodního veletrhu lodního stavitelství SMM navštívilo v Hamburku přes 50 tisíc návštěvníků. Na 93 tisících metrech čtverečních se představilo více než 2200 vystavovatelů. Enormní zájem odborné veřejnosti i vystavovatelů je podle organizátorů z Hamburg Messe und Congress zvláště uspokojivý, přihlédneme-li k poněkud napjaté situaci na trhu.
Koncem srpna se v Hamburku sešlo na výroční valné hromadě více než 300 akcionářů rejdařství Hapag-Lloyd (představujících téměř 94 procent všech hlasovacích podílů), před kterými vystoupil předseda představenstva tohoto rejdařství Rolf Habben Jansen. Byla to první valná hromada od 6. listopadu loňského roku, kdy došlo k předložení nabídky na převzetí UASC. Habben Jansen informoval o hospodářských výsledcích za rok 2015, detailně se však věnoval především plánované akvizici. Spojení sil obou rejdařství je pro Hapag-Lloyd dalším strategickým krokem, zvláště po předchozí úspěšné integraci rejdařství CSAV. Hapag-Lloyd bude nejen větší a silnější, ale také „mezinárodnější“ a mnohem konkurenceschopnější.
13.10. – Poptávka po přepravě leteckého zboží v červenci celosvětově stoupla, největší nárůst se ukazuje v Evropě. Podle čísel světové asociace aerolinek IATA se zlepšila celková poptávka v tunokilometrech ve srovnání se stejným měsícem před rokem o pět procent. Za posledních 18 měsíců to byl nejrychlejší růst. Evropské aerolinky zaznamenaly zvýšení poptávky po leteckém zboží o 7,2 procent, zatímco kapacita narostla o 3,8 procent. IATA to přisuzuje rostoucím exportním zakázkám v Německu. U dopravců z oblasti Perského zálivu má jít o zvýšení poptávky o 6,7 procent a kapacity o 11 procent.
10.10. – Přístav Rostock patří k nejdůležitějším a s objemem překládaného zboží i k největším přístavům na jihu Baltského moře. Velmi intenzivně se rozvíjí především trajektová doprava a překládka kontejnerů. Nabídka služeb tohoto přístavu a informace o jeho dalším rozvoji byly hlavním tématem setkání s českými partnery a zákazníky, které se uskutečnilo na půdě Česko-německé obchodní a průmyslové komory v Praze.
3.10. - Řetězce Lidl a Aldi staví energeticky efektivní sklady. Potravinářský řetězec Lidl chce ve svém novém logistickém centru v německém Grossbeerenu (Teltow – Fläming) ušetřit za rok tisíc tun C02. Budou zde použita kromě jiného fotovoltaická zařízení, jak sdělil Wolf Tiedeman, odpovědný u společnosti Lidl Deutschland za centrální oblast. K dispozici bude také elektro-tankovací stanice. Do konce tohoto roku nabídne firma zákazníkům 20 e-tankovacích stanic a do roku 2017 tři nová logistická centra v Hildesheimu, Radeburgu a Cloppenburgu, vybavená energeticky efektivní technikou.
17.9. - Ruská dovozní cla na papír, chladničky a palmový olej porušují pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Tuto námitku sdělila Evropské komisi. Rusko je členem WTO přesně čtyři roky, přesto ignoruje povinnosti, které členství přináší. Také zákaz zvyšovat cla přes dohodnuté „navázané sazby“. Rusko stanovilo cla pro určité papírové produkty, která se nacházejí až o deset bodů výše než schválených pět procent, se kterými Moskva při vstupu do WTO souhlasila.