2.11. – Vlaky a autobusy už opět jezdí poloprázdné. Poptávka cestujících se v současnosti pohybuje zhruba na čtvrtině běžného zájmu, v okrajových časech je pak často ještě nižší. Dopravci proto v minulých dnech zrušili desítky spojů. Krize způsobuje dopravcům stamilionové až miliardové ztráty.
Veřejná doprava
2.11. – Dopravní podnik města Olomouce plánuje v příštích dvou letech koupit deset nízkopodlažních autobusů. Na tuto zakázku v odhadované hodnotě bezmála 76 milionů Kč vypsal veřejnou soutěž. Polovina z deseti poptávaných autobusů má být podle podmínek tendru v kloubové variantě, která pojme více cestujících. Součástí zakázky je uvedení autobusů do plného provozu, zaškolení obsluhy i servis.
31.10. – Liberecký kraj jedná se společností Die Länderbahn o zajištění provozu na dvou páteřních linkách na Českolipsku, kde v současné době jezdí České dráhy. Od prosince 2021 by měl německý dopravce převzít vlaky na trase z Mladé Boleslavi přes Českou Lípu do Rumburku a o rok později i na lince z Liberce přes Českou Lípu do Děčína. Firma podala na tyto trasy nejvýhodnější nabídku, kraj si od změny slibuje modernější vlaky a větší komfort pro cestující. Informoval o tom informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.
30.10. – Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že Liberecký kraj při nákupu akcií autobusového přepravce v letech 2017/2018 postupoval nezákonně. Podpořil tak názor Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který v roce 2017 rozhodl, že akcie nesmí kraj koupit přímo, ale musí vyhlásit veřejnou zakázku. Krajský soud v Brně v květnu rozhodnutí ÚOHS zrušil, NSS však teď zrušil rozsudek krajského soudu a vrátil spor k novému projednání. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce soudu.
31.10. – Písek bude od prosince využívat pro městskou hromadnou dopravu pouze autobusy na elektřinu a stlačený zemní plyn. Zcela vyřadí vozy na fosilní palivo. Náklady na pořízení nových autobusů činily 61 milionů Kč. Řekla to mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.
30.10. – Provoz městské hromadné dopravy v šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku zajistí od 1. ledna 2021 na dalších deset let společnost KAD Vrchlabí. Město firmě za deset let zaplatí 40,5 milionu Kč. Dosud MHD ve Dvoře Králové na objednávku radnice provozuje společnost Arriva Východní Čechy. Platba za rok 2021 bude činit 3,4 milionu Kč, což je asi o 100 000 Kč méně, než činí kompenzace za provozování MHD letos, uvedla radnice.
30.10. – Výstavba autobusového terminálu v Nové Pace na Jičínsku za 64,5 milionu Kč končí. Měl by začít fungovat na přelomu listopadu a prosince, odbaví denně okolo 120 autobusů. Řekl to starosta města Josef Cogan. Terminál s parkovištěm začal vznikat na místě nevyhovujícího autobusového nádraží loni na podzim. Evropská dotace činí 48,5 milionu Kč.
30.10. – Rada Ústeckého kraje schválila úvěr ve výši 600 milionů Kč pro Dopravní podnik Ústeckého kraje na dokoupení autobusů. Ústecký kraj naposledy pořídil několik desítek autobusů a další chtěl koupit. Antimonopolní úřad ale nákup zastavil a kraj si je musel pronajmout. Teď chce společnost dokoupit zbývající vozidla. Řekl to náměstek hejtmana Jaroslav Komínek.
29.10. – Pražský dopravní podnik (DPP) nakoupí 20 velkokapacitních trolejbusů, které budou primárně jezdit na autobusové lince 119 letiště v Ruzyni. Za vozidla zaplatí maximálně 628 milionů Kč bez DPH. V tendru bude podnik nyní hledat dodavatele. První vůz by mohl dorazit na podzim roku 2022 a v provozu pak na jaře 2023. Uvedla to mluvčí DPP Aneta Řehková. DPP spolu s městem chystají elektrifikace také dalších tratí.
28.10. – Dopravnímu podniku města Pardubic chybí asi čtyři procenta řidičů. Měli pozitivním test na covid-19, jsou v karanténě nebo s dětmi doma. Na provoz autobusů a trolejbusů epidemie koronaviru přímý negativní vliv zatím nemá, uvedla to mluvčí společnosti Jitka Malinská.