5.11. – Společnost Daimler Buses sází ve svých vozidlech při boji proti Corona viru na vysoký podíl čerstvého vzduchu pro ochranu cestujících, na rychlou výměnu vzduchu a na vysoce účinný antivirový filtr. Účinnost těchto ochranných opatření potvrzuje ve studii také výzkumná zpráva Institutu Hermann-Rietschel-Institut při Technické univerzitě v Berlíně.
Veřejná doprava
4.11. – Ztráta na tržbách v pražské integrované dopravě (PID) způsobená nižším počtem cestujících kvůli pandemii covid-19 by se mohla vyšplhat na zhruba 1,31 miliardy Kč. Nejvyšší ztráty utrpí pražský dopravní podnik (DPP), a to až 1,15 miliardy Kč. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. V loňském roce činily tržby z jízdného skoro dvě miliardy korun.
3.11. – Škody železničních a autobusových dopravců kvůli koronavirové krizi dál narůstají. Ztráty Českých drah způsobené úbytkem cestujících za letošní rok zřejmě přesáhnou tři miliardy korun, stamilionové škody znovu počítají i soukromí dopravci. Dopravci v minulém týdnu jednotně vyzvali stát k pomoci, ten její možné formy zvažuje.
3.11. – Zájezdoví autobusoví dopravci podali za první týden fungování kompenzačního programu COVID Bus do včerejšího dne celkem 835 žádostí za více než 873 milionů Kč. Stát nyní začne s hodnocením jednotlivých žádostí, to by mělo pokračovat během tohoto týdne. Uvedlo to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát rozdělí v rámci programu mezi zájezdové dopravce celkově až miliardu korun.
3.11. – Skvělou provozní spolehlivost škodováckých tramvají prokázaly dva miliony kilometrů, které za dva roky svého provozu ujela flotila nízkopodlažních vozidel v tureckém městě Eskişehir. Zajímavostí je, že moderní vozy ze Škody Transportation jsou vybavené výkonnými trakčními bateriemi pro jízdu na trasách bez trolejového vedení.
2.11. – Vlaky a autobusy už opět jezdí poloprázdné. Poptávka cestujících se v současnosti pohybuje zhruba na čtvrtině běžného zájmu, v okrajových časech je pak často ještě nižší. Dopravci proto v minulých dnech zrušili desítky spojů. Krize způsobuje dopravcům stamilionové až miliardové ztráty.
2.11. – Dopravní podnik města Olomouce plánuje v příštích dvou letech koupit deset nízkopodlažních autobusů. Na tuto zakázku v odhadované hodnotě bezmála 76 milionů Kč vypsal veřejnou soutěž. Polovina z deseti poptávaných autobusů má být podle podmínek tendru v kloubové variantě, která pojme více cestujících. Součástí zakázky je uvedení autobusů do plného provozu, zaškolení obsluhy i servis.
31.10. – Liberecký kraj jedná se společností Die Länderbahn o zajištění provozu na dvou páteřních linkách na Českolipsku, kde v současné době jezdí České dráhy. Od prosince 2021 by měl německý dopravce převzít vlaky na trase z Mladé Boleslavi přes Českou Lípu do Rumburku a o rok později i na lince z Liberce přes Českou Lípu do Děčína. Firma podala na tyto trasy nejvýhodnější nabídku, kraj si od změny slibuje modernější vlaky a větší komfort pro cestující. Informoval o tom informoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.
30.10. – Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že Liberecký kraj při nákupu akcií autobusového přepravce v letech 2017/2018 postupoval nezákonně. Podpořil tak názor Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který v roce 2017 rozhodl, že akcie nesmí kraj koupit přímo, ale musí vyhlásit veřejnou zakázku. Krajský soud v Brně v květnu rozhodnutí ÚOHS zrušil, NSS však teď zrušil rozsudek krajského soudu a vrátil spor k novému projednání. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce soudu.
31.10. – Písek bude od prosince využívat pro městskou hromadnou dopravu pouze autobusy na elektřinu a stlačený zemní plyn. Zcela vyřadí vozy na fosilní palivo. Náklady na pořízení nových autobusů činily 61 milionů Kč. Řekla to mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.