19.4. – Ústecký kraj má vodíkovou strategii. Plyn, který se v chemičkách na severu Čech vyrábí, chce využívat v energetice, průmyslu a dopravě. Ve vodíku vidí kraj jedno z možných řešení, jak zajistit plynulost a bezpečnost dodávek energie. Na projekty spojené s vodíkem chce region získat peníze z Evropské unie. Strategii vzali nyní na vědomí krajští radní.
Veřejná doprava
11.4. - Dopravní podnik města Brna (DPMB) pokračuje v masivní obnově trolejbusového vozového parku. Vedení podniku nakoupí dalších až 40 vozů za téměř 300 miliónů korun. Výrobce SOR Libchavy dodá do Brna komponenty a dopravce si dvanáctimetrové trolejbusy SOR TNS 12 složí sám ve svých dílnách. Ušetří tak až 100 miliónů korun. DPMB má nejdelší síť trolejbusových linek v ČR a provozuje nejvíce vozů této trakce. V trolejbusové dopravě vidí budoucnost a plánuje její další rozšíření.
8.4. - Pražský dopravní podnik (DPP) začne 21. dubna stavět novou linku metra D. ČTK to sdělil vedoucí odboru komunikace podniku Daniel Šabík. Jako první vznikne část trasy z Pankráce na Nové Dvory, náklady by měly být při započtení inflace zhruba 52,09 miliardy korun. Nyní se na místě stavba připravuje.
7.4. - Slavnostní inaugurace deseti vozů E-WAY 9,5 m proběhla 28. března. Jedná se o vůbec první midibusy tohoto výrobce, které jezdí v Monaku. Budou plně podporovat energetickou transformaci knížectví a přispívat k zachování kvality ovzduší a snížení hlukové zátěže. Do provozu budou uvedeny mezi 4. dubnem pro linku 3 a začátkem podzimu pro linku 5.
6.4. - Mobilní operátoři dokončili pokrytí pražského metra 5G mobilním signálem. Jako poslední zprovoznili technologii v úseku mezi stanicemi Dejvická a Nemocnice Motol na trase A. Na twitteru to uvedla společnost CETIN. Kompletní pokrytí pomalejším signálem LTE v celém metru funguje od konce loňského roku. Práce na pokrytí začaly v roce 2015.
6.4. - Jihlavská společnost ICOM transport i tento rok pokračuje v pravidelné obnově vozového parku. Zaručuje tak bezpečné a pohodlné cestování nejen pro pasažéry, ale také pro řidiče. Snižuje zároveň poruchovost autobusů na minimum a zajišťuje plnění emisních norem EURO VI. Nové autobusy jsou v průběhu března a dubna postupně nasazovány na nejvytíženější linky a ICOM transport si udržuje pověst firmy, která se pyšní jedním z nejmladších vozových parků v České republice.
5.4. – České dráhy (ČD) koupily vyškovského autobusového dopravce Vydos Bus. Firmu hodlají využít k zajištění náhradní dopravy při plánovaných výlukách nebo mimořádných událostech. Dráhy tak chtějí snížit náklady na náhradní dopravu i závislost na externích dodavatelích. Ještě letos se společnost Vydos Bus přejmenuje na ČD Bus. Cenu transakce firma nezveřejnila.
4.4. – Bezmála 290 000 jízdenek na městskou hromadnou dopravu v Olomouci už koupili cestující prostřednictvím mobilní aplikace, kterou v prosinci 2020 zprovoznil Dopravní podnik města Olomouce (DPMO). Cestující si prostřednictvím této služby mohou koupit jednorázovou nebo jednodenní elektronickou jízdenku, a to ve variantě občanské i zlevněné. „V nabídce je také doklad pro přepravu psa nebo objemného zavazadla,“ uvedla mluvčí DPMO Anna Sýkorová.
2.4. – Ministerstvo dopravy spolu s resorty průmyslu a obchodu a financí připravilo žádost Evropské komisi týkající se osvobození dopravců od poplatků na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE). Opatření platí od začátku roku, Evropská komise ještě musí potvrdit, že odpuštění poplatku nepředstavuje nedovolenou veřejnou podporu.
1.4. – Slevy v dopravě pro studenty a seniory vloni stály 3,85 miliardy korun. Meziročně je to o 1,7 procenta více, rok však opět ovlivnila covidová omezení. Největší část kompenzací dostaly České dráhy. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Před koronavirou krizí vyšel roční účet za slevy na 5,8 miliardy korun. Ode dneška platí místo dosavadních 75procentních slev z jízdného snížené 50procentní slevy. Ty by podle odhadů měly vyjít státní rozpočet na 3,9 miliardy Kč ročně, ovšem bez covidových omezení.