2.5. – Brněnská společnost CHAPS, specializující se na vývoj softwaru pro veřejnou dopravu, se stala součástí evropského konsorcia řešícího problematiku snížení produkce škodlivých plynů při provozu veřejné dopravy. CHAPS do EU projektu Green Your Move (GYM) implementuje funkcionalitu svého plánovače IDOS, který patří mezi celoevropsky ojedinělá řešení v oblasti informačních systémů o jízdních řádech.
Informatika
12.4. – „Čím později jedete, tím větší máte šanci, že chytíte červenou na každé křižovatce.“ Tak zní Murphyho zákon, který si v praxi vyzkoušela pravděpodobně většina řidičů. Situace pak bývá o to víc frustrující, pokud na křižovatce neprojede jediné auto a vy jste jediní, kdo na ní stojí. Nejde ovšem jen o zbytečnou zátěž pro kardiovaskulární systém, ale také pro vaši peněženku a v neposlední řadě pro životní prostředí. Společnost Siemens proto vyvíjí inteligentní komunikační systém, díky němuž by v budoucnu mohlo projíždění křižovatek vypadat výrazně jinak.
8.4. – Do roku 2050 se podle odhadů Evropské unie zdvojnásobí počet obyvatel žijících ve městech. Narostou nároky na prostor, dopravu i na dodávky energií. Česká města se proto připravují na výzvy, které s sebou tento rozvoj přinese. Řešením se mají stát chytrá města. Koncept Smart City už začíná nabírat konkrétní rysy. Například ve třicetitisícovém Písku, který je v této oblasti považován za průkopníka, chystají nové dobíjecí stanice pro elektromobily, kogenerační jednotky nebo chytré řízení dopravy. Už brzy by tak řidiči díky senzorům mohli projet na zelenou vlnu nebo se nechat navést na parkoviště s volným místem.
5.4. – Podle aktuálního průzkumu společnosti Continental, který se zaměřil na postoj Čechů k bezpečnosti na silnicích, věří 82 procent respondentů moderním bezpečnostním technologiím v autech, ne každý je ovšem v praxi využívá. Například aktivní parkovací asistent zná 80 procent řidičů, ale k dispozici jej má jen sedm procent z nich. Mezi nejčetnější pokročilé technologie ve výbavě českých vozů se řadí adaptivní tempomat nebo systém kontroly tlaku v pneumatikách (oboje s 13procentním zastoupením).
Společnost Daimler FleetBoard, která je stoprocentní dceřinou společností automobilového koncernu Daimler, představila rozšíření telematického systému FleetBoard. Novinka FleetBoard Trailer Management je schopná vyhodnocovat údaje z tahače i návěsu. Poprvé se data zobrazují společně na obrazovce aplikace FleetBoard Cockpit. Provozovatel vozového parku díky tomu získává přehledné a komplexní informace o celé soupravě.
10.2. – Před několika dny skončila ve středočeských Cerhenicích stavba, která díky využití moderních inteligentních dopravních systémů zajistí vyšší bezpečnost dopravního provozu. Projekt s oficiálním názvem „Bezpečnostní a environmentální úpravy inteligentními dopravními systémy na silnicích č. III/3294 a III/3297 – Cerhenice“, byl financován Středočeským krajem a ze zdrojů ROP, jeho realizátorem byla společnost AŽD Praha s.r.o.
3.2. Na 14 autobusových linkách spojujících město Jeseník s přilehlými obcemi je nyní možné nejen ve vozidle platit jednotlivé jízdné bezkontaktní platební kartou, nýbrž si i přiřadit k této kartě časový kupón. Jesenicko je prvním regionem v České republice, kde je podobný způsob odbavení zaváděn. Na projektu dále spolupracují Arriva Morava, Česká spořitelna, Global Payments Europe, Ingenico Group a Telmax, generální dodavatel projektu.
2.2. – Při správě objektů dochází k různým typům událostí. M2C přišla jako jedna z prvních společností poskytující integrovaný facility management s bezpečnostní mobilní aplikací M2C SUPPORT pro své klienty, která je ideální nejen pro provozovatele logistických a průmyslových skladů, ale i pro správu administrativních budov a obchodních center. Účelem mobilní aplikace je individuální podpůrný a zároveň kontrolní systém při komunikaci běžných i kritických situací na objektech dle preference jejich důležitosti.
29.1. – Čipové karty na MHD fungují ve většině českých krajských měst již mnoho let, některé z nich mají i další funkce. Jejich zavedení stálo radnice maximálně několik desítek milionů korun, často ale výrazně méně. Pražská opencard naproti tomu vyšla hlavní město už na více než 1,75 miliardy korun, její téměř devítileté fungování provázejí problémy a soudní spory. Od poloviny roku ji má nahradit nová karta Lítačka. Papírovou jízdenku potřebují cestující stále v Brně, Ústí nad Labem a průkaz se samolepícím čipem mají v Českých Budějovicích.
Zaměstnavatelské a podnikatelské průmyslové svazy zemí střední a východní Evropy ve svém společném prohlášení adresovaném eurokomisařce Věře Jourové a premiérům i ministrům svých zemí vyjádřily v prosinci hluboké obavy z vývoje jednání o textu nového evropského nařízení o ochraně osobních údajů.