České aerolinie v zimním letovém řádu omezí počet linek. Zatímco loni v zimě provozovaly lety do 54 měst ve 34 zemích, letos v zimě budou létat již jen do 41 míst ve 30 zemích. Současně však připravují navýšení počtu letů do bližších evropských metropolí, jako jsou Budapešť, Varšava, Brusel, Milán nebo Kodaň. Na počátku srpna to oznámil viceprezident ČSA pro obchod a marketing Jiří Marek.
Letecká doprava
Růst výkonů mezinárodní letecké osobní dopravy v květnu zpomalil z dubnových 7,1 na 5,6 procenta. Výkony nákladní dopravy dále klesaly. Vyplývá to z údajů, které minulý týden zveřejnilo Mezinárodní sdružení leteckých dopravců IATA.
Americký výrobce letadel Boeing zvýšil odhad růstu prodeje letadel během příštích dvaceti let. Společnost nyní čeká, že se na trh dostane 34 tisíc letadel v hodnotě 4,5 bilionu USD (91,3 bilionu Kč). K nárůstu poptávky podle něj přispějí rozvíjející se země a zvyšování zájmu leteckých dopravců o úspornější letadla v důsledku vysokých cen pohonných hmot.
BRATISLAVA 13.7. – Bratislavské letiště dokončilo výstavbu nového terminálu, která trvala necelé čtyři roky. Investice za 120 milionů eur (přes tři miliardy korun) zdvojnásobila jeho roční kapacitu na pět milionů cestujících. První část terminálu letiště otevřelo před dvěma lety, uvedlo do provozu příletovou halu. Generálním projektantem stavby byla česká firma AGA – Letiště.
Odbavování letadel v Praze
Letadla v Praze bude odbavovat skotská firma Menzies Aviation
PRAHA 4.7. – Skotská společnost Menzies Aviation kupuje od Letiště Praha odbavování letadel. Informoval o tom server iDnes.cz. Dohoda už byla podepsána, schválit ji musí ještě antimonopolní úřad. Prodej handlingu souvisí se začleňováním Letiště Praha do Českého Aeroholdingu. „Vedení Letiště Praha minulý týden podepsalo smlouvu o prodeji části podniku se zástupci kupující společnosti," řekla serveru mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí. Podle ní je kupující členem významné mezinárodní podnikatelské skupiny.
Přední evropské letecké společnosti na začátku června nadšeně uvítaly, že regulační úřady Evropské unie a Spojených států po dlouhých jednáních dotáhly do konce dohodu zjednodušující bezpečnostní procedury pro leteckou dopravu zboží z Evropy do USA.
Nejméně na začátek příštího roku se posune otevření nového berlínského letiště, které německé hlavní město původně plánovalo na 3. června. S odvoláním na údaje stavebního úřadu o tom na konci května informoval německý denní tisk. Důvodem dalšího posunu zprovoznění obřího projektu v hodnotě 2,5 miliardy € (62,8 miliardy Kč) zřejmě nejsou jen problémy s protipožárním zabezpečením, o nichž v květnu na mimořádné tiskové konferenci referovali zástupci provozovatele letiště, ale také nefunkčnosti při odbavování zavazadel, při bezpečnostních kontrolách i na dalších místech.
Oprava přistávací dráhy na Ruzyni
Skanska začala s pokládkou povrchu hlavní ranveje Letiště Praha
PRAHA 19.6. – Společnost Skanska začala pokládat nový povrch na hlavní přistávací dráhu ruzyňského letiště. Začala tak hlavní etapa oprav nejvytíženější přistávací plochy v zemi. Informovala o tom mluvčí letiště Eva Krejčí. S opravami stavební firma začala 15. května, ukončení prací je plánováno na 8. srpen.
Mezinárodní osobní letecká doprava se v dubnu meziročně zvýšila o 7,4 procenta. Počet cestujících se od počátku letošního roku v meziročním srovnání významně zvyšuje, protože loni poptávku omezovaly nepokoje v arabském světě a zemětřesení a tsunami v Japonsku. Výkony nákladní dopravy naopak klesly o 4,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které minulý týden zveřejnilo Mezinárodní sdružení leteckých dopravců IATA.
V Bruselu se znovu začalo velmi živě diskutovat o systému obchodování s emisními povolenkami (ETS). V polovině dubna vypršela lhůta, ve které se mělo vyjádřit, jak hodlá přispět k ochraně životního prostředí, evropské odvětví námořní dopravy. Za nejlepší řešení považuje evropská komisařka pro ochranu klimatu Connie Hedegaardová zapojení námořní dopravy do systému ETS po vzoru letecké dopravy. Výsledky konzultací by měly být zveřejněny v průběhu června.