PRAHA (8.11.) – Vláda souhlasí s hledáním strategického partnera pro České aerolinie. Na briefingu po jednání vlády to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj je nyní vhodná příležitost tento krok uskutečnit a nečekat na dokončení restrukturalizace leteckého dopravce, která by měla skončit v příštím roce. Hodnotu ČSA před vstupem do Českého Aeroholdingu vyčíslila auditorská firma Ernst & Young na 148 milionů Kč.
Letecká doprava
PRAHA (27.10.) – Jak České aerolinie oznámily už na začátku srpna, navýší od zimní sezóny 2012/2013 počet letů do Bruselu, Budapešti, Düsseldorfu, Kodaně, Milána, Tel Avivu, Ufy, Varšavy nebo Nižního Novgorodu. Společnost také obnovila pravidelné letecké spojení z Prahy do Berlína a Stuttgartu. Novinkou v letovém řádu Českých aerolinií jsou další dálkové destinace Brisbane a Singapur operované společně s Etihad Airways.
Mezinárodní sdružení leteckých dopravců IATA zvýšilo odhad letošního zisku odvětví letecké dopravy z tří na 4,1 miliardy USD. Minulý týden to oznámil prezident sdružení Tony Tyler. „Letečtí dopravci drží hlavu nad vodou lépe, než se předpokládalo,“ řekl.
MOSKVA (20.9.) – Nová dohoda mezi Českou republikou a Ruskem o puštění dalších přepravců na pravidelné letecké linky mezi oběma státy, především mezi Prahou a Moskvou, se odkládá na příští rok. Napsal to ruský list Kommersant s odvoláním na nejmenované zdroje z českých a ruských úřadů. Mezi oběma metropolemi nyní létají jen Aeroflot a ČSA.
BRUSEL (19.9.) – Evropská komise schválila restrukturalizační plán Českých aerolinií (ČSA), který zahrnoval i úvěr ve výši 2,5 miliardy Kč. Vzhledem k tomu, že ho přepravce od státní firmy Osinek získal za údajně výhodnějších podmínek, komise se obávala, zda je pomoc v souladu s unijním právem týkajícím se hospodářské soutěže.
Letecké společnosti poskytující služby pro privátní sféru jsou ve srovnání s běžnými síťovými leteckými dopravci v oblasti environmentálních iniciativ o délku napřed. Například vůdčí společnost evropského trhu privátního letectví NetJets Europe se již před téměř pěti lety v programu Skutečný rozdíl zavázala mimo jiné k tomu, že její provoz bude do konce letošního roku „uhlíkově neutrální“. Podle červencové zprávy předsedy představenstva a generálního ředitele NetJets Europe Erica Connora je NetJets Europe dosažení tohoto cíle jako první evropská letecká společnost již „velice blízko“.
Společnost GE Aviation bude v České republice vyrábět další dva turbovrtulové motory pro malé letouny. Hodlá s nimi navázat na svůj motor H80, který se již úspěšně prodává ve světě (viz DN 22/10). Vedení společnosti to oznámilo na konci července.
BERLÍN (4.9.) – Nové berlínské letiště se otevře až v říjnu příštího roku, a ne v březnu, jak bylo doposud plánováno. S odvoláním na zdroje z dozorčí rady letištní společnosti o tom informovaly deníky Berliner Morgenpost a Bild. Jako důvod už několikátého posunu zahájení problémového projektu uvedly rozhodnutí nového technického vedoucího letiště aktualizovat plány stavby a znovu provést všechny testy, aby se vyloučily další komplikace.
PRAHA (4.9.) – České aerolinie se oficiálně staly součástí Českého Aeroholdingu poté, co ministerstvo financí v pátek podepsalo smlouvu o vkladu 95,69 procenta akcií ČSA do základního kapitálu aeroholdingu. Informoval o tom deník E15. Vláda schválila převod ČSA do Českého Aeroholdingu v polovině června.
Novému berlínskému letišti, které muselo už dvakrát posunout termín zahájení provozu, hrozí údajně ještě před otevřením insolvence. Podle oznámení braniborské zemské vlády, která je spolu s hlavním městem a německým státem podílníkem v letištní společnosti (FBB), má prostředky jen do konce roku a další půjčky jí banky odmítají poskytnout.