15.3. – Českým drahám znovu hrozí, že budou muset vrátit státu až sedm miliard korun, které dostaly v roce 2008 za převod části svého majetku na tehdejší Správu železniční dopravní cesty, nynější Správu železnic. Nejvyšší soud vyhověl dovoláním soukromých dopravců RegioJet a Student Agency, podle kterých šlo o nedovolenou státní podporu a nekalou soutěž. Vyplývá to z údajů na úřední desce. Znovu musí rozhodnout Městský soud v Praze, jehož verdikt z roku 2019 Nejvyšší soud zrušil, stejně jako rozsudek vrchního soudu z roku 2020.
Železniční doprava
Hlavním tématem měsíce ledna, vedle eskalace teroristických útoků na tranzitující plavidla v Rudém moři ze strany jemenských povstalců (na kteréžto téma bylo již vyřčeno mnoho), byla, a i nadále bezesporu zůstává, kombinovaná doprava. Bylo by proto vhodné zanalyzovat, co vedlo vedoucí účastníky ke znásobení aktivity.
15.3. – Stavba nového nádraží a celková přestavba železničního uzlu v Brně by měla začít v tomto desetiletí, řekl včera v Brně generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Ministr dopravy Martin Kupka ho doplnil, že stát pracuje na tom, aby v roce 2035 začalo nové nádraží sloužit. Brněnský radní Petr Kratochvíl včera však poprvé uvedl, že dlouho diskutovaná podzemní dráha, která má spojit nové nádraží s centrem a severem Brna, není prioritou a ještě dlouho se stavět nebude.
14.3. – S rychlostí vlaků až 200 kilometrů za hodinu se do budoucna počítá na železniční trati z Prahy přes Mladou Boleslav a Turnov na Liberec a dál na hranici s Polskem. Po jednání vlády to včera novinářům řekl premiér Petr Fiala. Studie proveditelnosti kterou loni schválila centrální komise ministerstva dopravy tak počítá se zkrácením jízdní doby ze současných 160 minut na necelých 70 minut.
Výkony železniční nákladní dopravy a kombinované dopravy loni klesaly. O přiblížení aktuální situace v těchto oborech jsme požádali prezidenta Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ a jednatele společnosti METRANS Rail, s.r.o., Martina Hořínka.
13.3. - Správa železnic vybrala projektanta rekonstrukce a elektrizace trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí. Stavba s plánovaným začátkem v závěru příštího roku umožní vedení přímých elektrických vlaků z Vídně přes Gmünd až do Prahy. Současně dojde k vybudování moderních nástupišť ve všech stanicích a zastávkách. Traťová rychlost se zvýší na 120 km/h. To vše po dokončení prací, které potrvají tři roky.
Doprava i celá ekonomika se musí stále více vypořádávat se snahou Evropské komise o dekarbonizaci. Jak se na tuto problematiku a preferovaný modal shift od silniční dopravy k železniční dívá Hospodářská komora České republiky, to nám přiblížil předseda její Dopravní sekce Jan Sechter.
11.3. – Německá železniční asociace Allianz pro Schiene a ACE Auto Club Europa společně varují před schvalováním přeshraničního provozu dlouhých nákladních vozidel (evropský modulární systém, EMS) v Evropském parlamentu. Silniční nákladní dopravci naopak argumentují tím, že delší soupravy uvezou více zboží s menší spotřebou paliva a jsou tudíž okamžitým a levným příspěvkem k ekologii. A námitku, že v důsledku vyšší hmotnosti více ničí komunikace vyvracejí poukazem na skutečnost, že důležité je zatížení náprav, které u dlouhých soupravy stanovené limity nepřekračuje.
11.3. – Německé odbory strojvedoucích GDL vyzvaly k další stávce, osobní vlaky se na 24 hodin zastaví v úterý ve 02:00. Protest ochromí dopravu nejen na německé železnici, ale problémy lze opět očekávat i na spojení s Českou republikou. Stávku GDL vyhlásily jen krátce poté, co německé dráhy Deutsche Bahn (DB) vyzvaly odboráře k dalším jednáním o kompromisním řešení mzdových a pracovních požadavků.
Železniční doprava, přestože má potenciál být klíčovým prvkem ekologické mobility, čelí značným výzvám, které brání dosažení ambiciózních cílů spojených s politickým závazkem na ekologickou a udržitelnou dopravu. V tomto ohledu stojí proti sobě politicky deklarované zájmy a dnešní realita.