USA

Americká logistika v nesnázích

Obor logistiky se ve Spojených státech po šesti „tučných“ letech opět potýká s poklesem poptávky a příjmů. Loni se výdaje amerického hospodářství na logistiku snížily meziročně z 10,1 na 9,4 procenta HDP. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou v červnu zveřejnil americký spediční svaz Council of Supply Chain Management Professionals (CSCMP).

Náklady podniků na logistiku loni klesly o 49 miliard na 1,3 bilionu USD (-3,5 procenta). V předchozích pěti letech přitom výdaje na dopravu, překlad, skladování a další logistické činnosti dramaticky rostly: celkem se v tomto období zvýšily o 50 procent.

Americká ekonomika v „krizovém“ loňském roce vzrostla pouze o 1,1 procenta, takže podle hlavní autorky studie Rosalyn Wilsonové „logistický sektor dopad nižší poptávky pocítil naplno“.

Na pozadí celkově negativního vývoje se vyjímá jen zvýšení nákladů na skladování, které se meziročně zvýšily o plných 9,5 procenta. Za nárůstem stojí delší doby skladování zboží, protože obrat zásob nebyl tak rychlý.

Ceny za přepravu loni v USA vzrostly o dvě procenta, i když ceny energií zaznamenaly růst výrazně vyšší.

Nejnižší růst objemu zakázek v loňském roce evidovala silniční doprava (+1,3 procenta), železnice, letecká a námořní doprava shodně zaznamenaly nárůst alespoň o 4,4 pro-

centa. Výnosy speditérů podle CSCMP vzrostly o 6,7 procenta.

Výsledky z USA jsou důležitým indikátorem i pro evropskou logistiku a spedici, vývoj se totiž přes Atlantik většinou „kopíruje“ s několikaměsíčním zpožděním. Například podle společné analýzy Evropské logistické asociace ELA a poradenské společnosti A. T. Kearney vzrostly náklady na logistiku v Evropě v letech 2003 až 2008 o pětinu. n

spinner