​Česká republika patří mezi TOP světové destinace se skvělými faktory podporující nearshoring

​Česká republika patří mezi TOP světové destinace se skvělými faktory podporující nearshoring

8.9. - Podle studie Savills 2024 Nearshoring Index je Česká republika druhou nejatraktivnější lokalitou pro nájemce průmyslových prostor, kteří chtějí podporovat tzv. „nearshoring“, tedy zkrácení dodavatelských řetězců. První je Portugalsko, třetí Polsko, následuje Švédsko a první pětici uzavírá Japonsko. Index hodnotí 26 zemí podle faktorů důležitých pro nájemce, kteří hledají nové lokality pro zkrácení nebo diverzifikaci svých dodavatelských řetězců nebo snížení závislosti na dovozu ze zahraničí. Patří mezi ně adaptabilita, ekonomické náklady (včetně nájemného, nákladů na energie a mezd), celkové podnikatelské prostředí a výkonnost v oblasti ESG. Při výběru vhodné lokality také záleží na individuálních prioritách nájemců. Ti mohou například upřednostňovat zemi, s vyššími náklady, ale silnější ekologickou preferencí.

„Země, které mají v našem Nearshoring Indexu dobré výsledky v oblasti ekonomických nákladů, nemají například nejlepší hodnocení v oblasti adaptability, či v podnikatelském prostředí a ESG. Výjimkou je právě Česká republika, Portugalsko a Polsko, které poskytují unikátní kombinaci nízkých nákladů, adaptability a zároveň zajistí nájemcům dostupnost na jednotný evropský trh,“ řekl Ondřej Míček, Head of Industrial v Savills.

Z počátku z „offshoringu“ nejvíce těžily regiony s nízkými náklady, jelikož společnosti kladly důraz především na úsporu nákladů. Nicméně, v důsledku dopadů narušení dodavatelských řetězců a zvýšeného zaměření na výkonnost v oblasti ESG nyní mnoho firem zvažuje i jiné faktory při svém rozhodování, ačkoli rozpočty stále zůstávají hlavní hnací silou.

Charlotte Rushton, Analyst v Savills World Research, řekla: „Když se začal objevovat trend nearshoringu, objevily se obavy z rozsáhlého narušení celosvětového dodavatelského řetězce. To se zatím ve větší míře neděje. Výrobní trendy ukazují, že i když firmy přesouvají své provozy do nových lokalit, stále se primárně zaměřují na snižování nákladů, a proto upřednostňují země jako Mexiko a Vietnam. Existují však výjimky: některá odvětví, jako polovodiče, elektromobilita a energetika, jsou citlivější na geopolitické faktory a obchodní politiku. V těchto případech firmy dávají přednost lokalitám s vyšší kvalifikací a vyšší hodnotou výroby, jako jsou Švédsko, Spojené království a Spojené státy.“

(lan)

Foto: Savills

spinner