​Globalizace zůstává na rekordní úrovni navzdory geopolitickému napětí a nejistotám

​Globalizace zůstává na rekordní úrovni navzdory geopolitickému napětí a nejistotám

3.12. - DHL a Stern School of Business na Newyorské univerzitě vydaly nový DHL Global Connectedness Tracker, který aktualizuje nejkomplexnější dostupnou analýzu stavu a trajektorie globalizace. Jako rozšíření zavedené zprávy DHL Global Connectedness Report sleduje, jak se po světě pohybují toky obchodu, kapitálu, informací a lidí. DHL Global Connectedness Tracker měří mezinárodní aktivitu ve srovnání s domácí aktivitou na spektru od 0 % do 100 %. V současnosti je na úrovni 25 %, což potvrzuje rekordně vysokou úroveň globalizace a také odolnost mezinárodních toků tváří v tvář geopolitickým napětím a nejistotě. Tato úroveň také naznačuje, že navzdory desetiletím globalizace je svět daleko od úplného globálního propojení. Nový DHL Global Connectedness Tracker také nabízí nástroje, které uživatelům umožňují zkoumat trendy podle regionů, geopolitického uspořádání a jednotlivých zemí. Také podporuje stahování dat a grafů pro offline analýzu a sdílení.

Globální obchod zůstává hlavním pilířem světové ekonomiky
„Global Connectedness Tracker dokazuje, že stále existuje nespočet příležitostí pro země a podniky k rozšíření jejich podnikání po celém světě,“ řekl John Pearson, generální ředitel DHL Express. „I když se podmínky v tomto složitém prostředí neustále mění, základní faktory a přínosy mezinárodní spolupráce zůstávají stejné. Globální obchod posiluje mezinárodní výměnu a podporuje příležitosti k posílení jednotlivců, podniků a umožňuje prosperitu jednotlivých zemí,“ dodal. Navíc nejnovější data zdůrazňují zásadní roli globálního obchodu. V roce 2023 bylo mezinárodně obchodováno 21 % hodnoty všeho zboží a služeb nabízených po celém světě, což je těsně pod historickým maximem 22 %, kterého bylo poprvé dosaženo v roce 2008 a následně v roce 2022.
Geopoliticky neutrální země těží z obchodních změn
Vazby mezi USA a Čínou nadále slábnou. Přímý obchod mezi USA a Čínou klesl z 3,5 % světového obchodu se zbožím v roce 2016 na 2,6 % v roce 2024 (od ledna do července). Zároveň tato čísla ukazují, že přímý obchod mezi USA a Čínou tvoří jen malou část světového obchodu. DHL Global Connectedness Tracker také odhaluje, že země, které nejsou úzce spjaty ani s USA, ani s Čínou, zaujímají stále větší podíl na světovém obchodu a překonávají geopolitické rivality. Podíl obchodu zemí, které nejsou blízkými spojenci ani jedné z velmocí, vzrostl z 42 % v roce 2016 na 47 % v roce 2024, přičemž Spojené arabské emiráty, Indie, Vietnam, Brazílie a Mexiko zaznamenaly během tohoto období zvláště velké zisky v podílu na obchodu.
Posouzení dopadu nových amerických cel
S ohledem na možnost zvýšení cel na americký dovoz a případné nové obchodní konflikty po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu, analýza naznačuje opatrnost ohledně předpovědí, že by takový vývoj mohl zvrátit globalizaci. Je třeba poznamenat, že i když jsou skutečné politické změny v USA nejisté, mezinárodní obchod zůstal odolný během Brexitu, obchodní války mezi USA a Čínou, pandemie Covid-19 a konfliktů na Ukrajině a v Gaze. „V obdobích nejistoty je klíčové nenechat se ovlivnit politickými spory o globalizaci a dělat rozhodnutí na základě vývoje mezinárodních toků,“ řekl Steven A. Altman, vedoucí vědecký pracovník a ředitel DHL Initiative on Globalization v NYU Stern’s Center for the Future of Management, a dodal: „I když neexistuje záruka odolnosti globálních toků i v budoucnu, vidíme, jak společnosti a země často nacházejí kreativní způsoby, jak zachovat výhody, které jim globalizace přináší. Dokud zůstanou trhy propojené, společnost, která se jednostranně stáhne z globalizace, může ohrozit svou konkurenceschopnou pozici.“ DHL Global Connectedness Tracker ukazuje, že toky informací vykazují díky digitalizaci největší nárůst globalizace za poslední dvě desetiletí. Toky lidí, jako je migrace a cestování, naopak vynikají velmi nízkou úrovní globalizace.
Důkazy proti trendu regionalizace
Navzdory zvýšenému zájmu o zboží vyrobené v domovské zemi zákazníků, analýza naznačuje, že regionalizace nepřevládá nad globalizací. Ve skutečnosti se většina toků odehrává na stabilních nebo delších vzdálenostech, což svědčí proti širokému posunu směrem k regionalizaci. Během prvních sedmi měsíců roku 2024 obchodované zboží dokonce překonalo nejdelší průměrnou vzdálenost v historii (4 970 km). V souladu s tím podíl obchodu se zbožím, který se odehrává uvnitř hlavních světových regionů, klesl na nové minimum 51 %.
DHL Global Connectedness Tracker
Pravidelně aktualizovaný DHL Global Connectedness Tracker je novým rozšířením renomované zprávy DHL Global Connectedness Report, která je pravidelně vydávána od roku 2011. Listopadová verze Trackeru z roku 2024 analyzuje více než osm milionů datových bodů o mezinárodních tocích obchodu, kapitálu, informací a lidí. Obsahuje výkonný a snadno použitelný nástroj pro data, který umožňuje přizpůsobené a spolehlivé hluboké analýzy stavu globalizace a globálního obchodu, nabízí interaktivní online grafy a pohodlné možnosti stahování. DHL Global Connectedness Tracker vznikl ve spolupráci společnosti DHL s New York University Stern School of Business. Autory jsou Steven A. Altman a Caroline R. Bastian.
(lan)
Foto: DHL


spinner